Půjde možná o první místo, kam budete chtít odjet, až se otevřou hranice a obloha. Ukryté v džungli, ve stínu listů velkých jako slunečníky, pod křídly tukanů a na dohled nikdy nemlčícímu, ale uklidňujícímu Tichému oceánu.
Čeká tu jenom na vás, na místě s všeříkajícím jménem: Playa Hermosa, Nádherná pláž, v Bahia Ballena, Zátoce velryb. To místo je v Kostarice, 300 metrů nad oceánem, spojuje se tu překrásná příroda s moderní architekturou – a taky středoamerický ráj s Českem.
Češi musí mít nějaký zvláštní talent na vymýšlení krásných míst u moře. Asi proto, že sami žádné nemáme? Úspěšní, a tím pádem taky bohatí Češi, kteří navíc mají vkus, vymysleli třeba superluxusní resort Velaa na Maledivách nebo mimo všechna měřítka stojící Zuri na Zanzibaru. Teď do třetice další Čech a česká práce stojí za kostarickým projektem Art Villas.
Filip Žák byl jedním ze dvou zakladatelů veleúspěšné české firmy Eyelevel, která designuje a staví prodejny pro firmy jako Dior, Calvin Klein, Adidas či Starbucks. Když ji před sedmi lety prodal, začal se svou ženou Petrou na Kostarice budovat svůj nový domov.
A taky nový malý resort, který právě letos otevírá svou náruč a může se stát jedním ze skrytých diamantů pro ty, kdo vědí. Jen co se svět otevře a oklepe, můžete vzít za kliku jedné ze tří vil utopených v bujné tropické džungli.
Vlastně nevím, jestli tyhle vily mají kliku. Na jejich podobě se podílela česká architektonická studia FormaFatal a Refuel. Dagmar Štěpánová, česká architektka z prvně jmenovaného, celý projekt zastřešovala a dokončovala, a poslední roky tak dělila mezi Česko a Kostariku.
Ve dvou hlavních vilách – Art Villa a Atelier – vytvořila místo, které zcela přirozeně splývá s okolní džunglí a přitom poskytuje bezpečí, krásu a komfort moderní architektury. Syrový beton zdí se tu v harmonii potkává s ručně malovanými dlaždicemi z českého ateliéru Můj Originál, moderním, speciálně pro tento projekt navrhovaným nábytkem nebo osvětlením z další české firmy Bomma.
Většina věcí se kromě Česka pochopitelně vyráběla přímo tady na místě, a když přece jen nepocházejí z Kostariky, dorazily ze sousedních zemí, jako je Nikaragua.
Větší Art Villa má pět ložnic, menší Atelier, původně navržený jako dům majitele, nabídne ložnice tři. Obě mají k dispozici vlastní bazén, výhled na oceán či kuchyni, Art Villa i posilovnu.
Ubytovat se můžete taky ve čtyřech dvoulůžkových vilkách Coco. Jak sám Filip Žák popisuje, vypadají jako semínka rostlin a jsou obklopené uklidňující tropickou vegetací. I tyhle vilky nesou českou stopu – koncept pochází od českého studia Archwerk.
Areál resortu disponuje i zastřešeným pavilonem The Wing, o jídlo se starají prvotřídní šéfkuchaři, o sport osobní trenéři a k dispozici je i spa. Dá se tu surfovat, můžete se tu učit vařit nebo pronikat hlouběji a hlouběji do džungle a krásné přírody Kostariky, což je pro spoustu lidí nejlepší místo mezi Tichým a Atlantským oceánem od Antarktidy po Arktidu.
Pokud už máte dost domácí karantény a chcete se trochu zasnít, vystrčit nos a podívat se do blízké budoucnosti, kdy půjde cestovat, létat a nevyplňovat žádosti o 25 tisíc pro OSVČ, zkuste si zabookovat vilu Coco. Týden pro dva vás třeba v červenci přijde na tisíc dolarů (v korunách těch pětadvacet, kdybyste žádali, tak tudy), Vila Atelier pro čtyři lidi stojí tři tisíce dolarů a největší Art Villa tisíců sedm.
To všechno včetně snídaně, tukanů a výhledu na velryby. A v září či říjnu se můžete stát součástí projektu 1heart pro CEOs, podnikatele a lídry, kteří se sami chtějí rozvíjet, pomoct změně a otevřít srdce světu.
Tady to zaručeně půjde.