Nejmilosrdnější pohled na karlovarský hotel Thermal se naskytne z rozhledny Diana, která se nad lázeňským městem tyčí. Z ptačí perspektivy je šestnáctipodlažní brutalistní budova, která byla slavnostně uvedena do provozu v sezoně 1977, nepřehlédnutelnou dominantou.

Mnohem problematičtější je pohled zblízka, natožpak přímo z útrob hotelu, „epicentra“ tradičního filmového festivalu. Takový pohled odhalí závažné nedostatky – proto byla spuštěna největší rekonstrukce stavby od časů jejího otevření.

Při použití jisté umělecké licence je hotel Thermal 16 pater problémů. Zkusme si je projít s vážností i nadsázkou.

1. Rekonstrukce

Hotel je do března uzavřen, dělníci aktuálně rekonstruují šest pater a vyměňují zastaralé technologie. Část modernizace však musí být dodělána brzy, protože 19. ledna začne ve Varech olympiáda dětí a mládeže – a jejím hlavním domem bude právě Thermal.

2. Peníze

V srpnu 2019 oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO), že celková rekonstrukce bude stát 580 milionů korun. Kompletní dokončení je plánováno na 1. června 2021.

3. Vlastník

Thermal je v rukou státu. Nikdy tomu nebylo jinak, byť zejména v 90. letech minulého století byl ve hře prodej soukromému majiteli. Sešlo z toho, hotel má akciová společnost Thermal-F, patřící stoprocentně ministerstvu financí, které také poskytuje peníze na rekonstrukci.

4. Provoz

Provoz hotelu je enormně drahý a představuje zátěž. Za energie bylo dosud ročně vydáváno 30 milionů korun, stávající rekonstrukce by tyto náklady měla snížit o polovinu.

5. Bezpečnost

Hasiči označují Thermal za jednu z nejrizikovějších staveb ve městě – i tuhle hrozbu má rekonstrukce do značné míry eliminovat.

6. Požár

Bod související coby varovné memento s předchozím. V červenci 2017 totiž nebylo horko zdaleka jen v hotelové sauně: v ní vznikl požár, který se rozšířil do hotelového podzemí a budova musela být evakuována. Vyčíslená škoda činila osm milionů korun, ale lidem se naštěstí nic vážného nepřihodilo.

7. Bazén

Venkovní bazén důmyslně zabudovaný do hotelového areálu je poznávacím znamením Thermalu – poznávacím znamením dnešního bídného stavu. Bazén je nefunkční a budí podobně tísnivý dojem jako otevřená jizva. Na „zacelení“ pracuje stát společně s firmou Saunia.

Ta loni uzavřela se společností Thermal-F smlouvu na provoz bazénového a saunového komplexu s nájmem milion korun za měsíc. Náklady na zprovoznění bazénu, který by měl být unikátně plněn teplou vřídelní vodou, jsou odhadovány v rozmezí 110 až 120 milionů a ponese je stát.

Foto Jim Killock

8. Pokoje

Vzorové pokoje nesou čísla 1418 a 1420, zbývající by se k nim měly přiblížit, aby odpovídaly čtyřhvězdičkovému standardu. Připravováno je i luxusní apartmá.

9. Mattoni už není!

Celkem spolehlivý recept: jestliže člověku dojde při rozhovoru s karlovarským patriotem téma, trapné ticho zažene debatou o Thermalu. I po více než 40 letech od vzniku budí umístění hotelu kontroverze: aby mohla být rozsáhlá stavba realizována, bylo na tehdejší Chebské třídě zbouráno zhruba 30 převážně secesních domů. K zemi šla mimo jiné i Mattoniho vila.

10. Výstavba

Základní kámen hotelu byl položen v červnu 1968, ale stavba se kvůli nedostatku financí a průsaku podzemní vody protáhla na dlouhých devět let.

Thermal v roce 1976 | Foto Fortepan

11. Architektonický styl

Dílo architektů Věry a Vladimíra Machoninových je dalším námětem nekonečných diskusí, které nemohou přinést jednoznačný závěr. Záleží na vkusu a jisté je, že brutalismus nekonvenuje každému.

Když vyhrotíme příměr, blízká lázeňská kolonáda budí dojem načančaného dortu, zatímco Thermal je soustavou krabic stojících na stole vedle dortu. Je na každém, aby určil, zda spolu takové „zátiší“ souzní.

12. Spor s vnoučaty

Těžko říct, zda ve Varech, ale v dějinách architektury má brutalismus své místo. A pakliže byl v jeho stylu postaven Thermal, odpovídá logice, aby byly brutalistní rysy zachovány. Vnoučata architektů Machoninových se přitom obávají, že dojde k opaku, a své obavy prezentují na webu respektmadam.cz.

„Ač souhlasíme, že je objekt nutné rekonstruovat a nějakým způsobem provozovat, veškeré kroky ze strany státu jsou neprůhledné a nerespektují architektonickou hodnotu budovy,“ stojí v jednom z jejich prohlášení.

13. Vandalismus

Zejména vypuštěný bazén se stal opakovaně terčem vandalů, a to i přesto, že je k němu v současnosti zakázán přístup.

14. Rudý festival

Jiří Bartoška a Eva Zaoralová odvádějí skvělou práci a i díky nim je dnes Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary prestižní událostí, kde nechybí hvězdy na rudém koberci.

Za normalizace ale patřila k festivalu rudá ideologie. Soutěžily tu sice kvalitní snímky, ale společně s nimi byl promítán socialistický balast, což se projevilo v citelném úbytku diváků. Festival se navíc povinně střídal s filmovou přehlídkou v Moskvě.

15. Skandály

Svým způsobem je to vlastně v pořádku, skandály ke správném festivalu patří. Ze zdejších afér a flámů by šlo udělat speciální (a velmi bulvární) seznam, vypíchněme tedy za všechny, jak v roce 1998 režisér Jiří Menzel veřejně zbičoval producenta Jiřího Sirotka proutkem. Důvodem byl spor o zfilmování adaptace Hrabalovy novely Obsluhoval jsem anglického krále.

16. Koncert

Uznáváme: s tímhle koncertem leckdo žádný problém mít nebude, ale měl by se opravdu konat zrovna v Thermalu? Řeč je o akustickém vystoupení Daniela Landy, které tu proběhne již 17. ledna, a i proto musí být část rekonstrukce hotova v příštích dnech.

Lze ale konstatovat, že oprava ikonického hotelu by byla těžkým soustem i pro kouzelníka Žita s celou armádou vycvičených kohoutů…