Co Čech, to chodec. Od dob romantického tuláka Karla Hynka Máchy získaly toulky krajinou masovou popularitu – není náhoda, že naši nevelkou zemi křižuje rekordních 43 tisíc kilometrů značených turistických tras, o které pečuje Klub českých turistů.
V posledním roce na mapách přibývají dálkové stezky vedené po obvodu Česka, které vytyčují amatérští nadšenci i profesionální cestovatelé zaseklí v průběhu pandemie v Česku. Inspirují tisíce fanoušků, jež vyrážejí poznávat zemi po vlastních.
Jan Hocek začínal kariéru jako scout pro cestovní kancelář Adventura a od raných devadesátek prozkoumával treky od Nového Zélandu po Antarktidu. Později si s kolegou založil menší cestovku zaměřenou na incentivní turistiku, která ročně protočila na tržbách nižší desítky milionů korun.
Loni se Hocek rozhodl letité zkušenosti v cestovním ruchu zúročit ve vlastním byznysu zacíleném na bonitní privátní klientelu. „VIP Holidays jsem zaregistroval 1. března,“ ohlíží se zpátky a hned lakonicky dodá, že „těch sto tisíc na pojištění byly vyhozené peníze.“ Nakonec za celý rok zorganizoval cesty pro pouhé dva klienty.
Vystudovanému učiteli biologie bylo zřejmé, že nadcházející krizi v těžce postiženém sektoru přežijí ti, co se na změny dokážou adaptovat. „Právě jsem dokončoval knihu Sto výletů po Česku, jejíž vydání bylo naplánováno na podzim,“ říká autor několika úspěšných cestovatelských publikací.
Hocek přesvědčil nakladatele, aby uvedení nového titulu posunul na jaro a současně se vrhnul do dalšího ambiciózního projektu – obkroužit Česko po jeho obvodu a najít ty nejkrásnější turistické cíle.
Projektu, který pojmenoval Via Czechia, se věnoval po většinu uplynulého roku. Tři měsíce strávil rešeršemi a přípravami, aby následně pěšky, na kole či na lyžích zdolal úhrnem 5280 kilometrů vedených dvěma trasami: Severní a Jižní stezkou. Což je, mimochodem, o tisíc kilometrů více, než měří slavná Pacifická hřebenovka natažená západním pobřežím Spojených států od Mexika až po Kanadu.
Jelikož měl jako nadšený fotograf od počátku v hlavě fotografickou publikaci, která měla být hlavním výstupem projektu, vodítkem mu byly hlavně předpovědi počasí. „Vyjma Beskyd, kde prší snad pořád,“ culí se cestovatel.
Knihu popisující severní část trasy, která vyšla v březnu v nakladatelství Euromedia, provází originální papírový Vandrovník pro zápisky z putování. Na webu projektu jsou ve formátu gpx k volnému stažení mapy všech 47. etap, kde Hocek vyznačil nejen místní atrakce, ale i tipy na ubytování či občerstvení. S tvůrci několika turistických aplikací jedná o jejich překlopení do mobilních verzí. A dokončuje druhou publikaci věnovanou Jižní stezce.
Zkušený matador dálkový pochodů je přesvědčený, že Česko může malebností a rozmanitostí krajiny světu směle konkurovat. „Jediné, co mě opravdu mrzí, je, že skoro všude stačí sejít pár metrů z oficiální stezky a narazíte na odhozené papírové kapesníky, obaly, zkrátka bordel. Příroda není smetiště,“ láteří.
Jan Hocek přitom zdaleka není jediný, kdo si v časech covidu vytyčil cíl obkroužit Česko kolem dokola. Vlastní trasy, cíle a inspirace sdílejí na svých blozích, sociálních sítích nebo v knihách další poutníci.
Loni na podzim vznikla Stezka Českem – tisícikilometrovou trasu napříč deseti tuzemskými pohořími vytyčila parta nadšenců, která musela oželet své každoroční turistické expedice a čas využila k poznávání Česka.
Vlastní kampaň pod společným brandingem #světovéčesko rozjíždí před druhým pandemickým létem i agentura Czech Tourism. Na svém portálu Kudy z nudy, který loni zaznamenal rekordních 18,8 milionu návštěv, připravila speciální landing page Českem pěšky, kde přináší tipy na desítky dalších dálkových pochodů po domovině. Stačí nazout pohorky a vyrazit.