Na dálku teď pracuje kdekdo. Většinou však z pohodlí vlastního gauče a v teplácích. Kde je v tom nějaká romantika a dobrodružství? Naštěstí se v posledních týdnech zdá, že se s pomocí vakcíny konečně podaří dostat covid-19 pod kontrolu a snad se tak blíží i doba opatrného návratu k cestování.
To přináší jedinečnou příležitost kompletně změnit životní styl – zůstat sice u práce na dálku, ale tepláky vyměnit za cestování a objevování nových příležitostí napříč celým světem. Stát se digitálním nomádem.
A naštěstí je to teď paradoxně jednodušší než kdy dřív. V reakci na náhlou nutnost práce z domova představilo mnoho zemí vízové programy, aby podpořily tuto novou formu turismu a pomohli tak svým těžce zasaženým pokladnám.
Koneckonců pokud jste zvládli pracovat na dálku efektivně uplynulých několik měsíců, neexistuje důvod, proč byste to nemohli zvládat i nadále, třeba z nějaké vzdálenější destinace. Ať už si vyberete horskou chatu, oblíbenou pláž, či vzdálené město s inspirativní atmosférou.
Možností je spousta a je mnoho věcí, které byste měli zvážit, než si vyberete svůj příští digitální domov. Server Circle Loop sestavil Index digitálního nomáda (Digital Nomad Index), sestávající z rozličných faktorů, jako je cena a rychlost internetového připojení v zemi, výše nájmu či množství pracovních příležitostí pro práci na dálku. Kromě těchto konkrétních a snadno kvantifikovatelných věcí bere index v potaz i abstraktnější ukazatele, jako je například Globální index štěstí (Global Happiness Index) té či oné země.
V žebříčku zemí podle Indexu digitálního nomáda se na první pozici umístila Kanada. A není divu. Země s jedním z největších technologických hubů na světě se umísťuje na předních příčkách téměř ve všech sledovaných kategoriích. Má jedno z nejrychlejších internetových připojení, umísťuje se v první desítce žebříčku zemí podle Globálního indexu štěstí a má suverénně největší nabídku práce na dálku.
V kombinaci se svou pověstí jedné z nejpřátelštějších zemí na světě je jasné, proč 21,3 procenta obyvatel Kanady tvoří imigranti a proč tedy právě Kanada kraluje žebříčku zemí pro digitální nomády.
Možná trochu překvapivě nalezneme na druhém místě Velkou Británii, chaosu jménem brexit navzdory. Velká Británie zaujímá stříbrnou pozici zejména díky množství pracovních příležitostí na dálku a tradičně vysokému životnímu standardu. Velká Británie je v čele silné skupiny zemí Evropy, které první desítce žebříčku co do počtu dominují. Po Kanadě je totiž jedinou další neevropskou zemí v první desítce na devátém místě Austrálie.
Třetí místo překvapivě obsadilo Rumunsko, ač by ho na přední místa svého osobního žebříčku umístil nejspíš málokterý nomád. Avšak Rumunsko je jedním z nejrychleji se rozvíjejících technologických trhů střední a východní Evropy. Nabízí jedinečnou kombinaci pracovních příležitostí a úžasně levných nákladů na život. Například superrychlé širokopásmové připojení v Rumunsku pořídíte za méně než 200 korun měsíčně.
Top deset destinací pro digitální nomády
- Kanada
- Velká Británie
- Rumunsko
- Švédsko
- Dánsko
- Francie
- Nizozemsko
- Austrálie
- Švýcarsko
- Německo