Warrenu Buffettovi bylo před pár dny devadesát. Aktuálně je čtvrtým nejbohatším mužem planety a pořád aktivním a brilantním investorem, jehož umění ještě nikdo nepřekonal. Taky si říkáte, jak to dělá?
„Rozdíl mezi úspěšnými a velmi úspěšnými spočívá v tom, že velmi úspěšní lidé říkají téměř na všechno ne,“ zní jeden z jeho nejznámějších výroků. Jak si ale správně určit, čemu věnovat pozornost a co naopak z agendy vypustit?
Pomoct by vám mohl jeho jednoduchý tříkrokový postup, se kterým se svěřil svému osobnímu pilotovi Miku Flintovi, když ho požádal o kariérní radu. Vše, co budete potřebovat, je papír, tužka a ochota škrtat. Jste připraveni?
Krok č. 1
Warren Buffett instruoval Flinta, aby si na volný list papíru sepsal 25 kariérních cílů. Pokud se cítíte kariérně naplněni, můžete místo toho sepsat klidně jen 25 věcí, které musíte v nadcházejícím týdnu zvládnout.
Krok č. 2
Druhý krok je takzvaně vyřazovací. Projděte svůj seznam a vyberte z něj pět nejdůležitějších úkolů, kterým budete věnovat pozornost. Buďte nemilosrdní, zakroužkujte jen opravdu nejdůležitější úkoly. A nezapomínejte, že nejdůležitější nemusí nutně znamenat nejurgentnější. Zakroužkované přepište na další papír a na ještě jeden pak uveďte zbylou dvacítku nekroužkovaných.
Krok č. 3
Máte před sebou dva papíry, dva seznamy. První s pěti vybranými položkami a druhý s těmi, které se do nejužšího výběru nedostaly. Když se Buffett zeptal Flinta, co udělá s těmi 20 položkami, odvětil: „Nejsou sice mezi vybranými, ale stejně jim budu věnovat pozornost, jakmile na ně přijde řada nebo až se mi budou tematicky překrývat.“
Na to Buffett odpověděl: „Ne, tak to přesně být nemá, Miku. Vše, co jsi nezakroužkoval, se nyní stává seznamem věcí, kterým se musíš za každou cenu vyhnout. Vrátit se k nim můžeš, až splníš všechny položky z prvního papíru.“
Co dal Buffett Flintovi za lekci?
Že v cestě za tím, abychom dosáhli toho, co chceme, si musíme ujasnit, co to opravdu je. A nemilosrdně se zbavit všech aktivit, které jsou sice lákavé a zábavné – nebo na kterých nám doopravdy záleží –, ale zároveň nejsou skutečně důležité a od toho podstatného nás budou jen rozptylovat a odvádět.
Co ještě je na Buffettově triku skvělé?
Že ho můžete použít i na jiné situace než jen k určení svých profesních priorit. Buďte tvořiví a zkuste si s jeho pomocí zorganizovat den. Místo 25 cílů si napište, co byste chtěli v daný den stihnout, a zakroužkujte si jen dvě nejdůležitější položky. Naplánujte si s jeho pomocí, co všechno chcete stihnout do konce roku, nebo si třeba ujasněte, co byste chtěli změnit u sebe doma. Použít ho můžete na cokoli, co si potřebujete ujasnit.