Chcete nosit na ruce opravdový klenot? Pak kupujte hodinky renomovaných hodinářských firem, nikoliv módních značek, které je vnímají pouze jako doplněk. Hodnota pořádných hodinek může navíc každoročně stoupnout až o deset procent. A to se vyplatí.
Říká se, že pokud nejsou hodinky ze Švýcarska, tak to prostě nejsou hodinky. A je pravda, že právě v této zemi se vyrábějí ty nejlepší a nejdražší chronometry, a proto také v našem výběru převažují. Patří sem například Girard-Perregaux Constant Escapement z 18karátového bílého zlata, transparentní zadní částí, řemínkem z aligátoří kůže a inovativním krokovým ústrojím se třemi různými patenty. Zařadili jsme sem i jedny německé mechanické hodinky od A. Lange & Söhne nebo francouzské Cartier, protože jsou provedené stejně precizně jako ty švýcarské.
Vybírejte podle vkusu, ale také podle vašich zájmů a mějte na paměti tyto 4 body:
- velikost by měla být souměrná k ruce, tj. půl cm od strany ruky (ciferníky větší než 41 mm už nejsou v módě, tedy jestli nechcete vypadat jako 50 Cent)
- barva ciferníku (ne každému sluší bílá nebo zlatá)
- pásek (pokud jste sportovní typ, zvolte jiný než kožený)
- cena (u limitovaných kolekcí je většinou větší, ale jejich hodnota stoupá rychleji)
A tady je náš výběr:
Do auta
Pokud máte rádi Bentley, pak musíte mít hodinky Breitling for Bentley. Jestli jste naopak fanouškem formule 1, kupte si hranaté TAG Heuer Monaco, které nosí třeba Lewis Hamilton. A pokud vás nezaujme ani jeden model, jsou tu ještě ty od značky Hublot, která spolupracuje s Ferrari.
Hublot Big Bang Steel Ceramic 307 000 Kč, 2. TAG Heuer Monaco LS Chronograph 211 000 Kč, Breitling for Bentley – Bentley Mulliner Tourbillon Limited Edition Watch 3 645 000 Kč.
Na Pátou avenue
Když na luxusní nákupy, tak stylově třeba s nejtenčími hodinkami na světě za milion a půl s průhledným ciferníkem, tzv. skeletonem od značky Piaget. Anebo s Octo Finissimo Tourbillon od Bulgari. Kalibr těchto hodinek je je vysoký pouze 1,95 mm a je nejtenčím strojkem s tourbillonem na světě. A pokud nejedete do New Yorku, ale na pařížskou třídu Champs-Élysées, zvolte francouzské hodinky Cartier.
Piaget Altiplano 1 460 000 Kč, 2. Bulgari – Octo Finissimo Tourbillon 3 165 000 Kč, 3. Cartier Calibre kolem 500 000 Kč.
Do společnosti
Chcete se mezi lidmi blýsknout? Tak si vyberte hodinky se sloganem „jen pro pár vybraných“ od Girard-Perregaux nebo ty od Audemars Piguet, které nosí třeba LeBron James, Arnold Schwarzenegger nebo Serena Williams. Značka Vacheron Constantin zase vyrábí jedny z nejstarších komplikovaných hodinek na světě. Ty vůbec první vznikly už v roce 1790.
Girard-Perregaux Constant Escapement 2 430 000 Kč, 2. Vacheron Constantin Overseas Perpetual Calendar 1 830 000 Kč, 3. Audemars Piguet Royal Oak Extra-Thin Self Winding 453 000 Kč.
Pro byznys
Rádi byste svým klientům dokázali, že jste v podnikání opravdu dobří? Pak si pořiďte nejdražší měřiče času z našeho výběru. Jsou od německé firmy A. Lange & Söhne a stojí 12 milionů korun. A jestli se chystáte podepsat důležitou smlouvu, tak jedině s perem a hodinkami Montblanc. S Rolex ale také uděláte dojem.
A. Lange & Söhne Zeitwerk Minute Repeater 12 000 000 Kč, 2. Montblanc Heritage Chronométrie Quantième Annuel 300 000 Kč, 3. Rolex Oyster Perpetual Cosmograph Daytona 760 000 Kč.
Do banky
Patek Philippe je jedna z nejstarších hodinářských firem na světě – vznikl už v roce 1851 –, proto v našem výběru nesmí chybět. Sáhnout můžete i po legendárních hodinkách firmy Longines, která dodávala chronometry i na první obnovené olympijské hry v roce 1896. V bance s nimi budete působit víc než seriózně.
Patek Philippe – Calatrava White Gold 634 000 Kč, Longines Heritage Collection L2.713.8.11.0 cena: 342 000,- Kč, 3. IWC Portugieser Automatic 628 000 Kč.
Do nebe
Omega Speedmaster jsou první hodinky, které byly na Měsíci. Na ruce je měl i kosmonaut československého původu Eugene Cernan. Jestli plánujete výlet soukromým tryskáčem, kupte si pro jistotu hodinky Breitling Emergency s vysílačkou. To kdybyste se po cestě náhodou někde ztratili. A do nebe se také hodí ty od značky IWC, jejichž ambasadorem byl letec a spisovatel Antoine de Saint-Exupéry.
Omega Speedmaster 190 000 Kč, 2. IWC Spitfire Chronograph 300 000 Kč, 3. Breitling Emergency 460 000 Kč
Na jachtu
Jestli máte v plánu spíše rekreační kormidlování, kupte si stylové Brequet Marine (první samonatahovací hodinky) nebo Ulysse Nardin (firma se čtyřmi tisíci oceněními v technologickém vývoji a inovacích) s praktickým gumovým páskem. Anebo si pořiďte hodinky, které nosil James Bond.
Omega Seamaster 300 („Spectre“ limited edition) cena: 180 000,- Kč, 2. Brequet Marine 1 093 000 Kč, 3. Ulysse Nardin Marine Chronograph Manufacture 230 000 Kč.
Ano, přiznáváme, že se jedná o drahou záležitost, ale pokud se ke svým analogovým hodinkám budete chovat s láskou, vydrží vám léta. Berte je jako investici, která se vám časem zhodnotí a nebude potřebovat nový software, jako je tomu u těch chytrých. Kvalitní mechanické hodinky upgradovat nepotřebují, jsou totiž nadčasové a hlavně – nevybíjejí se.
Na tvorbě článku se podílel i Elio Herman z pražského obchodu Zenith. Ceny jednotlivých modelů jsou přibližné.