Někdy mohou filmy skrývat překvapivá ponaučení, která využijete i ve svém byznysu. Nevěříte? Čeká nás sezona letních blockbusterů a byznysoví lídři a filmoví experti mluví o tom, v jakých filmech podle nich najdeme nejvíce příkladů, jak vést lidi.
Tady je osm filmů, ze kterých se toho můžete hodně naučit.
McFarland: Útěk před chudobou
Ken Blanchard, autor The One-Minute Manager a zakladatel The Ken Blanchard Companies, ukázal na McFarland: Útěk před chudobou coby příklad neobyčejně cenných lekcí. Kouč Jim White (Kevin Costner) musí změnit svůj přístup a styl vedení, aby ze svého týmu dostal lepší výkony. Zatímco to je bezpochyby rada, kterou vám dá mnoho expertů, rozhodně se snáze řekne, než udělá. „Naučil se, jak důležité je být nápomocným vůdcem,“ říká Blanchard na serveru Fast Company.
REVENANT Zmrtvýchvstání
Guy Kawasaki, bývalá hvězda marketingu Applu a autor The Art of the Start 2.0, vybral epický ledový příběh, který vynesl Leonardu DiCapriovi vytouženého Oscara. Podle Kawasakiho zde najdete nezlomnost a překonávání nepřízní osudu, které jsou pro lídry velmi důležité. „Nehledě na to, co vám říkají ostatní nebo váš vnitřní hlas, dokážete se té čtyřsetkilové gorile – či v tomto případě grizzlymu – postavit,“ říká Kawasaki, ačkoli ví, že to nepochybně nebude zadarmo. Podnikání je podle něj více podobné brutálním výzvám z tohoto filmu, a nikoli pohádce, ve které si vás sami najdou spoluzakladatelé, rizikoví investoři, dostanete peníze do začátku, začnete vyrábět, prodávat a posypou se vám zisky.
Čtěte také: Filmoví fanoušci, pozor! 2016 bude stát za to aneb nejdůležitější premiéry roku
Štěstí na dosah
Julie Levinson, profesorka filmových věd z Babson College a autorka The American Success Myth on Film, říká, že ačkoli jsou hollywoodské filmy vyráběny korporacemi, mají tendence být ke korporátní kultuře a hierarchiím naprosto cynické. Jedním z takových filmů je The Pursuit of Happiness, kde korporátní lídři rozpoznají dlouhodobý potenciál Chrise Gardnera (Will Smith), momentálně smůlou pronásledovaného obchodníka, a dají mu šanci uspět. Gardner snáší společně se svým synem (Jaden Smith) bezdomovectví s odhodláním a kuráží. „Máme tendence milovat příběhy o bojovnících a vytvoříme si k nim pouto snáze než k těm, kteří už se nahoru vyšplhali a profesního úspěchu dosáhli,“ říká.
Vyrobeno v Dagenhamu
Dramatizace stávky v automobilové továrně v Anglii v pozdních šedesátých letech. Jane Boursaw, filmová kritička a zakladatelka stránky Reel Life with Jane, říká, že tenhle film je důkazem, že vůdcové se najdou všude. Rita O’Grady (Sally Hawkins) je postavou zprvu neochotnou pustit se do boje za rovné mzdy a spravedlivé odměňování, ale sebere odvahu povzbudit své kolegyně, aby se k boji přidaly. „Nebojí se říci, co si myslí, a v kritických chvílích jí její vnitřní síla pomáhá vytrvat,“ říká Boursaw.
Pulp Fiction: Historky z podsvětí
Lars Sudmann, bývalý finanční ředitel Procter & Gamble Belgium, říká, že tenhle kultovní, násilný film také ukrývá cenné poučení pro vedení. Když se dvě hlavní postavy, Vincent Vega (John Travolta) a Jules Winfield (Samuel L. Jackson), dostanou do problémů, zavolají šéfovi. K jejich velké úlevě jim řekne, že posílá „Wolfa“. Winston „čistič“ Wolfe jim přijde pomoci vyřešit jejich strašlivý problém. „Je to řešitel problémů, pod tlakem zůstává klidný a ví přesně, co dělat. Tyto schopnosti jsou nadmíru důležité, když nastane krize a dojde na syndrom ‚bezhlavé slepice‘, kdy všichni jen běhají v panice kolem,“ říká Sudmann. „Poučení je: i pod tlakem zůstaň klidný a obklop se lidmi, kteří pod tlakem také klidní zůstanou.“
Čtěte také: 20 nejdražších filmů, jaké kdy Hollywood natočil
Most přes řeku Kwai
Sam Grogg, producent a zakládající redaktor Journal of Popular Film and Television, říká, že jedním z působivých filmů o vedení je Most přes řeku Kwai. Britský plukovník Nicholson (Alec Guiness) se postaví svému vězniteli, plukovníku Saitóovi (Sessue Hayakawa). Nicholson má respekt svých mužů díky sebeobětování a sebevědomí a drží se toho, že by vždy měla existovat pravidla, podle kterých se člověk chová, což je v přímém kontrastu se Saitóovou neefektivní brutalitou. Nicholson chrání své muže tím, že se snaží co nejlépe pracovat na projektu mostu přes Kwai, navzdory tomu, že tím vlastně v konečném důsledku pomáhal nepříteli. „Dynamika mezi těmito dvěma muži je případovou studií stylů vedení, příčin a následků,“ myslí si Grogg.
Apollo 13
Pro Marjorie Brody, šéfku firmy Brody Professional Development a autorku knihy Leadership Presence: The Influential Intangible, je nejoblíbenějším filmem o vedení Apollo 13. „Není snad lepšího příkladu, jak se jasná a stručná komunikace proměňuje v efektivní vedení a řešení krize na pracovišti. I když jedna z těch dvou kanceláří byla tisíce kilometrů daleko v chladném vesmíru.“ Hrdinské vedení Jima Lovella (Tom Hanks) a Genea Kranze z NASA (Ed Harris) se muselo poprat se skutečnými otázkami života a smrti. Kranz a Lovell, každý se svým týmem, nakonec vyřešili problém Apolla 13 díky kreativnímu myšlení a spolupráci.
Kung Fu Panda
„Vzala jsem svou šestiletou ratolest na Kung Fu Pandu 3 a měla jsem za to, že se za osm dolarů hezky vyspím. Byla jsem příjemně překvapena. Celý ten film je o vedení a moc hezky udělaný,“ říká Ashley White, ředitelka lidských zdrojů pro celosvětovou neziskovou organizaci APQC. Film nese poselství o neustálém hledání výzev, snaze být lepší a lepší a důležitosti dobrých mentorů. Tím nejdůležitějším sdělením je ale to, že vůdci prostě musí vést – fakt, který se v dnešních firmách často rozplývá a ztrácí. Když se musí hlavní postava Po (Jack Black) postavit do čela, začne o sobě pochybovat a sám sobě si musí dokázat, že na vedení má. „Jakmile to pochopí a uvěří si, je k nezastavení a podaří se mu vytvořit neuvěřitelný tým oddaných, nadšených a mocných pand,“ všímá si White.