Mít na kontě sedmimístnou sumu, ještě než vám bude 30, možné je. A nemusíte kvůli tomu zakládat Facebook, Snapchat nebo věřit na štěstěnu a zaškrtávat čísla na vašem losu z loterie. Spousta „obyčejných“ lidí to zvládla standardní cestou. Jak? Tady je devět rad od těch, co se milionářem stali velmi mladí. Jistě, tento status vám garantovat neumíme, ale když se budete návodem řídit, určitě to vašim vyhlídkám neublíží.

  • 1. Zaměřte se na vydělávání

„V dnešním ekonomickém prostředí si na titul milionář nenašetříte,“ upozorňuje motivátor a autor knih Grant Cardone, který ze dna a dluhů v 21 letech vyrostl do self-made milionáře, než jeho věk začínal trojkou. „První krok je soustředit se na neustálé navyšování příjmů a stupňování této křivky.“

Zatímco na začátku Cardone vydělával 3000 dolarů měsíčně, o devět let později to bylo 20 tisíc. Nejdřív dělal účetního, pak prodával auta, připravoval pořady pro National Geographic a ve finále se stal realitním magnátem. „Začněte sledovat peníze a ony vás donutí kontrolovat příjmy a vidět příležitosti.“ Vydělávat víc a víc, to se snáz řekne, než udělá, ale mnoho lidí tu možnost má. Třeba když si najdou nějakou dobře placenou práci bokem.

  • 2. Šetřete, abyste investovali. Nešetřete pro šetření

„Jediný rozumný důvod pro spoření peněz je, abyste je dále investovali,“ radí Cardone. „Vložte své peníze do bezpečných účtů a nikdy tyto zdroje nevyužívejte, ani v nouzi. Toto vás donutí pokračovat v bodě 1 – zvyšování příjmů. I dnes jsem dvakrát do roka švorc, protože své volné prostředky investuju do venture fondů, ke kterým pak nemám přístup.“

Čtěte také: Jak si milionáři organizují svůj čas? Seznamy úkolů si nepíší

Investování není tak složité a strašlivé, jak si možná namlouváme. Nejjednodušší cesta je posílat finance do důchodového pojištění, pokud vám takové zaměstnavatel nabídne, a využít všechny jeho možnosti. Nejpodstatnějším na pravidelném odkládání peněz bokem je udělat z toho automatickou věc. Tak vlastně nikdy neuvidíte prostředky, které odcházejí, a naučíte se bez nich žít.

  • 3. Žádejte o pomoc

„V určitém bodě svého byznysu jsem se zasekl a neposunul se dál, dokud jsem nenajal klíčové lidi,“ píše pro server finance.yahoo Daniel Ally, který se milionářem stal za méně než pět let, už ve 24 letech. Dokázal to díky realitám, restauracím i svými knihami. „Obracet se na někoho s žádostí o pomoc nebylo mou silnou stránkou, ale musel jsem to udělat. Brzy jsem najal právníka, šéfredaktora, osobního kouče, šéfkuchaře na částečný úvazek a další personál. V úvodu mě to sice stálo balík, ale nakonec mě to přiblížilo ke značce milion. Většina lidí raději nikoho neprosí, protože jim v cestě stojí jejich ego.“

V žádosti o pomoc je však víc než jen najímání těch správných lidí. Další milionář Steve Siebold ve své knize How Rich People Think píše, že bohatí se nezdráhají financovat svou budoucnost z kapes jiných lidí. „Bohatí vědí, že není relevantní, jestli jste nebo nejste solventní, abyste si mohli něco koupit. Ta pravá otázka zní: Opravdu to stojí za investici?“

  • 4. Buďte rozhodní

„Vyhýbejte se tomu, že vás bude unavovat rozhodování,“ nabádá Tucker Hughes, milionář ve dvaadvaceti. Dávka soustředěnosti je pro každý den omezená a může být překážkou v rozhodování. Nezáleží na tom, jak jste časem vytrénovaní, vždycky se dostanete do bodu, kdy se jednoduše vzpříčíte a vaše úsilí už nebude optimální. „Udržujte si psychickou sílu rychlými rozhodnutími a tím, že úkoly budete plnit v režimu autopilota,“ radí obchodník s realitami. „Vím, co si každý den příštího týdne obleču do práce a co budu mít k snídani. Vy taky?“

nahp_nejbohatsi2016

Hughes není jediný, kdo prosazuje rozvoj rozhodnosti. Poté, co prostudoval na 500 milionářů, novinář a spisovatel Napoleon Hill zjistil, že všichni právě tuto vlastnost sdílejí. „Mají zvyk dobrat se rozhodnutí bleskově,“ napsal Hill ve svém díle Think and Grow Rich.

  • 5. Nechlubte se, jen buďte vidět

„Své první luxusní hodinky nebo auto jsem si nekoupil, dokud můj byznys a investice nezajišťovaly stálý a bezpečný přísun příjmu,“ říká Cardone. „Ať vás lidé poznají pro vaši pracovní morálku, a ne přes cetky, které si můžete koupit.“

  • 6. Poznejte vhodnou dobu pro risk. A využijte ji

„Než se vám na kontě objeví sedmimístná cifra, musíte toho hodně riskovat,“ tvrdí Ally. „Riskovat vyžaduje velkou důvěru v sebe i ostatní, ale musíte to udělat. Víra znamená, že to, co chcete, se nakonec stane. Někdy musíte v životě udělat velké skoky, někdy i bez toho, že víte, kam povedou. Ono se to ale vyplatí, když se dostanete na druhou stranu. Byť třeba cestou spálíte jeden nebo dva mosty.“

Čtěte také: Rychlí a zběsilí: milionáři mají riskování v genech, říkají psychologové

Na bohatství nedosáhnete, pokud nebudete mít vysoká očekávání. Ti nejmajetnější a nejúspěšnější myslí vysoko a hrají vysoké hry. „Riziko vás sice může dostat do nekomfortní zóny, ale může být tím rozdílem mezi obyčejným životem a životem v bohatství,“ říká další self-made milionář T. Harv Eker.

  • 7. Investujte do sebe

„Nejbezpečnější investice, kterou jsem kdy udělal, byla do mé vlastní budoucnosti,“ připomíná Hughes. „Čtěte aspoň 30 minut denně, při řízení poslouchejte relevantní podcasty a vyhledávejte mentory. Nebuďte mistrem jen ve vašem oboru, musíte být génius s přehledem schopný bavit se na jakékoliv téma, ať jsou to finance, politika nebo sport. Konzumujte znalosti a jejich získávání ať je vaší prioritou.“

Mnoho dnes úspěšných a majetných lidí jsou zarputilí čtenáři. Vezměte si třeba Warrena Buffetta, který odhaduje, že 80 procent jeho pracovních dní vyplňuje četba.

  • 8. Zvládněte interpersonální dovednosti a spolupracujte s ostatními

Budování bohatství vyžaduje stejnou měrou dovednosti, kouzlo i strategii. Mezi spoluprací s lidmi a tím, že je budete iritovat, je tenká hranice. „Cestou k milionům jsem se naučil, že jednání s lidmi je nejpodstatnější atribut,“ říká Ally. „Nikdo se nestane milionářem, aniž by uměl s okolím jednat asertivně. Musíte být připraveni na to, že váš nejlepší kamarád se k vám obrátí zády nebo že vás zradí rodina. Někdy se to stane v nejméně předvídatelnou dobu.“

  • 9. Snažte se o 10 milionů, ne o milion

„Jedinou opravdu velkou podnikatelskou chybou bylo, že jsem nepřemýšlel dostatečně velkoryse,“ uvědomuje si nyní Cardone. „Radím vám: Usilujte o víc než jeden milion. Na této planetě není nedostatek peněz, jen nedostatek lidí, kteří míří dostatečně vysoko.“