Pokud by rubrika „Jak být lepší“ měla být měsícem v roce, tak by byla samozřejmě lednem. Kdy jindy toužíme tolik po změně, jako když máme před sebou zatím nezaplněný diář a vizi zářivějších zítřků?
Začátek roku je tak jako stvořený ke čtení motivační literatury. Hledáme návody na úspěch, prosperitu a spokojenost. Ostatně i naše byznys vzory čtou knihy o tom, jak být produktivnější, pracovat efektivněji nebo vést empaticky tým, a nestydí se o tom pohovořit.
Někdy se až může zdát, že abyste si mohli pomyslně vyhrnout rukávy a pustit se do práce, musíte přelouskat stohy doporučení, jak to udělat co nejlépe.
Máme pro vás dobrou zprávu, nemusíte. Udělali jsme to za vás a zjistili jsme, že principy a doporučení se v těch nejznámějších bestsellerech takzvané self-help literatury shodují.
Pokud totiž srovnáte doporučení třeba z knih Atomové návyky od Jamese Cleara, Better Than Before od Gretchen Rubin, 7 návyků vůdčích osobností od Stephena R. Coveyho, Hluboká práce od Cala Newporta či Mít vše hotovo od Davida Allena, budou vesměs velmi podobná.
Čím to je? K úspěchu totiž nevedou žádné zkratky ani jednoduché fígle. Vše se točí okolo vašeho vnitřního rozhodnutí a tréninku vytrvalosti. Pokud například selžete, musíte to zkusit znovu nebo jinak. Knihy a články vás mohou inspirovat k tomu, podívat se na svou životní situaci novým pohledem, ale ani na tu nejopěvovanější motivační knihu nelze delegovat práci na sobě.
Přesto výše uvedené publikace s oblibou čtou takoví leadeři jako Bill Gates, Warren Buffett či Elon Musk. Proč? Navádí je totiž na to, co v sobě stejně mnohdy tušíme sami.
I maličkosti mají svůj význam
Ty nejznámější motivační příručky hovoří o důležitosti denních návyků. Pokud uděláme jednorázově něco trochu bláznivého, rozmarného nebo vysloveně hloupého, pravděpodobně se to obejde bez následků. Ale v případě, že to opakujeme, zakládáme si na návyk, který může negativně formovat náš život.
Řada našich pochodů se odehrává v našem nevědomí, tedy konáme ve stavu autopilota. Zbavit se takových mechanismů dá velkou práci. Všimněte si například, kolik úsilí musíte vynaložit, abyste po ránu hned po probuzení nezkontrolovali mobil.
Nevystavovat se pokušení a pravidelně se odměňovat
Oceňovaná motivační literatura vám přehledně vysvětlí, jak funguje lidská mysl. Čím méně úsilí vynaložíte k tomu, abyste se vyhnuli pokušení, tím snadněji přestanete jíst moc sladkého a trávit večery na Instagramu. Takže nejužitečnější je nevystavovat se svodům a vytyčit si jasnou odměnu i v případě, když dosahujete dílčích cílů.
Zásadní je posilovat vůli
Nejrůznější studie dokazují, že houževnatost funguje jako sval. Čím víc ji posilujete, tím silnější pak je. Chybou je ji ale přehltit: nestanovujte si proto víc cílů najednou, protože pak nesplníte žádný. Chcete přestat kouřit, začít běhat a naučit se japonsky? Vyberte si, s čím chcete začít, a postupujte krok za krokem.
Multitasking je zlo
Když žonglujete s příliš mnoha míčky najednou, ztrácíte schopnost se soustředit, rychleji se unavíte a pryč bude za chvíli i motivace dotáhnout alespoň jeden úkol do konce.
Dělat více úkolů naráz je efektivní pouze krátkodobě, proto takové momenty duševního vypětí střídejte s procházkou v parku, kde vás nikdo nebude rušit. A pokud musíte stále pracovat, vypněte si alespoň během řešení další pracovní situace e-mail i mobil.
Problém je příležitost
Kvalitní self-help literatura neslibuje, že vyřešíte všechny své neduhy. Nabízí vám ale změnu úhlu pohledu. Dívat se na události v životě optikou poraženého vám možná na chvíli přinese potřebnou dávku sebelítosti, ale nic dalšího.
Když naopak vnímáte nesnáze jako situace, ze kterých se můžete poučit a které vás mohou přivést k jinému, ale přesto hodnotnému výsledku, budete vítězem navzdory okolnostem.
Kdo jsem a co potřebuji?
Chcete být lepší? Pak nejdřív pochopte sebe sama. K tomu se vás snaží výše uvedené chytré knihy navést. Ne, snadné to není. Ale pomohou vám k tomu otázky typu: Kdo jsem a co potřebuji? Pokládejte si je denně, nejlépe ráno. Klidně si k tomu můžete čistit zuby. Bez jasné denní vize totiž nedojdete k vytouženému cíli.