Baselworld je bezesporu jedním z nejsledovanějších veletrhů hodinek a šperků na světě, zažil už ale i lepší časy. Počet vystavovatelů v poslední době vytrvale klesá – ještě před dvěma lety jich bylo na 1300, letos už jen 520. Zdaleka největší ztrátou pro něj ovšem letos byl fakt, že na něm poprvé po letech nevystavovala Swatch Group, která sdružuje celkem 18 značek v čele s tak zvučnými jmény jako Omega, Harry Winston či Breguet.
Navzdory obavám o další osud
slavného veletrhu panoval na letošním ročníku až překvapivý
optimismus. Vystavovatelé sice nepřišli se zásadními technickými
inovacemi, nabídli však několik opravdu elegantních kousků,
které vycházejí z klasiky. Řada z nich dokonce přímo vzdává
hold modelům, které letos slaví kulatá výročí.
Tohle jsou ty nejpovedenější kousky, o kterých se letos nejvíc mluvilo a které velmi pravděpodobně odolají zubu času.
P. S. Pokud chcete vědět víc, v dubnovém čísle Forbesu najdete speciál o nejzajímavějších novinkách ve světě hodinek.
Patek Philippe Ref. 5172G Chronograph
Patek Philippe je na Baselworldu sázka na jistotu – pokaždé přijde s něčím, co zaručeně zaujme, jako je například model Calatrava Weekly Calendar (nový chronograf z poctivé nerezové oceli) či Aquanaut, hodinky z bílého zlata v khaki barvě.
Ale největším tahákem byl model Ref. 5172G Chronograph, který nahrazuje oblíbené hodinky Ref. 5170 z roku 2010. I model 5172G je z bílého zlata a natahuje se manuálně. Na rozdíl od svého předchůdce ale disponuje robustnějším tělem a parádním světle modrým číselníkem, který hodinkám dodává sexy sportovní vzhled.
Tělo: bílé zlato
Průměr: 41 mm
Rezerva nátahu: 65 hodin
Cena: 73 712 dolarů
Grand Seiko SBGZ001
Před 20 lety přišlo Seiko s převratným modelem Grand Seiko Spring Drive a právě u příležitosti tohoto výročí uvádí letos na trh hned čtyři nové modely – všechny jsou součástí kolekce Elegance.
Nejcennějším kouskem je SBGZool s ručním natahováním a s pro značku typickým „vločkovým“ designem číselníku. Vše ukrývá ručně opracovaný platinový plášť hodinek, přičemž ručičky a čísla jsou ze 14karátového zlata. Jedinou nevýhodou je, že na celém světě bude k mání pouhých 30 kusů.
Tělo: platina
Průměr: 38,5 mm
Rezerva nátahu: 84 hodin
Cena: 87 000 dolarů
Rolex
Yacht-Master 42
Mezi nejžádanější hodinky po loňském veletrhu Baselworld patřil model Rolex GMT-Master II s červenomodrou lunetou se zkosenou hranou a s kovovým páskem. Doslova se po něm zaprášilo. A tak Rolex přišel s jeho variací s černomodrou lunetou, které se přezdívá Batman.
Zdaleka největší zájem ale bude tentokrát o nový model Yacht-Master 42, jehož tělo je z 18karátového zlata a pásek ze zlata bílého. Luneta je elegantně matná, číselník tenký a černý. Nový pásek Oysterflex je nejen pohodlný, ale i dostatečně šik na to, aby sedl ke sportovním hodinkám.
Tělo: bílé zlato
Průměr: 42 mm
Rezerva nátahu: 70 hodin
Cena: 27 800 dolarů
Breitling Navitimer Ref. 806 1959 Re-Edition
Breitling v čele s Georgesem Kernem a s vydatnou pomocí Freda Mandelbauma, proslulého sběratele modelů hodinek téhle značky, vsadil už před časem na moderní variace svých klasických modelů. Letos sáhli u Breitlingů do doby před 60 lety a oprášili Navitimer z roku 1959. Reedice se na trh dostane v omezeném množství kusů. A kolik jich bude k mání? Přece 1959.
Číselník možná vypadá nepřehledně, respektive až příliš zaplněně, ale shromažďuje na malém prostoru velkou spoustu informací (to není žádná inovace, ale stará škola). Mezi funkcemi nechybí chronograf a tenká otočná luneta, která umožňuje pilotům na hodinkách provádět složité letové propočty. A ano, samozřejmě, hodinky taky ukazují čas.
Tělo: nerezová ocel
Průměr: 41 mm
Rezerva nátahu: 70 hodin
Cena: 8600 dolarů
Hublot Big Bang Sang Bleu II
Design hodinek Hublot Sang Bleu II evokuje inkoust a jehly. Stejně jako jejich předchůdce z roku 2016 i Sang Bleu II byly totiž vytvořeny ve spolupráci s proslulým tatérem Maximem Plesciou-Büchim. Precizní geometrie linek číselníku tvoří soulad s hexagonální lunetou (která je k dostání v limitovaných edicích v titanu či ve zlatě). Uvnitř najdete ručně štelovatelný mechanismus, který umocňuje dojem z dokonalého stroje.
Tělo: 18karátové zlato
Průměr: 45 mm
Rezerva nátahu: 72 hodin
Cena: 47 300 dolarů
Chanel J12
Chanel proslul díky módním kreacím i jako výrobce rafinovaných parfémů, věhlas si tahle značka dobyla i svou hodinkářskou divizí. Letos přišla s reedicí svého slavného modelu J12, který nosívaly například Hillary Clinton nebo Victoria Beckham. J12 byl totiž na trh uveden před rovnými 20 lety.
Jeho inovovaná podoba je aktuálně k mání v pouzdře z leštěné bílé nebo černé keramiky a disponuje několika drobnými vylepšeními (včetně tenčího těla a arabských číslic na číselníku). Skutečnou novinkou však je, že hodinky disponují strojkem 12.1 švýcarské výroby, který je viditelný skrz obal.
Tělo: keramické
Průměr: 38 mm
Rezerva nátahu: 70 hodin
Cena: 5700 dolarů
Bulgari Octo Finissimo Chronograph GMT
Značka Bulgari si snad předsevzala vytvořit rok od roku tenčí a tenčí hodinky. Letos to dokazuje modelem Octo Finissimo Chronograph GMT, jehož tělo má na výšku pouhých 6,9 milimetru. Jak název napovídá, hodinky jsou zároveň chronografem a disponují praktickou funkcí GMT (rozeznáváním časových pásem). Co z nich ale dělá opravdový unikát, je jejich integrovaný pásek, nesmírně příjemný na nošení.
Tělo: opískovaný titan
Průměr: 42 mm
Rezerva nátahu: 55 hodin
Cena: 17 600 dolarů
Zenith El Primer A386 Revival
Značka Zenith přišla se zásadní inovací v podobě modelu Defy Inventor, který disponuje vysokofrekvenčním oscilátorem (oscilátor nahrazuje setrvačku s vláskem). Letošek se ale u Zenithu nese i ve znamení 50. výročí legendárního modelu El Primero, který byl prvním automatickým chronografem na světě (nebo přinejmenším jedním z prvních – podle toho, k jakému výkladu historie se přikloníte).
U příležitosti kulatého výročí přišel Zenith se třemi revivalovými modely El Primero A386, a to v provedení ve žlutém, bílém a růžovém zlatě. Každá edice je limitovaná pouhými 50 kusy.
Tělo: bílé, žluté a růžové zlato
Průměr: 38 mm
Rezerva nátahu: 50 hodin
Cena: 19 200 dolarů
The Joseph Bulova Collection
Přestože jsou mezi sběrateli hodinek nejvíc ceněné kousky s ručním natahováním, vsadila značka Bulova na resuscitaci digitálního dinosaura ze 70. let minulého století. Computron disponuje futuristickým tělem (futuristickým hlavně pro všechny, kdo zažili 70. léta) a má LED displej.
Opravdovým trhákem se ale na Baselworldu stala kolekce Joseph Bulova, která – jak název napovídá – vzdává hold zakladateli značky. Její tvůrci se inspirovali hodinkami z 20. a 40. let a vytvořili 16 modelů ve třech různých variacích: kulaté, oválné a podlouhlé. Jsou vážně originální, hlavně ty s číslicemi ve stylu art deco a se stříbrným číselníkem. Všechny tři řady budou vyrobeny v limitované edici 350 kusů a na zadní straně nesou podpis Josepha Bulovy s rokem 1875, kdy byla značka založena.
Tělo: nerezová ocel nebo žluté zlato
Průměr: 38 mm
Cena: 995 dolarů (1495 dolarů za žluté zlato)
Tudor Black Bay P01
V uplynulých letech přišla značka Tudor hned s několika variacemi na svou slavnou kolekci Black Bay. Letos vyrukovala nejen s opravdu pěknými modely z nerezové oceli a ze zlata, ale zalovila i ve svém archivu a oprášila prototyp, který vyvinula v 60. letech minulého století pro americké námořnictvo.
Model Black Bay P01, jinak drsňácký nerezový kousek pro
potápěče, disponuje obousměrnou lunetou (s neobvyklým uzamykacím
systémem) a štelovacím kolečkem umístěným vpravo dole u čtvrté
hodiny. Rozhodně zapadá mezi ostatní modely Black Bay, každopádně
ale vyčnívá mezi ostatními hodinkami určenými pro potápěče.
Tělo: nerezová ocel
Průměr: 42 mm
Rezerva nátahu: 70 hodin
Cena: 3763 dolarů
MB&F Legacy Machine Flying T
Začátkem letošního roku představila značka MB&F na prestižním veletrhu Salon International de la Haute Horlogerie (SIHH) své vůbec první hodinky pro dámy. Na Baselworldu pak odhalila kolekci Legacy Machine Flying T. Jedním slovem nádhera.
Jsou k dostání hned ve třech variacích: jemně černý lak, pavé diamant a čistý diamant. Všechny disponují tzv. tourbillonem, vrcholným hodinářským zařízením, které kompenzuje rozdíly chodu v různých polohách hodinek tím, že se jeho setrvačka a krok pravidelně otáčí.
Tělo: bílé zlato a diamanty
Průměr: 38,5 mm
Rezerva nátahu: 100 hodin
Cena: 145 000 dolarů (pavé diamant), 115 000 dolarů (černý jemný lak), 315 000 dolarů (diamant)
Bonus: Chytré hodinky TAG Heuer Connected Modular 45 Golf Watch
TAG Heuer letos uvedl na trh inovovanou kolekci modelů Autavia
Isograph, zdaleka největší pozornost na sebe však strhl řadou
Connected Modular.
Jakmile si na ruku nasadíte hodinky Connected Modular 45 Golf Watch, jako byste na ní měli caddyho. Hodinky vybavené operačním systémem Android využívají GPS a sosají data z databáze nějakých 39 tisíc golfových hřišť na celém světě.
Bleskově vám poskytnou přesné informace o vzdálenostech či o faktorech, na něž byste si při hře měli dát pozor. Nabídnou vám i prostorové mapy – ve 2D formátu na hodinkách, ve 3D formátu na vašem mobilu (současně jsou schopny průběžně evidovat skóre hry vás a dalších až tří hráčů). Nejlepší na tom všem je, že aplikace je pro vaše hodinky zcela zdarma a je kompatibilní s hodinkami Apple Watch či s iPhonem.
Tělo: černěný titan
Průměr: 45 mm
Paměť: 4 GB
Cena: 1850 dolarů