Všichni už víme, co máme dělat, abychom koronavirus nedostali – především zůstávat doma a s nikým se nestýkat. Jenže jak vydržet několik týdnů v karanténě a nezbláznit se z toho?
Základní poučky odborníků, třeba těch z britské Mental Health Foundation, praví: Mějte kolem sebe podporu. A když se nemůžete s kamarády a s rodinou stýkat naživo, vynahraďte si to pomocí technologií.
Pište si s ostatními zprávy, e-maily, volejte si. Třeba díky tomu budete v kontaktu s blízkými častěji než normálně.
Zkuste si každý den naplánovat a držet se harmonogramu. To radí muž, který je na pobyt v izolaci expertem: astronaut Scott Kelly, jenž strávil bezmála rok na Mezinárodní vesmírné stanici. Podle něj pomáhá také cvičit, hodně spát, najít si nějaký koníček nebo si psát deník.
Omezte přísun zpráv. Pro duševní zdraví teď není nic moc horšího než se na celý den ponořit k novinkovým serverům či kanálům. Pod návalem opakovaných informací o nově nakažených, počtu úmrtí či zkrachovalých podnicích se situace zdá ještě horší, než ve skutečnosti je.
Jistě, hodí se mít základní přehled o nových nařízeních. Ale stačí zkontrolovat zprávy na důvěryhodném zdroji třeba dopoledne (ne hned po probuzení) a večer (ne těsně před spaním).
Rozmazlujte se
Buďte obezřetní na sociálních sítích. Když uvidíte negativní a hysterický příspěvek, hned ho skryjte a vyhýbejte se zdroji, odkud přišel. Všímejte si naopak pozitivních komentářů. A zkuste sami jít příkladem, nejen na sítích.
Podporujte ostatní, obvolejte prarodiče nebo se poptejte u seniorů ve vaší komunitě, jestli nepotřebují pomoct.
Sami se nebojte dopřát si, co vám dělá dobře. Dlouhou koupel, čtení knížky, sledování filmů, cvičení, relaxaci. Nebo se zkuste vzdělávat. Někomu pomáhají i rutinní činnosti jako vaření. Uvidíte, že za chvíli zapomenete, že koronavirus existuje.
Mluvte o vzniklé situaci s dětmi. Ač to s nimi může být v karanténě náročné, zkuste jim trpělivě vysvětlovat, co se děje, probírat s nimi vaše plány, podpořit je a uklidnit je.
Prospěšné aplikace či videohry
Připravte se na to, že úzkost nejspíš přijde. Pokud vy nebo někdo z vašeho okolí trpíte nějakým psychickým onemocněním, počítejte s tím, že koronavirové řádění duševnímu stavu příliš neprospěje. Nebojte se říct si o pomoc, případně se takové lidi pokuste co nejvíce uklidňovat.
Pokud si chcete z karantény promluvit s terapeutem, máte několik možností. Speciální telefonní linku zavedla Armáda České republiky, funguje každý den od sedmi hodin do půlnoci. Řadu dalších linek pro pomoc seniorům, dětem i dospělým nabízí seznam ministerstva vnitra.
Odborné poradenství nabízejí také aplikace TalkSpace či BetterHelp (v angličtině, za použití se platí). Sháníte-li pomoc zdarma, můžete vyzkoušet českou aplikaci Nepanikař, která na jakýkoli psychický problém nabídne několik možností řešení a pomáhá přijít na pozitivnější myšlenky.
V angličtině fungují i různé chatboty o duševním zdraví, třeba Woebot nebo Youper. Aplikace Bloom zase nabízí videoterapie či různá kognitivně-behaviorální cvičení. Přes Ten Percent Happier se můžete pustit do řízených meditací a I am vám pomůže přeměnit negativní myšlenky na pozitivní.
Mnoho lidí se v těchto týdnech obrací také ke hraní videoher, u kterých můžete strávit dlouhé hodiny a dokonale vypnout od okolního dění. Oblíbenou kratochvílí je třeba simulátor řidiče náklaďáku Euro Truck Simulator 2, skrze který se můžete alespoň virtuálně projet po evropských silnicích, a navíc jeho koupí podpoříte tuzemské vývojáře z týmu SCS Software.
Hledáte-li hry s vyloženě relaxačním obsahem, máme dva tipy. Uvolněnou záležitost Stardew Valley, v níž zdědíte farmu po svém dědečkovi a musíte se o ni starat. Ideální zábava pro ty, kdo mají mezi skutečné záhonky daleko.
A další oddechovou volbou je novinka Animal Crossing: New Horizons, která právě vyšla na Nintendo Switch a její načasování nemohlo být lepší. Ocitáte se v ní na opuštěném ostrově, který postupně proměňujete v pozemský ráj.