Přiznejme si to, štěstí a práce nejdou vždycky ruku v ruce. Studie společnosti Gallup z roku 2013, která zpovídala více než 180 milionů Američanů, zjistila, že pouze 13 procent z nich se ve své práci cítí šťastně.

Jenže ti, kteří sami sebe považují za šťastné, jsou o 36 procent motivovanější, šestkrát víc energičtí a dvakrát tak produktivní než jejich nešťastné protějšky.

Dobrá zpráva je, že se s tím dá něco dělat – pocit štěstí je sice podmíněn geneticky, ale jen z 50 procent – zbytek je na vás.

Pokud jde o štěstí, musíte sami zjistit, co funguje právě pro vás. Jakmile to zjistíte, všechno ostatní už většinou přijde samo. A být šťastný nezvyšuje jen vaši pracovní výkonnost; je to také dobré pro vaše zdraví.

Tohle je 16 způsobů, které můžete vyzkoušet:

1. Pamatujte si, že svému vlastnímu štěstí šéfujete vy

Když jste pracovně ve slepé uličce, máte jen dvě možnosti: najít si jinou práci, nebo zůstat v té stávající a vytěžit z ní, co se dá. Tak či tak, vaše štěstí záleží jen na vás a na nikom jiném. Připomeňte si to vždy, když vám bude připadat, že jste se zasekli.

2. Ukliďte ten binec

Nemusím vám snad připomínat, kolik času v práci trávíte. Prohlédněte si dobře své pracovní místo. Měli byste si vytvořit prostor, který uklidňuje a povznáší. Ať už se rozhodnete pro rodinnou fotku, rostlinu nebo ocenění, na které jste hrdí, viditelně si je vystavte, abyste na ně nezapomněli. Zbavte se krámů a haraburdí, které nejsou významné a vašemu mentálnímu stavu neprokazují žádnou službu.

3. Pomozte ostatním

Udělat si čas a pomoci svým kolegům neprospívá jen jim, ale i vám. Když pomáháte druhým, přivoláváte vlnu oxytocinu, serotoninu a dopaminu – všechny tyhle hormony vyvolávají příjemné pocity. Jedna harvardská studie ukázala, že zaměstnanci, kteří pomáhali svým kolegům, byli 10krát více soustředění na práci a byla u nich o 40 procent vyšší pravděpodobnost povýšení než u ostatních. Stejná studie prokázala, že u lidí, kteří soustavně poskytují sociální podporu, je nejvyšší pravděpodobnost, že budou šťastní i v obdobích velkého stresu. Pokud to nepřeženete a úplně se nerozdáte, pomoc druhým má určitě pozitivní vliv na vaše štěstí.

4. Najděte svůj flow

Studie University of Chicago, která zkoumala metodiku práce nejvýkonnějších zaměstnanců, zjistila, že lidé, kteří dosáhnou intenzivního stavu soustředění, jemuž se říká flow, mají obrovskou výhodu. Flow je stav mysli, při kterém se zcela pohroužíte do nějakého projektu či úkolu a zcela ztratíte přehled o čase a jiných vnějších faktorech, které by vás mohly rozptylovat. Flow je často popisován jako nadšený stav, při kterém cítíte současně euforii a mistrovství v tom, co děláte. Výsledkem není pouze štěstí a produktivita, ale také rozvoj nových dovedností díky zvýšené schopnosti učení.

Klíč k navození tohoto stavu spočívá v organizování vašich úkolů tak, abyste měli okamžitý a jasný cíl, k jehož dosažení využijete svých předností. Když na takovém úkolu začnete pracovat, vaše soustředění se zintenzivní spolu s pocitem, že je pro vás tento úkol jako dělaný. Nastavujte si jasné cíle každý den a experimentujte s jejich organizací, dokud nenaleznete tu tajnou formulku, která ve vašem případě navozuje flow.

5. Usmívejte se a smějte se častěji

Studie univerzity v německém Mannheimu prokázala, že je možné manipulovat vlastními emocemi pomocí změny výrazu na tváři. Jedna skupina účastníků držela v ústech horizontálně propisku, což nutí k úsměvu. Když pak byli dotázáni, jak vtipný jim připadal animovaný film, který zhlédli, hodnotili jej mnohem lépe než skupina bez propisek.

Jak studie ukazuje, je úplně jedno, že váš úsměv není upřímný, protože výraz v obličeji může předcházet emoce. Když se v práci ocitnete ve spirále negativity, zpomalte a usmějte se nebo se podívejte na legrační video na YouTube. Takové zlepšení nálady vám může úplně změnit den.

6. Držte se dál od negativních lidí

Problém s chronickými stěžovateli a negativními lidmi je v tom, že si libují ve svých problémech a nejsou schopni se soustředit na jejich řešení. Chtějí, aby je lidé litovali, a oni se tak mohli cítit lépe. Lidé často pociťují nátlak, který je nutí těmto stěžovatelům naslouchat, protože nechtějí působit bezcitně či neslušně, ale mezi chápavým vyslechnutím a uvězněním se v jejich spirálách negativních emocí existuje hranice. Zabránit takovému uvěznění můžete jen tím, že nastavíte mantinely, a když je třeba, od těchto lidí se distancujete.

Uvažujte o tom takhle: kdyby vedle vás někdo kouřil, seděli byste dál na svém místě a celé dopoledne pasivně vdechovali kouř? Ne, vzdálili byste se – a to samé byste měli udělat v případě negativních lidí. Dobrý způsob, jak mantinely nastavit, je zeptat se, jak tito lidé hodlají své problémy řešit. V tu chvíli se stěžovatelé buďto odmlčí, nebo posunou konverzaci produktivnějším směrem.

7. Smějte se sami sobě

Když se v práci berete příliš vážně, vaše štěstí i výkonnost tím strádají. Nebojte se ukázat špetku zranitelnosti. Je to prosté – když se sami sobě občas zasmějete, přitáhne to k vám lidi, protože uvidí, že jste skromní a stojíte nohama na zemi (zároveň to většinou zabraňuje tomu, aby se vám smáli za zády). Šťastní lidé vyvažují své sebevědomí zdravým smyslem pro humor a pokorou.

8. Zlepšete svůj přístup k vděčnosti

Je až příliš jednoduché zamotat se do přemítání nad tím, co mohlo být jinak nebo co se nepovedlo, jak jste si přáli. Nejlepší cesta z negativity někdy vede přes meditaci nad tím, za co jste vděční. Když si uděláte čas a uvědomíte si, co je ve vašem životě dobré, zlepšíte si náladu, protože tím snížíte hormon stresu kortizol o 23 procent. Výzkum provedený na Universtiy of California v Davisu ukázal, že lidé, kteří denně pracovali na zlepšení svého přístupu k vděčnosti, měli lepší náladu, více energie a bylo jim celkově fyzicky lépe.

9. Věřte, že to nejlepší je teprve před vámi

Jen si říkat, že to nejlepší je teprve před vámi, nestačí – musíte tomu také věřit. Když budete mít optimistický, pozitivní náhled na budoucnost, nejen že tak budete šťastnější, ale také zlepšíte svůj výkon, protože to prospěje vašemu pocitu užitečnosti. Naše mysli mají tendenci násobit radost ze starých dobrých časů natolik, že přítomnost oproti nim vždy vypadá bledě. To může bránit vaší víře v budoucnost, která je přitom příležitostí k překonání dosavadních zkušeností. Nenechte se zmýlit. Věřte ve skvělé zážitky, které pro vás budoucnost chystá.

10. Nelpěte na věcech, se kterými nemůžete nic dělat

Je dobré vědět, jak mohou ekonomické potíže Řecka ovlivnit náš trh nebo že se vaše společnost možná sloučí se svým největším konkurentem. Jedna věc ale je takovýmto velkým procesům rozumět a úplně jiná věc je dělat si kvůli nim starosti. Šťastní lidé jsou připravení a informovaní, ale nenechají se sžírat věcmi, které dalece přesahují jejich platové ohodnocení.

11. Nesrovnávejte se s ostatními

Když svůj pocit spokojenosti odvozujete ze srovnávání se s ostatními, nejste už pány svého vlastního štěstí. Vypnout své reakce na to, co si o vás ostatní myslí, dost dobře nejde, ale s těmito lidmi se nemusíte srovnávat a vždy můžete brát jejich názory s nadhledem. S takovou, ať už si ostatní myslí nebo dělají cokoli, bude to, jak si sami sebe vážíte, vycházet zevnitř. Nehledě na to, co si o vás kdo myslí, jedna věc je jistá – nikdy nejste tak dobří ani tak špatní, jak tvrdí.

12. Odměňujte se

Tvrdá práce je sice důležitá, ale když si nikdy nedopřejete úlevu, škodíte svému štěstí. Studie zkoumající výkony radiologů ukázala, že když před vyhodnocením snímku pacienta dostali drobnou odměnu, diagnostikovali ho přesněji. Studie Cornellovy univerzity zjistila, že díky drobným odměnám jsou lidé štědřejší, přátelštější a šťastnější. Tyto drobné „vzruchy“ vedly také k nárůstu produktivity a přesnosti. Odměny ve vašem mozku aktivují pocit potěšení, a to i když si je udělujete sami. Efektivními odměnami mohou být takové drobnosti jako procházka po chodbě nebo svačinka.

13. Přes pracovní týden cvičte

Když se hýbete třeba jen 10 minut, začne se uvolňovat neurotransmiter GABA (kyselina gama aminomáselná), která uklidňuje a snižuje impulzivitu. Studie University of Bristol ukázala, že lidé, kteří cvičí v pracovní dny, vykazují zlepšení v time managementu, náladě a výkonu. Výhody cvičení vždy převažují cenu času, který je třeba mu věnovat.

14. Nesuďte a nepomlouvejte

Soudit druhé a špatně o nich mluvit se podobá libování si v dekadentním dezertu: když ho zrovna jíte, je to skvělý pocit, ale později se cítíte provinile a je vám zle. Když máte chuť o někom mluvit negativně, zamyslete se nejdříve, jestli byste si přáli, aby tak někdo mluvil o vás.

15. Zvažujte, do kterých bitev stojí za to se pustit

Emočně inteligentní lidé vědí, jak důležité je přežít, aby mohli dále bojovat. Nekontrolované emoce vás v konfliktní situaci donutí tvrdohlavě se zapřít a začít bitvu, po které můžete být značně zdevastovaní a nešťastní. Když správně čtete ve svých emocích a umíte na ně reagovat, dokážete si moudře vybrat bitvy, které stojí za to, a bojujete, jen když to má smysl.

16. Zůstaňte věrni svým hodnotám

Překračování morálních mezí ve jménu úspěchu je jistou cestou k neštěstí. Narušování osobních standardů vede k pocitům lítosti, nespokojenosti a demotivace. Je třeba vědět, kdy se zapřít a odmítnout to, co považujete za špatné. Cítíte-li se zmatení, dejte si na čas a sepište si své hodnoty pěkně na papír. To vám pomůže najít svůj morální kompas.

Závěrem

Využitím těchto rad nezlepšíte jen své osobní štěstí v práci; většina z nich také zlepšuje vaši emoční inteligenci. Vyberte si ty, které vám sedí nejlépe, a užijte si je.