Potřebujete si lépe pamatovat body své prezentace, seznam pochůzek nebo jednoduše to, co máte nakoupit? Ne vždy máme k dispozici tužku a papír a ne vždy je nahlížení do vlastních poznámek vhodné. Během neformálního setkání s obchodním partnerem nechcete vytahovat svůj zápisník, přesto se ale chcete dotknout několika předem připravených bodů…

Jenže co když si na ně nevzpomenete? Zefektivnit paměť pomohou osvědčené mnemotechnické pomůcky. Představím vám některé z nich.

1. Vytvořte si v hlavě obrazové symboly

Základem většiny mnemotechnických metod je naučit se fantazijně převést to, co si chcete zapamatovat, do obrazů, symbolů nebo jednoduchých dějů. Chcete-li se například svého obchodního partnera zeptat, jestli nezná pana Sladkého, můžete si v hlavě vytvořit obraz postavičky, na kterou se sypají krystaly cukru, řidiče náklaďáku naloženého bílým práškem nebo obrovské kostky cukru, na které stojí nějaký pán. Vaší fantazii se meze nekladou. Čím bude váš obraz bizarnější, tím lepší. Snáze se vám udrží v paměti.

2. Symboly spojte do příběhu

Nejjednodušší mnemotechnickou metodou je takto vytvořené symboly spojit v krátký příběh. Chcete-li se zmínit o panu Sladkém, zeptat se na spokojenost s předchozí dodávkou tiskáren, připomenout termín platby a pobavit se o dovolené, můžete si v mysli například vytvořit obraz gigantické 3D tiskárny, které tiskne náklaďák naložený bílým práškem a s řidičem, který mává z okna katalogem dovolených, ze kterého však najednou vypadává pětistovka. Nebo si představte pána s nalepenou bankovkou na čele, balancujícího na kostce cukru, jak v ruce drží tiskárnu, ze které se vysouvá letenka na dovolenou. Představte si vše živě, vnímejte zvuky, vnímejte barvy, prostě všechno, co vnímat lze.

Takový obraz si zapamatujete daleko snadněji než čtyři nesouvisející položky. Vytvořit ho vám sice může zpočátku zabrat nějaký čas, čím častěji to ale budete dělat, tím vám to půjde snadněji. Celá konstrukce vám pak nezabere více než pár sekund. Cestou na schůzku si tento obraz v hlavě párkrát promítněte. A když si tento příběh promítnete i v jejím průběhu, velmi snadno z něj odvodíte původní seznam témat. Zkuste si to: pokud si výše popsaný obraz v mysli skutečně vytvoříte, ještě zítra a možná i za týden si budete pamatovat, o čem se v tomhle článku psalo.

3. Používejte tzv. metodu místa

Pokud se vám nechce skládat si v hlavě příběhy, tak vyzkoušejte metodu místa. Představte si nějaký členitý prostor, který dobře znáte. Například svůj byt. Umístěte do každé místnosti bytu jeden předmět, který reprezentuje to, co si máte zapamatovat.

Chcete-li se například ve své přednášce zmínit o problému, který se týká dětí, pak o nebezpečí, které představuje nedostatek informací o tomto problému, a poté o prevenci, můžete si:

  • představit, že vcházíte do předsíně svého bytu, kde pláče dítě
  • pak přejdete do obýváku, kde vidíte na podlaze velkou zaprášenou starou knihu, která pro vás symbolizuje informace
  • a poté se vydáte do kuchyně, kde na stěně visí červený obraz požárních předpisů, symbol prevence

I tady platí, že čím bizarnější věci vymyslíte, tím líp. Během přednášky si v hlavě jednoduše projděte svůj byt. Když budete vědět, že v každé místnosti máte schovaný právě jeden předmět či postavu, budete mít během pár sekund všechna témata rozkódovaná a k dispozici.

4. Anebo zkuste metodu číslovaného seznamu

Potřebujete-li si zapamatovat přesné pořadí toho, co máte udělat, bude pro vás tahle metoda nejvhodnější. Spočívá v tom, že si vytvoříte symboly pro jednotlivá čísla od jedničky do kolika potřebujete. Tahle metoda vám zabere trochu času, ale symboly si vytváříte jednou provždy a můžete je pak použít pro různé seznamy, které budete potřebovat. Jednička může být bič (dlouhý a štíhlý), dvojka labuť (připomíná její tvar) a podobně. Využijte specifičnost tvarů čísel a další asociace (7 statečných atd.).

A nyní již můžete začít spojovat. Chcete-li si například rychle zapamatovat pořadí úkolů pro dnešní den: 1) stavit se v autoservisu, 2) koupit tam také náhradní žárovky do auta…, 7) zavolat babičce, můžete si je pospojovat jako:

  • velký bič, kterým automechanik šlehá auto, a vy nevíte proč
  • labuť, které na hlavě svítí žárovka
  • sedm statečných na koních a jeden z nich veze i vaši babičku

Při vybavování si představte patřičný symbol čísla, které si chcete vyvolat. V mysli se vám hned ukáže komplexní obraz, který jste si s tímto symbolem vytvořili. Pokud si později vytvoříte jiný seznam se stejnými čísly-symboly, ten starý se ve vašem mozku jednoduše přepíše.


Od Dalibora Špoka čtěte také:

Může se hodit! 10 rad, jak se zbavit strachu z telefonování

Jednoduchý návod, jak se donutit k tomu, do čeho se vám nechce