Pořádnou síť profesionálních vztahů si dnes nevybudujete bez toho, aniž byste se vašim kolegům aspoň trochu otevřeli. Dejte si na to ale pozor – pokud o sobě odhalíte nesprávné věci, může to vaši kariéru naopak zničit.
Prozradit na sebe to správné a tím správným způsobem je umění. To, co se vám nyní může zdát jako skvělý nápad, může být při pohledu zpět naprostá hloupost. Trik spočívá ve schopnosti tuto tenkou linii poznat a nepřekročit ji – jakmile o sobě něco vypustíte ven, už to nikdy nevezmete zpátky. Například o tom, jaké věty byste v práci neměli nikdy vyslovit, jsme psali už tady.
Tohle je seznam 12 nejčastějších věcí, které na sebe lidé prozrazují – a které pošlou jejich kariéru střemhlav dolů. Zkuste se tedy vyhnout tomu, že řeknete:
1. Že nesnášíte svou práci
Ta poslední věc, po které lidé v práci touží, je poslouchat notorické stěžovatele. Prezentujete se tak jako negativista, který není týmovým hráčem. To rozkládá morálku skupiny. Šéfové většinou takové lidi rychle odhalí a také moc dobře vědí, že hned za rohem většinou čeká nadšená potenciální náhrada.
2 . Že si o někom myslíte, že je nekompetentní
Nekompetentní lidi byli, jsou a budou na každém pracovišti a je tu slušná šance, že to o nich všichni dobře vědí. Pokud není ve vaší moci jim pomoci nebo je propustit, nepomůžete si ani v nejmenším tím, že svoje názory o jejich neschopnosti budete vytrubovat okolo. Budete působit jako nejistý člověk, který se snaží lacině nahrát nějaké plusové body. Vaše necitlivost se vám pak nevyhnutelně vrátí v tom, jak vás budou brát ostatní.
3. Jaké jsou vaše politické a náboženské názory
Politické a náboženské postoje jsou natolik definujícími prvky lidské identity, že v případě jejich rozdílnosti nemusí být ke konfliktu v práci daleko. Váš nesouhlas s přesvědčením druhého může drasticky ovlivnit to, jak vás dotyčný vnímá. Napadnout něčí nejhlubší hodnoty je jedna z nejvíce urážlivých věcí, které vůbec můžete udělat. Samozřejmě, různí lidé berou politiku a náboženství různě, ale prosazování vlastních hodnot může lidi stejně tak zaujmout jako odpudit. Lidé si staví životy na svých ideálech a víře a dělit se s nimi o svůj názor je riskantní. Buďte ochotni naslouchat ostatním, aniž byste dávali najevo svůj postoj – protože ke konfliktu občas stačí i jeden nesouhlasný pohled.
4. Kolik vyděláváte
Vaši rodiče si možná rádi poslechnou, kolik jste tento měsíc přinesli domů, ale na pracovišti to plodí pouze rozbroje. Není v lidských silách odměnit každého úplně férově, a pokud prozradíte, kolik berete, dáte vašim kolegům do rukou měřítko. Jakmile bude každý vědět, kolik peněz dostáváte, začnou tím poměřovat každý váš krok. Je lákavé si s kolegou sdělit, kolik vyděláváte – čistě ze zvědavosti –, ale jakmile tak učiníte, nikdy už na sebe nebudete koukat stejnýma očima.
5. Co děláte na Facebooku
To poslední, co si vaše šéfka přeje vidět při nalogování na Facebook, jsou fotky z vaší poslední pařby. Je prostě příliš mnoho způsobů, jak se skrze Facebook špatně prezentovat. Co máte na sobě, co jste zrovna dělali nebo komentáře přátel. Tohle jsou drobnůstky, které mohou v konečném důsledku zasít semínko pochybnosti do myslí šéfa či kolegů, když budou přemýšlet o vašem povýšení, doporučení či pochvale. A snažit se cenzurovat sám sebe vůči kolegům je na Facebooku prostě příliš obtížné. Ušetřete si starosti a kolegy z práce jako přátele na Facebooku vůbec nemějte. Jako profesní síť používejte LinkedIn a Facebook si nechte na všechno ostatní.
6. Co se děje u vás v ložnici
Ať už je váš sexuální život nadpozemský nebo naopak žádný nemáte, tyto informace nemají v práci co dělat. Možná se jim pár lidí křečovitě zasměje, ale většině budou spíše proti srsti či se rovnou urazí. Překročení téhle hranice vám ihned vynese špatnou reputaci.
7. Co si myslíte o ostatních, že dělají v ložnici
100 % lidí, se kterými pracujete, nemá zájem se od vás doslechnout, že jsou podle vás v posteli totální uragán vášně. Neexistuje snad lepší způsob, jak někoho vyděsit, než naznačit, že vás vůbec napadlo o jejich sexuálním životě přemýšlet. Cokoliv, ať už to bude spekulace o kolegově pohlavní orientaci či zdánlivě nevinná poznámka typu „jo, být tak zase novomanželem“, vás může u kolegů už napořád postavit do negativního světla.
Vaše myšlenky jsou jen vaše. Myslete si o ostatních, cokoli uznáte za vhodné – ale nechte si to vždy pro sebe.
8. Že vám jde o něčí místo
Veřejné sdílení vašich pracovních ambic, zejména pokud jsou v přímém rozporu se zájmy jiných lidí, vám zajistí pověst sobce a necity nejen ve vašem okolí, ale v celé společnosti. Těm nejlepším zaměstnancům jde o úspěch celého týmu, nejen jich samotných. Nezávisle na skutečných motivech (někteří z nás skutečně pracují jen proto, aby dostali zaplaceno), rozhlašování vlastních sobeckých cílů vám nijak neprospěje.
9. Jací divoši jste bývali na vysoké
Vaše minulost o vás mnohé vypovídá. To, že jste před 20 lety dělali hlouposti, neznamená, že si o vás lidé automaticky budou myslet, že jste od té doby ušli dalekou cestu a teď jste ctní, dospělí a rozumní. Chování, které bylo součástí běžného dne na kolejích (pitky a flámy, drobné krádeže, řízení pod vlivem, šikana lidí nebo trápení zvířat a podobně), všem okolo dokazuje, že když dojde na lámání chleba, máte bídný úsudek a neumíte si stanovit hranice. Mnoho prezidentů bylo v minulosti zvoleno navzdory výstřelkům z minulosti, ale pokud kolem sebe nemáte tým PR expertů, který chrání či profesionálně přetváří vaši image, měli byste si stinné stránky své minulosti nechat pro sebe.
10. Jak moc rádi se opijete
Možná si myslíte, že povídání o tom, jak moc jste se o víkendu opili, nemá vliv na to, jak se na vás v práci dívají. Nakonec, pokud jste dobrý pracant, jste dobrý pracant, ne? Bohužel ne. Nepovede to k tomu, že vás lidi budou pokládat za veselou kopu. Namísto toho vás budou považovat za nedospělého, nepředvídatelného, bez dobrého vkusu a úsudku. Příliš mnoho lidí má k drogám a pití negativní postoj, než aby bylo bezpečné o sobě prezentovat, jak moc je máte v oblibě.
11. Nevkusný vtip
Pokud se něco můžeme naučit od celebrit, pak je to dávat si pozor na to, co říkáme a komu to říkáme. Kvůli nevkusným vtipům se lidé cítí hrozně a vy pak stejně hrozně před nimi vypadáte. Navíc tyhle vtipy mají tendenci být mnohem méně vtipné než ty inteligentní.
Jak poznat nevkusný vtip? Pokud musíte u vtipu přemýšlet, nakolik dotyčného znáte a zda mu to nebude vadit, pak je lépe si vtip nechat pro sebe. Nikdy nevíte, jaké lidi kdo zná a jaké životní zkušenosti má za sebou.
12. Že hledáte práci
Když jsem byl malý, řekl jsem mému trenérovi na fotbale, že za dva týdny končím. No a pak jsem celé dva týdny zahříval střídačku. A když jsem si to po dvou týdnech nakonec rozmyslel, bylo to ještě horší – stal se ze mě „ten kluk, co tu vlastně vůbec nechce být“. Byl jsem zdrcený, ale byla to celé moje vina – řekl jsem mu o tom, aniž bych si tím byl jistý.
A to samé se stane, když řeknete lidem, že hledáte práci jinde. Jakmile se to dozvědí, budete pro ně znamenat jen ztrátu času. Také je tu vždy šance, že váš lov bude neúspěšný – takže je nejlepší s povídáním počkat, dokud práci neseženete. Jinak se může stát, že skončíte na střídačce.
Čtěte také:
Věty, které byste v práci nikdy neměli říkat
Jednoduché tipy, jak se hned teď zlepšit ve své práci