Říká se, že kravata je na ústupu. Většina lidí už ji nosit nemusí, to ale neznamená, že ji nosit nemohou. Nosit kravatu je radost. A nosit ji správně další krok k ultimátní dospělosti. Tohle je 5 základních pravidel, která byste měli znát (a jedno bonusové navíc).

1) Jak dlouhou kravatu

Pravidlo pro délku kravaty je primitivní – širší konec by měl dosahovat +/- 2 cm od spony opasku. Příliš krátká kravata? Obtloustlý bafuňář. Naopak dlouhá? Donald Trump.

Délka kravaty_grafika

Když se budete snažit uvázat správně dlouhou kravatu, možná se vám to nepodaří hned napoprvé. S tím se musíte smířit. Ale znám trik, který vám pomůže – vždy si před vázáním odměřte, kde končí užší konec kravaty. Pak zkuste kravatu uvázat – když budou oba konce správně dlouhé, hurá. Pokud ne, stačí poladit základní polohu užšího konce, ze které jste začínali.

2) Šířka kravaty

Délku jsme poladili, co šířka? U té odpověď tak jednoduchá není, protože se mění v závislosti na aktuálním trendu. Možná pamatujete před pár lety velmi populární módu ultra úzkých kravat, předtím zase byly v módě extra široké. Kravaty se prostě periodicky zužují a rozšiřují, ale oscilují okolo určité střední šířky, která vypadá dobře nehledě na trend. Toto magické číslo je 8 cm. Je to akorát.

IMG_7516_web

Šířka se měří dole v nejširší části kravaty. Po obchodech nemusíte nosit metr, stačí se zeptat obsluhy. Po chvíli ale v oku získáte takový cit, že na dálku rozlišíte rozdíl půl centimetru. Pokud nebudete mít zrovna lepší věci na práci.

3) Materiál

U materiálu je to jednoduché – polyester nebrat, ideální je hedvábí. Důvodů, proč ne polyester, je více. První a nejdůležitější je ten, že polyesterové kravaty s velkou pravděpodobností nebudou pěkné. Vzhledem k tomu, že kravata plní pouze estetickou funkci, je u ní vzhled naprosto zásadní.

Kvalitní design tvoří dobré firmy, které ho ale nebudou chtít shodit podřadným materiálem, proto téměř výhradně všechny designově povedené kravaty budou alespoň z hedvábí nebo jiného přírodního materiálu (vlna, kašmír).

IMG_7527_web

4) Kam s ním?

Klasický nerudovský problém. Tentokrát se bavíme o úzkém konci kravaty. Když se vám podaří uvázat správně dlouhou kravatu s úzkým koncem kratším než předním širokým, máte z poloviny vyhráno. Intuitivní řešení zasunout úzký konec za poutko v zadní části toho předního může být správné, ale také trochu nudné. Když užší konec necháte volně povlávat, vnesete do svého dne trochu „sprezzatury“ – italské nedbalé elegance.

Co dělat, když skončíte s delším úzkým koncem? Máte dvě možnosti – nechat ho být a toto vědomé porušování pravidel brát jako výhodu a lehkou revoltu, nebo ho prostrčit pod košili a skrýt kompletně. Oboje funguje, jen pro první (ne)řešení potřebujete více sebevědomí a vůli čelit nepochopení ostatních.

5) Velikost límce

Pátý bod se netýká přímo kravaty, ale košile, ve které budete kravatu nosit. U ní je totiž naprosto klíčový obvod límce. Ideální velikost poznáte tak, že při zapnutém posledním knoflíčku ještě mezi límec a krk dokážete vsunout dva prsty.

kosile-1

Menší límec vás bude škrtit, takže budete proklínat každou vteřinu strávenou v kravatě, což by byla škoda. Kravatu si člověk musí užívat. Větší límec zase nevypadá dobře, protože se bude různě krabatit a mezi krkem a košilí vznikne zvláštní mezera.

6) Rozvazujte po každém nošení

Kdo nenosí kravatu každý den, může trochu zápolit s jejím vázáním. A když už se mu to pak jednou povede, nechce své dílo zničit. Takže po nošení kravatu jen povolí a pověsí do skříně zavázanou. Chudinku.

Správné je kravatu vždy rozvázat a nechat odpočinou v původním stavu. Každý uzel totiž hedvábí kravaty mírně pomačká a ta pak potřebuje nějaký čas, aby se dostala do původního stavu. Když ji necháte zavázanou, bude mnohem těžší dostat ji do krásné hladké formy.