Jestli jste i vy po několika týdnech v karanténě bez nápadu, co vařit dál, Forbes je v tom s vámi i pro vás. Oslovili jsme šéfkuchaře oblíbených a slavných podniků, jako je Field – michelinská restaurace Radka Kašpárka, Imperial nebo Next Door pod vedením Zdeňka Pohlreicha či Entrée Přemka Forejta, kreativní ředitelku restaurací Ambiente Janu Bilíkovou nebo letošní členku 30 pod 30, autorku kuchařky #Upgrade Kristínu Nemčkovou.
Ti všichni nám dali tipy na to, co si uvařit k obědu nebo k večeři. Každý den jeden recept.
Romana Vaňka jistě netřeba představovat. Šéf Pražského kulinářského institutu, oblíbený popularizátor gastronomie a autor mnoha kuchařských bestsellerů pro vás ze svého repertoáru vybral recept na křupavé blaho.
Suroviny na těsto
- 500 g hladké mouky
- 50 g sádla
- 10 g soli
- 20 g čerstvého droždí
- 280 g vlažného mléka
Na dokončení
- hladká mouka na posypání těsta
- hrubá sůl, kmín, mák, sezamová semínka
Postup na těsto
Všechny suroviny vložíme do mísy kuchyňského robota a na nízké otáčky mícháme hákem, dokud nevznikne hladké, nelepivé těsto. Těsto vyklopíme na pomoučený vál a rozdělíme ho na čtyři stejné díly. Z každého dílu vytvarujeme bochánek, přikryjeme ho čistou utěrkou a necháme na teplém místě 20 minut vyzrát (odpočinout).
Troubu rozehřejeme na 230 °C a postavíme do ní misku s vodou, aby se pečivo peklo ve vlhkém prostředí (v páře).
Postup na rohlíky
Každý bochánek rozválíme na kruhovou placku silnou tři milimetry a rozdělíme ji jako pizzu na osm stejných dílů. Z jednotlivých trojúhelníků stočíme směrem od kraje ke špičce rohlíky. Ty ještě rukama trochu zaválíme, aby se těsto spojilo a při kynutí a pečení se rohlíky nerozevíraly a také aby se trochu natáhly.
Rohlíky položíme na plech vyložený pečicím papírem. Můžeme je nechat rovné nebo vytvarovat do oblouku. Přikryjeme čistou utěrkou a necháme 45 minut kynout.
Po nakynutí potřeme rohlíky vodou a posypeme mákem nebo směsí hrubé soli a kmínu (v poměru 1 : 1). Plech vložíme do rozehřáté trouby a pečeme 11 minut.
Postup na housky
Z každého bochánku vyválíme váleček a rozdělíme ho na osm stejných dílů. Každý díl znovu vyválíme a rozdělíme na tři prameny. Z nich upleteme houstičky. Pleteme od středu nejdříve k sobě, poté housku převrátíme a dopleteme. Tak vznikne rovnoměrný tvar. Housky položíme na plech vyložený pečicím papírem, přikryjeme čistou utěrkou a necháme 45 minut kynout.
Po nakynutí potřeme vodou a posypeme mákem, sezamovými semínky nebo směsí hrubé soli a kmínu (v poměru 1 : 1). Plech vložíme do rozehřáté trouby a pečeme 11 minut.
Postup na bulky
Z každého bochánku vyválíme váleček a rozdělíme ho na osm dílů. Z dílů vytvarujeme bochánky a dokončíme je stejně jako rohlíky nebo houstičky – tedy necháme je přikryté vykynout, potřeme vodou, posypeme a upečeme v rozehřáté troubě.
Tip na závěr
Těsto můžete přikrýt i potravinářskou fólií, neoschne pod ní, zapaří se a bude vláčnější. Nezapomeňte ho ale trochu poprášit moukou, aby se na něj fólie nepřilepila.
Rohlíky, housky či bulky můžete nechat kynout i v troubě vyhřáté jen na 35 °C, do které zároveň postavíte misku s vodou.