Nedávno jsem měla možnost prohlédnout si přepychový pražský byt jisté sportovní celebrity. Na mramorových stolečcích byly rozmístěny monografie o módě, několik dekoračních předmětů, zdi lemovaly opravdu obří televize a – žádné umění.
V mezinárodní lize patří umění k nezbytným interiérovým rekvizitám a jeho sbírání k povinnému projevu vkusu. Snobismus? Možná. Přesto se podívejte, jaké umění globální celebrity nakupují a proč. Třeba to k prvním nákupům inspiruje i vás.
V době, kdy ve svých domovech trávíme až nekonečně času, může být umění ventilem úzkostí a vůbec fajn společníkem.
Madonna
Není divu, že Material Girl má v umění zálibu. Na přelomu 70. a 80. let, kdy popová královna rozjížděla kariéru coby tanečnice v New Yorku, pařívala s Andym Warholem a randila s Jeanem-Michelem Basquiatem.
Umělec, jehož díla dnes v aukcích pořídíte za sedmimístné částky a rády jej do svých sbírek nakupují právě celebrity, tou dobou začínal na ulici s graffiti. Madonně věnoval několik svých děl, ale jak popová hvězda odhalila v rozhovoru pro Artnet News, po rozchodu si obrazy vzal zpátky a přemaloval je.
Madonnina sběratelská kolekce by podle různých zdrojů měla mít hodnotu nejméně 100 milionů dolarů. Jsou v ní díla slavných surrealistů Salvadora Dalího a Mana Raye, ale i Picassa. Za jeho obraz Buste de femme à la frange zaplatila zpěvačka v aukční síni Christie’s pět milionů dolarů. Ze současných pecek by prý měla vlastnit přinejmenším jedno dílo Damiena Hirsta – které konkrétně, se ale veřejně neví.
Významné téma Madonniny sbírky tvoří silné a originální ženy coby autorky i námět. Vlastní díla polské art deco malířky Tamary de Lempické, konceptuální fotografky Cindy Sherman nebo mexické malířky Fridy Kahlo.
David a Victoria Beckhamovi
V době své největší slávy si fotbalista David Beckham nechal pojistit nohy na 70 milionů dolarů. Byly tak dražší než umělecká sbírka, kterou se svou ženou Victorií vybudoval. I tak se ale jedná o úctyhodnou kolekci, jejíž cenu odborníci odhadují na 44 milionů dolarů.
Beckhamovi rozhodně nepatří k tajnůstkářům a se svými sběratelskými úlovky se rádi pochlubí na sociálních sítích – ideálně v kombu s tématem „rodinná idyla“. Vzájemně si například posílají vyznání lásky formou neonů od britské výtvarnice Tracey Emin.
V Beckhamovic sbírce najdete i plátno Damiena Hirsta nazvané Daddy’s Girl. Dominuje mu velké srdce, kolem kterého poletují Hirstovi typičtí motýlci – to byl pro změnu dárek pro dceru Harper. Podle zpráv v tisku za něj milující táta zaplatil 600 tisíc britských liber.
Jay-Z a Beyoncé
Rapuje o tom, že má „žlutýho Basquiata v kuchyňském koutu“, že chce „každou noc spát vedle moderní verze Mony Lisy s vylepšenými funkcemi“. O sběratelské vášni Jay-Zho, jednoho z nejúspěšnějších raperů současnosti, promlouvají jeho texty. Ty bývají prošpikovány jmény slavných umělců.
Americký Forbes spočítal, že na svém dvanáctém studiovém albu Magna Carta… Holy Grail z roku 2013 rapuje o umění v hodnotě 493 milionů dolarů. A část z něj hvězdnému páru opravdu visí v kuchyni.
Basquiatův obraz Mecca koupil Jay-Z v Sotheby’s za 4,5 milionu dolarů.
Lady Gaga
Pamatujete, jak si při předávání MTV Video Music Awards v roce 2010 přišla pro cenu za videoklip roku v šatech ze syrového masa? Stefani Joanne Angelina Germanotta, kterou svět zná jako Lady Gaga, je sama svébytným uměleckým výstřelkem. A s podobnými excentriky taky ráda spolupracuje.
Obal pro album ARTPOP z roku 2013 navrhl výstřední Jeff Koons, při propagaci spolupracovala Lady Gaga se slavnou performerkou srbského původu Marinou Abramović, která ve svých performancích zkoumá limity fyzických i psychických možností.
Lady Gaga umění také sbírá, a přestože její kolekce nepatří k největším, umělecké servery ji řadí mezi nejzajímavější sběratele mezi celebritami. Ve sbírce má díla umělců jako Leigh Bowery nebo Francesco Vezzoli.
Leonardo DiCaprio
Říká se, že hollywoodská hvězda dostala jméno podle renesančního mistra Leonarda da Vinciho. Ať už však DiCapriův zájem o umění předpověděla volba jména, či nikoli, herec to s uměním myslí vážně.
Vášnivý sběratel bývá pravidelným účastníkem nejvýznamnějších uměleckých veletrhů a za léta shromáždil kolekci soupeřící s velkými muzejními sbírkami. Cena té DiCapriovy se odhaduje na 100 milionů dolarů, k nejcennějším kouskům patří plátna ikon americké malby Franka Stelly, Edwarda Ruschy a samozřejmě nesmí chybět všudypřítomný Basquiat.
DiCaprio je také sběratelem historických hollywoodských filmových plakátů a ke skvostům jeho filmové sbírky patří plakát ikonického sci-fi Metropolis, který získal za 690 tisíc eur.
Sympatické je, že herec nemá problém příležitostně některá díla poskytnout pro charitativní aukce.
Sofia Coppola
Vytříbený výtvarný vkus oscarové režisérky a královny uměleckého kina pro senzitivní diváky je zřejmý z jejích filmů. A když nahlédneme do režisérčiny umělecké sbírky, najdeme v ní snadno konkrétní inspirační zdroje.
Členka slavného filmařského klanu Coppolových v mládí koketovala s modelingem, takže sbírat začala právě módní fotografii. Portrétem ženy s tváří zahalenou cigaretovým kouřem na fotografii Williama Kleina protéká stejný zasněný opar jako Sophiinými filmy.
Sakury od japonského fotografa Risakua Suzukiho jsou přímo vizuálním symbolem ženské křehkosti i řady Sophiiných filmů, od Ztraceno v překladu přes Marii Antoinettu až po zatím poslední snímek Oklamaný, za který si v Cannes odnesla cenu pro nejlepšího režiséra.
Dnes Coppola i kurátoruje výstavy: v Paříži například připravila přehlídku amerického fotografa Roberta Mapplethorpea, který proslul svými stylizovanými mužskými akty a květinami.