Zajímá vás, co právě teď čtou Forbes Women? Tedy konkrétně ty, které pro vás den co den připravují český Forbes magazín a obsah na našem webu? Zeptali jsme se našich redaktorek, jedné grafičky i členek obchodního oddělení a oddělení eventů a posbírali jejich tipy nejen na vánoční počtení.

Eleonora Akvitánská, Alison Weir

tip Ireny Cápové, zástupkyně šéfredaktora

Eleonora Akvitánská patřila jako dcera, manželka, matka, babička a tchyně mnoha velkých králů k nejvlivnějším ženám vrcholného středověku. Byla to krásná, inteligentní, svobodomyslná a na svou dobu neskutečně cílevědomá dáma, která vyrostla na nevázaném okcitánském dvoře.

Nejprve se provdala za francouzského krále Ludvíka VII. a poté za jeho rivala, anglického krále Jindřicha II., jemuž porodila syny Richarda Lví srdce a Jana Bezzemka – a řadu dalších dětí, včetně několika velkých budoucích evropských královen. Mimořádně čtivý, objevný a pečlivě sestavený životopis proslulé panovnice z pera historičky Alison Weir mohu jen doporučit. 

Doběhni svůj mozek, Anders Hansen

tip Barbory Kročkové, výkonné ředitelky

Od útlého věku miluji sport a pravidelně chodím běhat do lesa. Tahle knížka mě sice nevystřelila z gauče do tenisek, ale ujistila mě, že se se svou závislostí na pohybu nemusím nechat léčit a naopak ji mám dál rozvíjet.

Proč? Dávno přece všichni víme, že fyzická aktivita je prospěšná pro naši fyzičku i náladu. Tady jsem se ale poučila, že běh, nebo alespoň rychlá chůze, které pravidelně provozujeme v intervalu delším než 40 minut, jsou prospěšné pro naše orgány a díky nim snižujeme třeba riziko vzniku alzheimera, podporujeme tvorbu buněčného systému a jednoduše mládneme… Zkrátka že na nás běh má pozitivní vliv po všech stránkách.

Démon, Michail Jurjevič Lermontov

tip Zuzany Krajíčkové, redaktorky

Po dlouhých letech jsem se vrátila k poezii. Na filozofické fakultě to byla povinná jízda na zkoušky z literatury, ale právě Lermontov mě už tehdy naprosto očaroval. Vrátit se teď k jeho dílu je pro mě jako návrat domů. Verše o nespoutaném, divokém Kavkazu mají sílu vás tam skutečně přenést. A drásavý příběh nenaplněné lásky Démona ke kněžně Tamaře je úchvatnější romance než všechny Danielle Steel dohromady (autorka promine).

A pokud by vás neoslovil právě vrcholný ruský romantik, zkuste klidně jinou epochu a jiný styl, ale zkuste poezii. Ve světě informací a faktů má magickou moc.

Jdu s hlavou vztyčenou, Daniel Anýž

tip Pavly Francové, redaktorky 

Skvěle napsaný a mimořádně čtivý příběh nejen Milady Horákové, ale – a to je zajímavé – i její blízké rodiny.

Kniha tak nekončí popravou Horákové, ale příběh jde dál a sleduje osudy jejích nejbližších.

Jaké to bylo, vyrůstat a žít coby dcera ženy, z níž se stal symbol odporu proti komunismu? Nejen to tahle kniha prozradí. 

Podcasty a audioknihy všeho druhu

tip Adély Kozákové, šéfky webu Forbes.cz

Přiznám se, že za poslední turbuletní rok jsem neměla čas si sednout a v klidu přečíst knížku. Jako čerstvá řidička (ne, bohužel mi není osmnáct, jen na můj řidičák více než dekádu padat prach) ale víc a víc oceňuji mluvené slovo. Kromě podcastů při jízdách po republice poslouchám i audioknihy.

Momentálně na mě po zažehnutí motoru promlouvá Henry Kissinger a jeho Uspořádání světa z roku 2014. Za pár jízd ho vystřídají dějiny Španělska. Když už se totiž díky autu můžu konečně rozjet do světa, mohla bych o něm taky něco pořádně vědět.

Normální lidi, Sally Rooney

tip Kateřiny Krejčířové, social media specialist

Mladé irské spisovatelce zajistily nadšené kritiky i místo v srdcích generace Y hned její první dva romány. Americký New Yorker ji pasoval na první velkou romanopiskyni mileniální generace, Guardian zase ohlas románu přirovnal k debutu Zadie Smith.

Běžný život i své hrdiny popisuje Rooney díky pronikavému pozorovatelskému talentu s takovou přesností, že mezi stránkami ožívají a čtenáře si zcela podmaňují. Na mě si výtisk Normal People počkal v Londýně a sžíravý mix krutosti a něhy mě dostal natolik, že se mě (uslzené) stevard v letadle starostlivě ptal, jestli k čaji nechci i sušenku. 

Mapy, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński

tip Kristýny Tmejové, redaktorky

Původně jsem sem chtěla dát knihu Faktor Churchill od Borise Johnsona. Napsala bych vám o tom, že číst si o Churchillově nezlomnosti na pozadí dějinného kolotoče je v dnešní zamotané době skoro terapeutické. A že celá ta kniha je poučná i jako introspekce do duše a ega jejího autora, kdysi novináře, toho času britského premiéra Borise Johnsona.

Ale pravda je, že poslední dobou čtu spíš knížky s obrázky. Naše domácí batole holt Churchill zatím moc nebere. Zato tahle knížka bere za srdce nejen ji a mě, ale i všechny, kterým jsem ji darovala. Chytrý a krásný atlas rozmanitosti naší planety, celý v podstatě beze slov, ukáže víc než kdejaká encyklopedie.

Čistá duša

tip Kláry Řepkové, redaktorky

Většina knížek, které se zrodí z Instagramu, za moc nestojí. Čestnou výjimkou je však Čistá duša, vzniklá z příspěvků stejnojmenného instagramového účtu. 

Po obsahové i grafické stránce krásná knížka v sobě míchá slovní hříčky s krátkými básničkami. Některé jsou spíš k pobavení, jiné už méně, všechny vás ale donutí zamyslet se a vzbudí ve vás zvláštní melancholii.

Kristina Vavřincova, Sigrid Undset

tip Kláry Mandausové, redaktorky 

Autorka dostala Nobelovu cenu za literaturu a je to znát od první stránky, psala stejně lehce jako dýchala.

Díky jejímu přirozenému jazyku se mi při čtení před očima jako film odehrával příběh velké tragické lásky zasazený do Skandinávie 14. století.

Je to hluboké, trýznivé, romantické, opravdové a platné napříč věky. Takovou lásku můžete klidně prožít v roce 2020.

Madeleine – „Nejlepší ze všech možných světů“, Madeleine Albright

tip Michaely Židlický, redaktorky

Tahle kniha je mou biblí a Madeleine životním vzorem, pojmenovala jsem po ní svou dceru a studovala díky ní mezinárodní vztahy. Úžasné autobiografické čtení o životě historicky první ministryně zahraničí USA, původem z Česka, senzačně přeložil Michael Žantovský.

Kromě perfektního vhledu do politické situace na mezinárodním poli a vývoje celosvětových zahraničních vztahů Spojených států je plná inspirace a síly ženy, která svou neuvěřitelnou pílí vystoupala na vrchol politického žebříčku v USA. A to jako česká emigrantka židovského původu, s dětmi, po rozvodu a v pokročilém věku. 

Becoming, Michelle Obama

tip Barbory Součkové, sales and event manažerky

Ve světle nedávných amerických prezidentských voleb asi nemůžu vybrat jiný titul než tento. Kniha, jejíž autorkou je manželka bývalého prezidenta Baracka Obamy, je z mého pohledu velmi poučná a nesmírně mě baví příběh, otevřenost a inspirace, kterou poskytuje.

(Že)nám, Bára Vencálková

tip Veroniky Klimešové, office manažerky

Sbírka poezie a poetické prózy věnovaná ženám mě pohltila svou upřímností a trefností. Nenásilnou, intimní formou naráží na každodenní situace a myšlenky, které jako ženy prožíváme ať už osobně, nebo s ostatními ženami. Je to dost woman power titul, ale nikoliv vlezlou, agresivní formou – alespoň pro mě.

Milostné dopisy slavných mužů, Kolektiv autorů

tip Radky Bradové, traffic manažerky

Knížku proslavila Carrie Bradshaw v Sexu ve městě, kde ji četla v posteli s panem Božským, a pro mě osobně je to romantika jako blázen.

Já, Elton John, Elton John

tip Gabriely Petrové, subscription manažerky

Elton John je pro mě jeden z největších umělců 20. století a tahle autobiografie přináší spoustu fascinujících detailů z jeho životní cesty i ze světa showbyznysu. Zkrátka strhující čtení.

Není, Mariusz Szczygiel

tip Taťány Lyskové, redaktorky

Pro rok, kdy z našich životů zmizela spousta všedních radostí a rituálů, je kniha „Není“ jako stvořená.

Sbírku fejetonů o pomíjivosti a nostalgii, o návštěvách Prahy, silných ženách i přípravách na konec světa napsal polský autor, který miluje život a miluje Česko i Čechy.

Stejně jako celý tento rok vás kniha přiměje zpomalit a naučí vás cenit si toho, co ještě je.

Factfulness, Hans Rosling

tip Nely Vítové, redaktorky

Kniha až po okraj naplněná důkazy o tom, že svět kolem nás vlastně není tak hrozný, jak vypadá, a lidstvo se neřítí jen do záhuby. Naopak, svět jako celek je na tom mnohem lépe, než si myslíme. Většina z nás se ale nesoustředí na fakta a to je jádrem celého problému.

Egootroctví, Iva Pondělíková

tip Jany Mertové, redaktorky

Jedna z mála skutečně přínosných seberozvojových knih. Bývalá spolumajitelka obchodní sítě Manufaktura a koučka manažerů Iva Pondělíková v ní krásně popisuje, jak moc nás všechny svazuje ego, které nám říká musíš nebo nesmíš, a přitom zapomínáme na to, co doopravdy chceme. Něco málo přes 100 stran plných praktických cvičení, příkladů a příběhů pomáhá vysvobodit se ze spárů zákeřného ega a začít žít naplno.

Šikmý kostel, Karin Lednická

tip Zuzany Mánkové, ředitelky eventů

Příběh o zapomenutém městě je postaven na skutečných událostech a od začátku vás polapí tak, že se cítíte jako součást havířské komunity, jako přímý svědek jejích každodenních radostí i útrap.

Spolu s dalšími ženami se vydáte na solnou pouť, poznáváte pohnutou historii Karvinska, dramatické osudy jeho obyvatel, ale také obrovskou naději, kterou v sobě hrdinové knihy dokážou opakovaně nacházet.   

Všechny kočky jsou šedé, Miloš Hroch, Karel Veselý

tip Michaely Černé, redaktorky

Jak se stalo, že se z populární hudby vytratila zamilovaná slovíčka a banální popěvky a místo nich se do ní vkradly mollové tóniny, teskné melodie, generační frustrace, stesk a beznaděj?

Kniha Všechny kočky jsou šedé hudebních publicistů Karla Veselého a Miloše Hrocha je fascinujícím průvodcem moderními dějinami hudby, kterou dává do souvislosti se společenskými změnami. Potkávají se v ní The Cure s Billie Eilish, Nirvana s Adele, Black Sabbath s Beatles. A vy si je všechny budete broukat u čtení a nebude se vám dařit od knihy odtrhnout, to vám slibuji. 

Tancujúce medvede, Witold Szabłowski

tip Bibiany Beňové, redaktorky

Nakladatelství Absynt vydává ve slovenštině i v češtině klenoty světové literární reportáže. V téhle knize je fascinujícím jazykem líčen příběh osvobození posledních cvičených medvědů v Bulharsku coby metafora transformace postkomunistických zemí ve střední a jižní Evropě. Svoboda zkrátka občas bolí medvědy i lidi.   

Nejlepší pro všechny, Petra Soukupová

tip Michaely Novákové, event manažerky

Nejlepší pro všechny bude si tuhle knihu přečíst. A pochopit, že i to nejlépe zamýšlené rozhodnutí má své důsledky. Především tehdy, kdy se nerozhodujete jen sami za sebe, ale musíte přemýšlet i za druhé.

Při čtení této knihy budete celou dobu čekat nějakou tragédii, nakonec je největší tragédií to, že takhle to v životě běžně chodí. 

Vrány, Petra Dvořáková

tip Adély Viceníkové, sales ředitelky

Útlá knížka, vyprávějící na první zdání jednoduchý příběh z pohledu nadané dvanáctileté dcery a její matky. Smutné vyprávění plné nepochopení pramenícího z nedorozumění a ignorantství. Pro mě poučné v tom, jak by se matka neměla nikdy chovat, i když myslí, že dělá pro svou dceru to nejlepší.