Co je v létě na Evropě nejzábavnějšího a nejzajímavějšího, na jaké akce narazíte po celém kontinentu, ať ho projedete od severu na jih a od západu na východ? Festivaly. Tento článek vyšel v americkém Forbesu coby průvodce po nejzajímavějších evropských akcích – a dostal se mezi ně i ostravský Colours of Ostrava. O tom jste pravděpodobně už slyšeli, ty ostatní možná ale neznáte, nechte se proto inspirovat. 


Pedra Viva de Lithica – Menorca, Španělsko

Všichni jste už určitě slyšeli o velkých párty které probíhají na Mallorce, kde potkáte spoustu německých a anglických turistů. Pokud toužíte po trochu větším klidu a nádherné starověké atmosféře, navštivte Menorcu a festival Pedra Viva v Lithice, který vám nabídne divadlo, muziku, tanec a kino pro všechny věkové kategorie. Festival běží celý červenec a srpen od středy do pátku a zahrnuje i speciální aktivity pro děti.

ithaca

Lithaca láká i svými antickými památkami.


Into The Valley – Švédsko

Na sever od Stockholmu narazíte na festival, kde si na své přijdou příznivci techna. Koná se v nádherném prostředí vápencového lomu Dalhalla obklopeného temným lesem a s průzračně modrým jezerem na dně.

Ve dnech od 31. července do 2.srpna se ale tahle jáma promění v horký guláš elektronické muziky a umění. Děti proto nechte doma, stejně by vás s nimi dovnitř nepustili, přístup je až od 18 let.

valley


Kelburn Garden Party – Skotsko

Jen hodinu od Glasgow můžete navštívit festival jako stvořený pro rodiny s dětmi. Zahrada Kelburnského hradu, zahrnujíc malou říčku, jezero i s vodopádem, jenom vyzývá k procházkám na kterých narazíte na koncerty pod širým nebem, umělecké instalace, skotské tanečníky nebo veřejné předčítání poezie. Se svými dětmi se dostavte v termínu od 3. do 5. července.

kelburn


Exit – Srbsko a Černá hora

V roce 2013 byla tahle akce vyhodnocena jako nejlepší evropský festival. Odehrává se v pevnosti Petrovaradin ve městě Novi Sad a vznikl jako studenské politické hnutí za demokracii a mír v Srbsku. Nese tedy i silné sociální poselství.

Provozuje ho nezisková organizace, která pomáhá mladým Srbům a navštívit ho můžete od 9.7 do 12.7. Tady ale všechno teprve začíná.

Po čtyřech dnech tance u více než 20 stagí s více než 500 účinkujícími se festival přesouvá do blízké Černé Hory a přemění se na Exit Sea Dance festival. Tomu se také dostalo podobného ocenění jako jeho srbské sestře. Najdete ho v blízkosti krásného historického města Budva a přivítá vás mezi 15. a 18. červencem.

exit


Flow – Finsko a Slovinsko

Tenhle původně helsinský festival je známý pro svou přehlídku současné/konceptuální muziky a výbornou kuchyni. Vše hlavní se odehrává v opuštěné elektrárně, která zahrnuje unikátní 360° hlediště přezdívané „Balón“.

Je to zároveň jeden z prvních festivalů, který začal myslet i na ekologii. Využívá tedy veškeré možné technologie a způsoby recyklace tak, aby jeho uhlíková stopa byla co nejmenší. Proběhne od 14. do 16. srpna.

Pokud je to na vás do Finska moc daleko, můžete vyrazit do Lublaně, kde od 26. do 28. července proběhne první ročník slovinské verze Flow. V opuštěné továrně z 19. století se, stejně jako v Helsinkách, budete moci těšit na filmy a semináře se zaměřením na moderní umění.

flow


Bukta – Norsko

Rockový festival na pláži obklopené krásnými stromy a kopci, o které organizátoři tvrdí, že je to jedno z nejkrásnějších míst na zemi. Hlavní atrakcí téhle akce je každopádně fakt, že zde slunce nikdy zcela nezapadne a tedy lze opravdu „pařit“ celý den. Od 16. do 18. července.

Bukta


Tauron Nowa Muzyika – Polsko

Prostředí jako z béčkového hororu, píše ve své recenzi The Guardian, protože tenhle festival je situován v areálu opuštěného dolu Dolina u Katowic na jihozápadě Polska. Uspokojí především nadšence tance, elektronické hudby, jazzu a nu-jazzu.

Neobvyklou atmosféru si užijete v prostorách bývalých skladišť a důlního zázemí a to od 20. do 23. srpna.

muzyka


Wilderness – Velká Británie 

Tohle by mohla být skvělá tečka na závěr naší festivalové EuroTour 2015. Krásně se zde propojuje jak hudba, umění všeho druhu, skvělé jídlo a možnosti relaxace. Podíváte se do 800 let starého soukromého Cornbury Parku obklopeného jením z nejstarších lesů v Británii.

Je to zkrátka inspirativní místo pro všechny lidi s uměleckou duší, od 6. do 9. srpna.

wilderness


Colours of Ostrava – Česká republika

Ale ještě nekončíme – k tomuto festivalu snad nemusíme v Česku nic dodávat, snad jen datum – letos se koná do 16. do 19. července.


Sziget Festival – Maďarsko

Ostrov svobody. To je heslo největšího maďarského hudebního festivalu i pro letošek. Kousek od centra Budapešti můžete strávit víkend na skutečném ostrově ve stanovém městečku, chodit mezi desítkami velkých i malých pódií (denně je zhruba 200 různých programů) a užívat si vše od mezinárodního pop/rocku až po alternativní hudbu. Letošní taháky? Robbie Williams, Florence + The Machine, Ellie Goulding, The Horros nebo Limp Bizkit. To vše od 10. do 17. srpna.

sziget


Ruisrock – Finsko

Ideální festival pro milovníky přírody, protože se koná v areálu národního parku ve městě Turku. Jde o druhý nejstarší pravidelný festival v Evropě. Při poslechu převážně rockové hudby se můžete klidně vykoupat na přilehlé pláži. Od 3. do 5. července.

ruisrock


Roskilde Festival – Dánsko

Tenhle dánský festival stojí hlavně na práci dobrovolníků, je neziskový a zastřešuje ho Roskildská nadace. Původně to byl hipísácký festival, dnes ale uspokojí fanoušky všech žánrů od popu po metal. Zvláštností je závod Naked Run okolo areálu kempu, jehož vítězové – vždy jeden muž a žena – získají lístky na další ročník. Festival už probíhá, ale končí až 4. července.