Jak výstřední rok! Na americkém trhu s ultra-luxusním bydlením se loni děly nevídané věci. Dva domy se prodaly za víc než 100 milionů dolarů, z toho jeden za nejvyšší cenu, jakou kdy někdo v Americe zaplatil. Hranici 50 milionů se povedlo překonat u 16 obchodů, což je další rekord.
Tady je žebříček deseti nejdražších domů:
[gss ids=“6576,6577,6578,6574,6575,6579,6580,6581,6582,6583″]
Takové výsledky překvapí o to víc, že trh s normálním bydlením spíš vychládá. Pryč jsou časy, kdy ceny stoupaly z roku na rok dvojciferným tempem, tak jako v roce 2013 nebo ještě na začátku roku 2014. Růst cen v Americe zpomaluje, počet transakcí klesá a snižuje se i rezidenční výstavba.
Podle ekonomů na tom ale není nic zvláštního. Masový trh se po etapě prudkého oživení vrací do normálu. A to, že ceny v nejvyšší segmentu letí nahoru, zatímco u běžného bydlení rostou jen zhruba o pět procent, jde ve skutečnosti docela dobře dohromady s tím, jak se vyvíjejí příjmy – u průměrných Američanů stagnují, naopak bohatí lidé jsou podle statistik stále bohatší.
„To, co se děje s nejdražšími nemovitostmi, je cirkus,“ míní Jonathan Miller, šéf newyorské realitní firmy Miller Samuel. „Ale je to globální jev, kdy bohatí hledají, kam uložit svůj kapitál. Z jejich pohledu jde o dlouhodobou investici a s děním na trhu normálního bydlení to nemá nic společného.“
Šestnáct transakcí s cenovkou nad 50 milionů dolarů je důkaz, že Amerika je momentálně v kurzu pro kupce z celého světa. V roce 2013 byly takové obchody jen dva. „New York, Miami a Los Angeles se momentálně jeví jako nejjistější cíle,“ říká Royce Pinkwater, zakladatel realitky Pinkwater Select, která na globální klientelu zaměřuje. „Obchody rostou exponenciálně a je to i proto, že v Evropě už je draho. Hlavně v Londýně,“ dodává Pinkwater.
Historický rekord padl v dubnu, kdy dřevařský magnát John Rudey prodal svůj padesátiakrový ranč Copper Beach v Connecticutu. Stál 120 milionů dolarů, tedy o 2,5 milionu víc, než kolik činil předchozí rekord z roku 2012. Ani ne tři týdny poté se ale laťka zvedla ještě výš. Finančník Barry Rosenstein koupil na Long Islandu rezidenci za 147 milionů (3,5 miliardy korun).
Nákupní horečka by mohla pokračovat i letos, ale trochu by ji mohl zchladit sílící dolar, který nehraje do karet zámořské klientele. „Mám pocit, že loňské rekordy pár let vydrží,“ říká Miller.
Tady najdete článek, ve kterém se dozvíte víc o tom, jak je to teď s byty v Česku:
Ceny bytů klesly od krize o třetinu. Rady, jak dobře koupit či prodat ten váš