Zopakujte si léto v zajímavějších zeměpisných šířkách! Za pěkným počasím a dobrodružstvím nemusíte cestovat daleko, i když se samozřejmě můžete podívat i na opačnou část polokoule, kde je v tuhle roční dobu jaro a blíží se léto.

Že se listopad dá prožít i jinde než pod vrstvou inverze, jsem zjistila už před deseti lety. Od té doby se na podzim v Česku nevyskytuju. A jací jsou mí podzimní favoriti?

Dokonalá Francie

Představte si jižní Francii: čerstvé ryby, voňavé crêpes, všudypřítomné bagety a vyklidněné Francouze. K tomu přidejte tropické podnebí, Indický oceán a dvě obrovské sopky. Dostanete Réunion!

reunion-2

Tenhle ostrov se nachází daleko pod rovníkem, téměř na úrovni Jihoafrické republiky a i tak je nejjižnější i nejvýchodnější částí Evropské unie. A to se všemi výhodami, co k tomu patří. Platí se tu eury, roaming a poštovní známky stojí stejně jako v Evropě, a studenti sem dokonce jezdí na evropský studijní program Erasmus. Pláže si tu tolik jako na sousedním Mauriciu neužijete, ale čistý vzduch a treky po kráterech či sopkách vám bez problému naplní dokonalou dovolenou.

Vylezte na nejvyšší horu Španělska

Hora se jmenuje El Teide a najdete ji na největším kanárském ostrově Tenerife. Přestože můžete vrchol zdolat během jednoho dne, doporučuji si cestu rozdělit a přespat na chatě Altavista, která stojí zhruba ve druhé třetině výstupu. Pobyt zde je velmi skromný. Jídlo i pití si musíte přinést svoje. A ráno, ještě za svitu hvězd, vyrazíte do cílových 3178 metrů nad mořem.

teide

Připravte se na řidší vzduch, mně dělal velké problémy s dýcháním. Krajina na první etapě treku svou barvou připomíná povrch Jupiteru. Pastelově červený a béžový písek se slévá v mírných kopcích a vy máte pocit, že opravdu objevujete cizí planetu. Přibližně od poloviny vede cesta po lávových kamenech.

Posledních 20 minut výstupu vás bude trápit silný nárazový vítr a síra, co uniká z podzemí. Zimou vám nejspíš zamrzne úsměv na tváři, ale na tento výšlap budete hodně dlouho vzpomínat.

Jarní Patagonie

Náš podzim je v Patagonii nejlepším časem pro její návštěvu. Svou cestu začněte v argentinském Buenos Aires, kde vás naučí pít yerbu maté. A pak už směřujte na jih přes populární ledovec Perito Moreno až k národnímu parku Torres del Paine.

perito-moreno

Patagonie je synonymem pro nekončící pláně, jezera, ledové vodopády a ledovce svírané ostrými hranami hor. Pro mne tolik exotická jako pro Patagonce Česká republika. Tisíce lidí sem každoročně směřují kvůli pohádkovým trekům. Ty nejznámější se jmenují podle písmene, které opisují – „o“ nebo „w“. Připravte se na pět až dvanáct dní dlouhé pochody uprostřed divoké přírody.

Pohoda Střední Ameriky

Pokud naopak budete chtít do pořádného tepla, pak začněte hlídat letenky do Střední Ameriky. Moje nejoblíbenější státy jsou Panama a Guatemala.

Pokud se rozhodnete pro prvně zmíněnou zemi, pak musíte navštívit následující tři místa:

Novou část Panamského průplav na straně Atlantiku. Otevřela se teprve letos v červnu a celé rozšíření průplavu stálo investory na 5,4 miliardy dolarů. Na to, jak lodě do komor vplouvají a vyplouvají z nich, se vydržíte dívat hodiny.

V případě, že máte rádi kávu, navštivte bývalého zubního technika a současného kávového farmáře Fernandéze z horské vesnice Boquete. Jestli budete mít štěstí, tak vás provede po své kávové plantáži a zasvětí do celého procesu pěstování a zpracování kávy.

kuna-yala-3-large1

Nejlépe si ale odpočinete na malých ostrůvcích v oblasti Kuna Yala v Karibském moři. Ta sice spadá pod Panamu, místní tu ale žijí podle vlastní pravidel. Ženy i dívky se stále oblékají do tradičního oděvu, vyšívané halenky, které říkají mola. Jejich muži zase velmi rádi odpočívají v houpacích sítích – hamakách. Jen si sami zkuste lehnout do této původně rybářské sítě. Klid a pohoda, která se po chvilce houpání dostaví, jsou hlavní esencí života Kunů v Karibském moři.

Naopak Guatemala je ta pravá, stará Střední Amerika. Smlouvání na trzích, pyramidy na každém rohu a nekonečné cestování pomalými „chicken busy“. To jsou ty žluté školní autobusy z USA, které byly pro své stáří vyřazeny z provozu. Svůj druhý život tady začínají jako meziměstské i dálkové spoje.

Řidiči se s nimi příliš nemazlí, nedělá jim problém v nich přebrodit menší řeku nebo přeskákat prašnou cestu plnou výmolů. Přezdívku chicken si podle některých vysloužily díky tomu, že se v něm přepravuje také drůbež. Podle mě je to však spíš proto, že se do něj vejde nekonečné množství pasažérů.

Vydejte se na Svatojakubskou pouť

Dobrodružství, které začíná za dveřmi vašich domovů. Anebo jako u mně v portugalském Portu. Do Santiaga to odsud trvá přibližně devět dní chůze a 250 kilometrů. První dny se co nejdéle držte podél pobřeží Atlantiku. Cesta je výborně značená a bydlet můžete ve speciálních ubytovnách pro poutníky – tzv. albergues nebo refugios.

camino

Za noc v nich nedáte více než 6 eur. Na pouť doporučuji vyrazit o samotě, a čím déle od konce léta, tím lépe. Se zhoršujícím se počasím ubývá také poutníků na cestě. Zima vám nebude, možná jen trochu mokro, ale za liduprázdné cesty to opravdu stojí!