Jestli se vám právě teď nedaří a máte pocit, že to v životě nikam nedotáhnete, pusťte to na chvíli z hlavy a věřte tomu, že všechno může dopadnou jinak, než jak to zrovna vypadá. Ostatně jste v dobré společnosti – podívejte se na seznam výjimečně úspěšných lidi, kteří na své cestě za úspěchem rozhodně nebyli imunní vůči krachům. A mějte na paměti, že úspěch je sice pomíjivý, to samé ale platí i o neúspěchu. Důležité je, jak s takovým nezdarem naložíte.
1. Oprah Winfrey
Mediální gigantka a bývalá moderátorka talkshow, která dominovala svému žánru 25 let, vyrobila ze svého jména značku, která prodává. A díky tomu patří i do našeho žebříčku nejvlivnějších světových celebrit. Tzv. „American Sweetheart“ ale na začátku kariéry zažila pád z pořádné výšky. Mladá Winfrey měla hezky našlápnuto, když ve 22 letech doplnila moderátora zpráv v lokální televizi v Baltimoru.
Televizní stanice udělala kolem její premiéry patřičný humbuk a v rámci reklamní kampaně What is Oprah jezdily po Baltimoru autobusy s její fotografií ze soutěže Miss Tennessee, píše BaltimoreSun. Show nebyla úspěšná a když si Oprah 1. dubna 1977 po sedmi a půl měsících vysílání zavolal šéf, byla zaskočená: „Myslela jsem, že je to aprílový fór, když mi řekl: Máme pro tebe velké plány, přesuneme tě do ranních prostřihů.“
Tahle změna samozřejmě znamenala prudký sestup v hierarchii. „Nikdy nezapomenu, jak řekl: Přesuneme tě do ranního vysílání, abys mohla zářit sama za sebe. Víte, když vás někdo takhle poníží, nikdy na to nezapomenete,“ vzpomíná Winfrey. Ještě léta po incidentu nebyla práce dnes nejbohatší černošky žádná procházka růžovou zahradou. Dnes Winfrey disponuje majetkem v hodnotě 3 miliard dolarů.
2. Steven Spielberg
Hollywoodský režisér, producent a scenárista má tři Oscary a jeho filmografie je plejádou kultovních snímků. Jako nadějný filmař se ale dvakrát nedostal na University of Southern California (USC). Stopkou mu tehdy byly známky ze střední, kde byl mladý filmový nadšenec trojkař.
Dnes stojí na univerzitním kampusu USC budova, která nese jeho jméno. A to není všechno. Ironií osudu si nakonec Spielberg může vedle svých Oscarů pověsit i titul z USC, pro který ani nemusel nic udělat. V roce 1994 mu totiž univerzita udělila čestný doktorát.
„Ne“ si musel Spielberg vyslechnout brzy ve své kariéře nejen z akademické půdy, ale i z „reálného světa“. Spielberg se dlouho ucházel o možnost natočit bondovku. Stejně jako v případě USC to neúspěšně zkoušel rovnou dvakrát. Na jeho pokusy vzpomínala pro server FilmSchoolRejects dcera producenta filmů o agentovi 007 Alberta R. Broccoliho Barbara Broccoli: „Nejdřív to bylo roztomilé. Spielberg jako mladý filmař oslovil mého otce a ten mu na to řekl: Chlapče, musíš si odkroutit ještě pár filmů. Když o pár let později Spielberg natočil Schindlerův seznam, otec mi napsal, jak moc se mu to líbilo. Tehdy od Spielberga dostal roztomilý dopis. Stálo v něm: Tak a teď mě necháte natočit bondovku? (Smích) A můj otec na to: Teď si tě nemůžu dovolit. Tak už to chodí.“
3. Anna Wintour
Vkusu šéfredaktorky magazínu Vogue Anny Wintour, kterou před lety úspěšný film Ďábel nosí Pradu představil jako nekompromisní šéfku, se podřizují trendy. Na začátku její kariéry to byl ale právě vyhraněný vkus, který ji stál práci v časopise Harper’s Bazaar.
Po devíti měsících působení v roli junior módní redaktorky tehdy pětadvacetiletou Wintour vyhodili. Její fotografie se totiž editorovi zdály moc odvážné. Z dnešního pohledu si ale ikona světa módy vyhazov pochvaluje. Svoji zkušenost přetavila v nepravděpodobnou kariérní radu: „Každý by měl aspoň jednou dostat padáka. Dokonalost neexistuje. Nezdary jsou důležité, patří k životu,“ doporučuje Wintour čtenářům knihy Winners: And How They Succeed.
4. Stephen King
Kdoví, u čeho bychom se báli, kdyby Tabby King nevěřila ve svého manžela. A kdyby pár nebyl dostatečně vytrvalý při hledání vydavatele. „Popsal jsem tři stránky, potom jsem je zmuchlal a znechuceně vyhodil. Další noc, když jsem se vrátil ze školy, ty stránky už měla moje žena Tabby. Vypátrala je v mém odpadkovém koši, z papírového zmuchlance setřásla cigaretový popel, listy vyrovnala a přečetla si, co na nich bylo napsané. Chtěla, abych v psaní příběhu pokračoval. Chtěla vědět, jak to dopadne,“ popisuje King v memoáru věnovaném vzniku legendárního hororu Carrie.
Rovné tři desítky nakladatelů rukopis odmítly. Dokud… „Byl jsem v práci, když mi moje manželka do telefonu přečetla telegram. Bill Thompson jej poslal poté, co se neúspěšně snažil dovolat tak dlouho, dokud nezjistil, že Kingovi už nevlastní telefon. Gratulujeme, stálo v něm. Carrie je oficiálně knihou Doubleday Publishing. Je záloha 2500 dolarů v pořádku? Budoucnost je před vámi. S láskou Bill.“ Tak zní nabídka na vydání Carrie, na kterou King v roce 1974 kývnul. Čtyři dekády poté vydělala třetí filmová adaptace hororového příběhu 84 milionů dolarů (asi 2, 1 miliardy korun).
5. Conan O’Brien
Jen po pár měsících působení moderátora Conana O’Briena v hlavním vysílacím čase v pořadu The Tonight Show televizní společnost NBC oznámila, že dá v tuto lukrativní dobu prostor zpět moderátorovi Jayi Lenovi. Na O’Brienův úkor. Nečekaný krok, který O’Brien i jeho fanoušci vnímali jako podraz, přitáhl velkou pozornost americké veřejnosti.
„Co tě nezabije, to tě přiměje sledovat kreslené seriály a pít u toho průměrně drahé Chardonnay v 11 hodin dopoledne,“ popsal O’Brien, jaký efekt na něj měl veřejný neúspěch, v proslovu na promoci Dartmouth College.
Přes období, kdy se utápěl v depresích a nevycházel z domu, se nakonec přenesl: „Zažil jsem veřejné zklamání, ale pak přišlo něco úžasného: bez kompasu či cíle jsem začal zkoušet nové věci. Nechal jsem si narůst divný plnovous barvy skořice. Vydal jsem se na celonárodní tour. Hrál jsem na kytaru. Dělal jsem stand-up, nosil úzký modrý kožený oblek; nahrál album, natočil dokument a vyděsil svou rodinu a přátelé. Vlastně jsem upustil od očekávání předurčujících vývoj mé kariéry. Dělal jsem hodně nekonvenčních, spontánních a na pohled iracionálních věcí. A hádejte co? Až na to modré sako to byl ten nejzajímavější rok mého profesního života. Dodnes nechápu, co se to přesně stalo, ale nikdy jsem se tolik nebavil a nezažil takové výzvy – a hlavně, a to je důležité – jsem si nikdy nebyl tak jistý tím, co dělám,“ svěřil se absolventům v tomtéž projevu zrzavý moderátor, jehož současný pořad „Conan“ se brzy dočká 800. epizody.
6. Jay Z
Americký raper a producent Jay Z dnes vlastní 21 cen Grammy a je rekordmanem žebříčku Billboard 200 s nejvyšším počtem alb, která se v době vydání držela na špičce prodávanosti. Jay Z je ale také úspěšný podnikatel, který si své impérium vybudoval vlastně proto, že mu ani nic jiného nezbylo. Vydavatelství Roc-a-fella Records si založil poté, co neúnavně obíhal společnosti, které ho stále odmítaly. Dnes si Jay Z své neúspěchy nemůže vynachválit: „Nemůžu prohrát, protože i v porážkách nacházím cenné lekce, které mi neúspěch vynahradí.“
7. Jan Kraus
Nakopávací karamboly za sebou mají samozřejmě i české hvězdy. Svojskému herci a moderátorovi Janu Krausovi se v roce 2001 podařilo vymoci si vlastní late-night talkshow Uvolněte se, prosím. Z amerického prostředí okoukaný formát je založený na osobnosti moderátora a tady přišla Krausova svéráznost vhod. Ten náročný žánr ustál a pořad se v jednu chvíli na české scéně etabloval tak, že by se dalo tvrdit: každý, kdo něco znamená, byl u Krause.
Nejeden výstup z pořadu zlidověl: třeba ten, kdy moderátor dostal do úzkých tehdejší členku Strany zelených Kateřinu Jacques, která nebyla s to definovat biomasu; nebo když tehdejšímu pražskému radnímu Kraus vyčinil za koalici, kterou nazval „prasárnou“, a v žertu hrozil defenestrací. Nadšené ohlasy sklidil i rapový duel se slovenským raperem Rytmusem, který na YouTube vidělo přes půl milionu lidí.
Na výraznější úspěch si ale Kraus musel počkat do 51 let. Jeho herecká kariéra nebyla z těch plodných. On sám to rád dává za vinu svému vzhledu. Drzý výraz ho předurčil k roličkám vesměs gaunerů a záporáků. Kraus má dnes díky Show Jana Krause dosah k více než půl milionu diváků, svoje působení ale neomezuje jen na televizi a patří mezi nejvlivnější Čechy na internetu.
Autor: Daniela Ešnerová