Čas před ulehnutím do postele je zásadní. Zpracováváme prožitý den a plánujeme ten následující. Je to doba, kdy se uklidňuje naše mysl a tělo se připravuje na klidný spánek. Mnoho lidí však její důležitost podceňuje. Nenávratně dochází k tomu, že nejsou natolik výkonní ve své práci, ani příliš šťastní ve svém životě.

Výzkum a rozhovory s manažery přinášejí seznam pěti věcí, které se úspěšní lidé doporučují dělat před usnutí:

1) Buďte se svou rodinou
Problém, se kterým se úspěšní manažeři většinou potýkají, je, že nedokáží rozdělit svůj drahocenný čas mezi svou rodinu a práci. Často zůstávají v zaměstnání přesčas, nebo se i po návratu domů místo rodině věnují pracovním záležitostem. To je ovšem zásadní chyba. Jak zdůrazňuje komentátor David Brooks, šťastné manželství (potažmo šťastná rodina) je pro vnitřní blaho mnohem důležitější, než dobrá práce.

Rodiče se sklony k workoholismu si musejí uvědomit, že jejich děti s nimi nebudou bydlet věčně. Proto by s nimi měli trávit tolik času, kolik to jen jde.

čtěte více: 6 aplikací, se kterými se vám bude lépe spát

2) Čtěte
Úspěšní lidé hodně čtou a to cokoliv. Četba románů nebo literatury faktu jiného než pracovního oboru je významná v tom, že nabízí neobvyklé a méně zřejmé poznatky o vlastní práci. A koneckonců, čtení jen tak pro zábavu je klíčem k odpočinku.

Ale pozor studie Národního institutu zdraví naznačuje, že čtení z tabletů nebo čteček může mít na spánek negativní vliv – kvůli světlu, které vyzařují. Proto si před spaním raději čtěte ze staromódních knih nebo časopisů.

3) Plánujte
Může se to zdát zvláštní, ale plánování aktivit vám pomůže uklidnit vaši mysl. Mít dobře promyšlený plán vám dovolí odpočívat, protože máte jistotu, že tu bude i potom, co se probudíte. Zde je návod, jak na to:

  • udělejte si seznam toho, co jste dokončili v předchozím dni
  • zapište si, co jste nestihli dokončit a co by se mělo dodělat nejdříve
  • zaznamenejte si, co nového je třeba udělat

Mnoho lidí v noci nemůže usnout, protože musí neustále přemýšlet o povinnostech, které je čekají další den. Zlikvidujte tyto myšlenky tím, že si svůj další den důkladně naplánujete dřív, než ulehnete do postele.

Čtěte více: Vědecky ověřeno: Kdo má peníze, má i lepší spaní

4) Vypněte mobil i ostatní elekroniku
Zvuky a světlo, které vydává váš telefon, počítač nebo tablet vás akorát vyrušují. Proto před usnutím všechno vypněte. To vám pomůže lépe se soustředit na konkrétní věc – čtení, plánování dalšího dne nebo vaši rodinu. V klidných chvílích také nejčastěji přicházíme na nové nápady, protože naše mysl neustále pracuje. Proto je dobré mít po ruce nějaký zápisník a tužku na poznámky – v žádném případě však mobil nebo tablet!

5) Spěte 7 hodin
Nejnovější výzkumy uvádějí, že je lepší spát 7, nikoliv zažitých 8 hodin. Optimální počet hodin spánku však vědci v posledních letech neustále mění. Ať už je ideál jakýkoliv, důležité je, že dostatek spánku je zásadní pro správné fungování mozku a následně tedy i náš pracovní výkon.

Čtěte více: Jak se vyhnout syndromu vyhoření: 13 příznaků, že balancujete na hraně