Rozhledny, rodinné i bytové domy, mateřská škola, sídla firem, pravá vesnická zastávka, rekonstrukce kostela, parkovací dům nebo mateřská školka. O Českou cenu za architekturu letos bojovalo 27 staveb, vyhrálo sídlo sklářské firmy Lasvit v Novém Boru, za kterým stojí architektonické studio OV-A Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha.
Mezinárodní porota soutěže novou podobu vítězného sídla Lasvitu, kterou tvoří dvě zrekonstruované roubenky z roku 1790 a dvě zcela nové budovy, označila za originální, suverénní a komplexní dílo. Sídlo firmy Lasvit je tak podle nich „logo prokazující jistý realizační um všech zúčastněných, které zároveň vysílá signál odvážného pokusu o nestandardní, nonkonformní přístup k řešením“.
Soubor budov, ve kterých sedí 80 pracovníků sklářské firmy Leona Jakimiče, má za úkol propojovat různé světy. Daří se mu to už jen svojí podobou. Tak kombinuje historický vzhled roubenek a moderní design v noci zářícího „skleněného“ domu z materiálu připomínajícího střešní tašky.
Dům je středem sídla firmy, kavárnou i jednacím prostorem. Je uvnitř obklopen policemi, které slouží jako knihovna a sklad vzorků skleněných prvků. Vše doplňuje ještě černý dům, ukrývající třípodlažní prostor otevřený do krovu. Třináct metrů vysoký prostor Lasvit používá k prezentaci nově vyvíjených produktů.
Do pátého ročníku soutěže pořádané Českou komorou architektů se letos dostalo 191 staveb dokončených v posledních pěti letech. Pro finále porota jejich počet zredukovala na 27 a kromě vítěze ještě vybrala pětici finalistů.
Do finálové pětky se probojovaly hned dvě realizace od autorského týmu Ateliér 111 architekti. První je rodinný dům v Jinonicích, který porota označila za dobrý příklad toho, jak architektura může být prospěšná veřejnosti i soukromému majiteli.
Druhé ocenění získalo duo architektů Jiří Weintzettl a Veronika Indrová za novostavbu dílen, nacházející se v zemědělském areálu na okraji obce Opatov, která je určena hlavně pro servis a údržbu velkých zemědělských vozů a strojů.
Porotu oslovil také projekt revitalizace pražských náplavek a do finálové pětky se dostal i v minulosti oceněný ateliér česko-slovenské dvojice Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa, s nimiž přinášíme velký rozhovor v aktuálním vydání speciálu Forbes Life.
Chybík s Krištofem přitom měli ve finále soutěže tři želízka v ohni – kromě vinařství Lahofer ještě gastronomický koncept Manifesto na pražském Smíchově a Enotéku Znojmo. Právě znojemská realizace se probojovala mezi pětici finalistů.
Poslední takto oceněnou stavbou je mateřská škola Za Branou v Pacově, za níž stojí tým architektů Ateliéru Vyšehrad. „Děti, které v této školce vyrostou, si budou pamatovat školku i zahradu jako krásné a bezpečné místo. Budou pyšné na to, že strávily tolik času v tomto nádherném prostředí,“ uvedli v hodnocení porotci.
I když lze do soutěže přihlásit stavby dokončené v posledních pěti letech, nejvíc – dvě třetiny – jich majitelům a návštěvníkům začalo sloužit během loňského roku.
Největší počet nominací z finálové sedmadvacítky, dohromady devět, má Praha. Na pomyslné druhé příčce letos skončil Královéhradecký kraj s pěti vybranými stavbami a po třech nominacích pak mají kraje Středočeský a Jihomoravský.
O
vítězích v několika kategoriích rozhodovala mezinárodní
porota, v jejímž čele stál francouzský krajinářský architekt,
urbanista a akademik Henri Bava, spoluzakladatel ateliéru Agence Ter
působícího v Paříži, Karlsruhe, Šanghaji a Los Angeles.
Dalších šest členů poroty pochází z Velké Británie,
Slovenska, Nizozemska a Maďarska.