Má velikost kolem 50 až 200 nanometrů a v reálu ji většina z nás nikdy neviděla. S výjimkou domorodých kmenů, které neudržují kontakt s civilizací, ale tahle malá částice ovlivňuje život nás všech. Není proto divu, že se koronavirus stal inspirací i pro řadu umělců a podnikatelů. Vznikají o něm knihy, objevuje se na obrazech i na pultech obchodů v podobě hraček či jídla.
Virus k
nakousnutí
Jednu kávu a jeden virus, prosím. Podobnou objednávku slyší v pražské prvorepublikové restauraci Černá Madona až stokrát denně. Právě tolik kusů nového dezertu s netradičním názvem se tu denně prodá. Zákusek, který připomíná koronavirovou částici, tvoří čokoládová krusta s náplní z pistáciového krému, malinového pyré a malin.
Na povrchu má bodliny z bílé čokolády a sušených malin. Majitelé restaurace věří, že výtvor zdejší cukrářky Olgy Budnik jim pomůže v těžkých časech přilákat nové zákazníky. A vypadá to, že jsou na dobré cestě. Vtipný nápad se virálně šíří na sociálních sítích a dotáhl to až na web amerického Forbesu.
Nový
cheeseburger? Koronaburger!
Tvar koronavirové částice má i hamburger z dílny vietnamského šéfkuchaře Hoanga Tunga. Ve své restauraci v Hanoji peče burgerové bulky, které zdobí charakteristické výstupky. „Máme takové rčení, že když se něčeho bojíte, tak to máte sníst,“ komentoval Tung svůj výtvor pro Reuters.
Skleněné
antiviry
Koronavirus inspiroval také jednoho z nejznámějších českých uměleckých sklářů Jiřího Pačinka. Během první vlny pandemie jeho firma neměla žádné zakázky, a tak přemýšlel, jak se zabavit. Svou frustraci se rozhodl vyjádřit tím, co umí nejlépe – sklem. A tak se zrodil první ‚zlý‘ koronavirus. „Později jsem začal přemýšlet, že bych mohl vytvořit i něco pozitivního. A tak vznikly čtyři další ‚antiviry‘, které mají na koncích chapadel srdíčka, pusinky a pomocné ruce,“ líčí Pačinka.
Jeden z antivirů právě teď putuje po světě v rámci výstavy ‚covidového‘ umění. Původních pět plastik si Pačinka ponechal, na zakázku ale vytváří jejich zmenšeniny. „Je o ně velký zájem, což mi v dnešní náročné době dělá velkou radost,“ říká umělec.
Vzhůru do mikrokosmu
Na současnou pandemii reaguje ve své tvorbě i malíř Jan Kaláb, známý také jako Point. Vytvořil stylizovaný obraz koronaviru nazvaný Virus 0420 (Anticovid). „Téma mikrokosmu je pro mě dlouhodobě velkou inspirací, a tak namalovat vlastní verzi viru byla okamžitá výzva,“ říká Kaláb. Kruhová malba se v dobročinné aukci Galerie Kodl a Trafo Gallery prodala za rekordních 850 tisíc korun. Peníze si následně rozdělilo pět neziskových organizací.
„Když jsem obraz maloval, myslel jsem na ty, kteří usilovně pracují na vývoji protiléku, vznikl tedy na jejich počest,“ přibližuje Kaláb, kterého prodej činí jedním z nejdražších autorů z generace dnešních čtyřicátníků.
Po úspěchu aukce se teď vrhnul do další dobročinné akce. Díky prodeji limitovaných tisků obrazu Virus 0420 vybral umělec ještě víc peněz než za vydražený originál. Veškerý zisk půjde na projekt D.O.M.A., jenž pomáhá seniorům i blízkým, kteří o ně pečují.
S
covidem v posteli
Svérázně ve své tvorbě odrazila aktuální situaci i spisovatelka, která pod pseudonymem M. J. Edwards napsala knihu Kissing the Coronavirus – v překladu Líbání s koronavirem. Její erotický román stojí v online verzi pouhý dolar a autorka si chce jeho prodejem vydělat na zaplacení účtů. Během pandemie totiž přišla o práci. Děj knihy se točí kolem vědkyně, která má vyvinout lék na nemoc covid-19. Místo toho se ale do koronaviru zamiluje.
Nebezpečná
hra(čka)
Americké firmě Giant Microbes, která vyrábí plyšové hračky ve tvaru nejrůznějších mikrobů, letošní pandemie nahrála do karet. Vedle plyšáků prasečí chřipky, svrabu nebo eboly si tak zákazníci nově mohou pořídit několik variant koronavirových hraček. Z každého prodaného kusu posílá firma pět procent na pomoc neziskovým organizacím, které podporují zdravotnické organizace a rodiny ohrožené dopady pandemie.