Vyžeňte zimu z diáře a naplánujte si jarní cesty. Sestavili jsme plán měsíc po měsíci, díky kterému můžete začít cestovat hned teď.

Ženeva, Švýcarsko 

Kdy: květen

Proč: Představte si nekonečné rozkvetlé louky, vyjížďky na kole od vinice k vinici. A až se budete chtít na chvíli zastavit a odměnit (a čím jiným než švýcarskou čokoládou!), přihlaste se do kurzu výroby čokolády a vaření fondue.

Tip: Do Ženevy se snadno dostanete letadlem. Největší nabídku leteckých spojů má společnost Swiss International Air Lines. Využít lze i speciální nabídku Českých drah na jízdenku Praha–Curych pro cestu vlakem. Spojení s přestupem existuje během dne celá řada, můžete ovšem zvolit i přímý noční vlak, který má místa k sezení, ale i lehátka a lůžka.

Tel Aviv, Izrael 

Kdy: březen

Proč: Když se u nás začne zima loučit, v Tel Avivu už všechno kvete. Kytky i život. Venkovní bary, kavárny, restaurace a noční kluby jsou přeplněné především místními, jelikož turisté tuto destinaci vyhledávají v jiných měsících. Takže kdy jindy se vydat prozkoumat město než právě na začátku jara.

Tip: Jídlo, jídlo, jídlo. I zdánlivě obyčejné jídlo u stánku v ulicích Tel Avivu může konkurovat vyhlášeným foodie podnikům po celém světě. I když je Tel Aviv proslulý svými prvotřídními restauracemi, nic nezkazíte, pokud sáhnete po pouličním sabichu, hummusu nebo shakshouce.

Mexico City, Mexiko

Kdy: březen a duben

Pokud jste ještě nikdy neměli tu čest, vyrazte na začátku jara do Mexika. Dny nejsou tak horké a na rozdíl od rušné zimní sezony, kdy přes Mexico City proudí davy turistů s cílem strávit pár dní ve městě a pak zakotvit na pláži, se konečně dostanete do všech muzeí bez zbytečných front. Projděte se taky ve čtvrti Colonia Juarez, kterou lemují nejen palmy, ale i malé kavárničky, nezávislé galerie a opuštěné budovy. Neopomeňte návštěvu domu Luise Barragána a „must“ jsou samozřejmě i oba domy Fridy Kahlo.

Tip: Nevynechejte tortillerii Molino El Pujol, podnik nejznámějšího mexického šéfkuchaře Enriqua Olvera, ve kterém vzdává hold tradičním kukuřičným pokrmům.

Istanbul, Turecko

Kdy: přelom dubna a května

Proč: Jaro přináší do Istanbulu barvy a život. V dubnu totiž po celém městě začnou kvést Jidášovy stromy a metropole se promění v jednu velkou záplavu fialových kvítků. Když k tomu přidáte tisíce barevných tulipánů vysazených v parcích, je to snad už skoro kýč. A aby toho nebylo málo, příchod jara doprovází festival Hidrellez (5.–6. května), který se koná v historické části města a skáče se při něm přes ohně, tančí, pije a samozřejmě dobře a hojně jí.

Náš tip: Nejlepším místem pro obdivování rozkvetlých Jidášových stromů je paluba lodi.

Lisabon, Portugalsko 

Kdy: březen a duben

Proč: Lisabon je kouzelným místem celý rok, ale právě jaro mu dodává největší kouzlo. Právě tehdy se totiž město nezalyká návaly turistů, takže si můžete příjemně užívat procházky jeho uličkami. Navíc je Lisabon s přicházejícím jarem v obležení květin, hudebních festivalů a všech možných aktivit oslavujících právě se probouzející život.

Tip: Je nutné podotknout, že Lisabon je poměrně kopcovité město, takže při balení sáhněte po pohodlné obuvi a namísto zavazadla na kolečkách zvolte tentokrát raději batoh.

Stavanger, Norsko

Kdy: duben

Proč: Okolí Stavangeru má dvě přírodní dominanty – horu Kjerag a Preikestolen, obrovský kvádrový skalní blok. Na začátku jara se stezky znovu otevírají turistům. Takže rychle na ně, za pár týdnů budou zas plné.

Tip: Rozhodně doporučujeme půjčit si auto. Můžete se tak projet podél pláží lemujících Severní moře nebo se procházet po okolí majáku Fjoloy a pozorovat stáda ovcí na pastvě.

Sao Miguel Island, Azory 

Kdy: květen

Proč: Sao Miguel je největším ostrovem z portugalského souostroví Azory a na konci zimy, mezi dubnem a červnem, můžete z ostrova pozorovat stěhovavé kytovce, včetně modré velryby. Vydat se můžete i na túru, zasurfovat si, potápět se, zahrát si na ornitologa nebo třeba zkusit paragliding… Zkrátka aktivity na tomto ostrově jsou stejně rozmanité jako on sám.

Tip: Navštivte město Furnas, které je známé výrobou čaje. Jedná se o jedinou plantáž zeleného a černého čaje na území Evropy. 

Gôreme, Turecko

Kdy: březen a duben

Proč: Město Gôreme je známé svými komínovitými skalními útvary a mešitami vytesanými do skály. Ale ještě známější je díky přehlídce horkovzdušných balonů, které pravidelně každé ráno stoupají k nebesům a údolí proměňují v jednu velkou podívanou.

Tip: Seznamte se s lokálním taxikářem, který vás pak doveze na nejlepší vyhlídky. Právě zkušení místní řidiči totiž nejlépe vědí, odkud balony odlétají a z kterých míst nejlépe zachytíte východ slunce. Cesta taxíkem navíc stojí jen pár korun.