Koronavirus zasáhl Británii těžce. Tamní politici nejdříve prosazovali promořování, ale poté zcela otočili a ponořili království do totálního lockdownu. Ani to ale zatím příliš nepomohlo a statistiky přicházející z Britských ostrovů ukazují, že Británie prožívá jeden z nejhorších průběhů nemoci covid-19 na světě.
V zemi je podle čtvrtečních statistik přes 230 tisíc nakažených, jejich počet roste o tisíce denně a přes 33 tisíc Britů už v souvislosti s koronavirem zemřelo.
A proto se lockdown, i když dle aktuálních údajů způsobil propad britské ekonomiky mezičtvrtletně o 5,6 procenta, jen tak nezmění.
„Všechny bary se dle aktuálního plánu otevřou až koncem července, na začátku července budou moci otevřít pravděpodobně jen ty se zahrádkou,“ popisuje tamní situaci předloňský člen výběru nejtalentovanějších Čechů Forbes 30 pod 30 Robin Kolek, který řídí tým v jednom z nejlepších barů na světě – Termini v samém centru Londýna. Zpět do Česka se jako jeho ostatní kolegové nevrátil, a proto nyní může nastínit, jak to v Londýně při neustále skloňovaném lockdownu vypadá.
„V centru je teď opravdu čtvrť duchů. Vypadá to tam docela strašidelně, jediní, kdo se objevuje na ulici, jsou policisté,“ vysvětluje sympatický mladík prostřednictvím videocallu a dodává, že Termini zavřel sám od sebe tři dny před televizním vystoupením premiéra Borise Johnsona 23. března, ve kterém karanténní opatření v podstatě s okamžitou platností ohlásil.
„Chtěli jsme ochránit zaměstnance i hosty,“ vysvětluje Robin, proč zavřeli dříve, než to bylo nutné. Bar Termini v londýnské čtvrti Soho je to nejlepší, co můžete v Londýně potkat. A nejen v britské metropoli, ale i na celém světě. Několikrát se totiž umístil v první desítce nejlepších barů světa v žebříčku World’s 50 Best Bars a v roce 2018 zaznamenal nejlepší výsledek, když skončil díky preciznímu servisu a vytříbeným koktejlům na šesté příčce.
Bar patří pod křídla světoznámého barmana Tonyho Conigliara a Robin se k němu připojil před pěti lety. Nejdřív jako barman, nyní jako barmanažer mající na starosti všechny lidi na place. Dnes už ale pendluje i mezi Untitled Bar a Bar With No Name, které stojí mimo samotné centrum Londýna.
Podle Robina se v Británii nyní děje to, na co jsme zvyklí z České republiky. Alespoň z pohledu barů a restaurací. „Je tu výdej jídel skrz dveře, doručování jídel domů, ovšem aby se tu čepovalo pivo z okénka jako v Česku, tak na to jsem zde nenarazil,“ porovnává situaci s tradičně pivařským národem. „Ale pokud jej někde zahlédnu nebo si o něm někde přečtu, rozhodně tam zajedu,“ nenechá v sobě zapřít Čecha.
Bar Termini tak má nyní byznys fakticky na nule. Sice vydává vouchery pro budoucí konzumaci a skrz e-shop začal prodávat například upomínkové předměty jako podšálky, hrníčky, nebo dokonce bundy, které byly určené jen pro zaměstnance, jinak je ale zcela zavřený. Robin teď hlavně plní lahve s koktejly, které se co nevidět začnou rozvážet zákazníkům domů. Optimismus ho ale ani tak neopouští, pomoc od státu totiž v Británii funguje relativně dobře.
„Vláda rozhodla o náhradě mezd ve výši 80 procent, což je pro lidi i podniky velká pomoc, která navíc potrvá až do října. Sice nijak nepracovali s tím, že až 30 procent výplaty plyne ze servisu na place, ale ani tak zde hlady nikdo neumře a na placení nájmů také každý má,“ tvrdí Robin. Další úlevou jsou například roční bezúročné půjčky, jejichž úrok se po roce zvedne z nuly na 2,5 procenta.
Jediný problém může nastat s návratem zaměstnanců, tým Termini je totiž složený z lidí mnoha národností. Šest z nich se rozhodlo, že pandemii přečkají ve své rodné zemi.
„Jakmile se dozvěděli, že celá situace bude trvat měsíc nebo dva, sedli do prvních letadel a odletěli zpět domů. Několik z nich dalo výpověď i v bytě, aby nemuseli platit nájem. Tak jsem zvědavý, kolik jich opravdu přiletí zpět,“ popisuje a doufá, že se vrátí všichni.
A koronavirus také zastínil letošní brexit. „Teď se o tom moc nemluví, ale i tak všichni nerezidenti vědí, že do konce roku musí požádat o rezidentský status,“ vysvětluje Robin, který jej už získal, a může se tak nyní v klidu věnovat svému ani ne ročnímu prvorozenému potomkovi, který se mu na ostrovech narodil.