Nejnovější tip na zlepšení naší výkonnosti zní jednoduše – snížit příjem kofeinu. Jenže jak mnozí milovníci kávy potvrdí, to se snadněji řekne, než udělá.

Abych vás ale přesvědčil o tom, že pít méně kávy se vyplatí, taky je porovnání toho, co nám kofein přináší a co bere.

Výhody: Ve skutečnosti žádnými výhodami nejsou

Většina lidí začne pít kávu, protože jsou díky ní bdělejší a zlepšuje jim to náladu. Řada studií opravdu naznačuje, že kofein krátkodobě zlepšuje výkonnost kognitivních funkcí mozku (jako jsou paměť, udržení pozornosti atd.) Nejnovější výzkum John Hopkins Medical School ale odhalil, že zvýšení výkonnosti po konzumaci kofeinu je ve skutečnosti krátkodobým zvratem v abstinenčních příznacích po jeho nedostatku.

Jinými slovy, když napijete kávy, cítíte, jak vás to pozvedne do nových výšin. Jenže ve skutečnosti vás kofein pouze na krátkou chvíli pozvedne na normální úroveň.

Nevýhody: Adrenalin

Konzumace kofeinu v našem organismu nastartuje vylučování adrenalinu. Jak je známo, adrenalin je spouštěčem reflexu „bojuj nebo uteč“, pradávného instinktu, který nás donutí buď zůstat a s nebezpečím bojovat, nebo před ním utéct. Problém je, že tento mechanismus obchází racionální uvažování ve prospěch rychlejší reakce. Což je výhodné, pokud vás honí medvěd, ale už ne tolik, když odpovídáte na důležitý e-mail. Když kofein vybudí váš mozek a tělo do tohoto super-pozorného stavu, tak nad vaším chováním převezmou vládu emoce.

To ale není všechno. Negativní účinky adrenalinového přívalu neovlivňují pouze chování. Výzkumníci z Carnegie Mellon University zjistili, že velké dávky kofeinu zvyšují krevní tlak, stimulují srdce a způsobují rychlé, mělké dýchání a připravují tak mozek o dostatečný přísun kyslíku. A právě ten je potřeba pro udržení klidného a racionálního uvažování.

Problémy: Spánek

Když spíte, váš mozek se nabíjí, probírá se událostmi předešlého dne a ukládá nebo zahazuje vzpomínky, takže se pak probudíte bdělí a s čistou hlavou. Pokud ale nespíte tím správným druhem spánku, tak vaše sebekontrola, soustředění, paměť a schopnost zpracovávat informace trpí. Náš mozek je na spánek velmi citlivý. Abyste se ráno vzbudili odpočatí, musí vykonat složitou sérii úkonů. Kofein tomu brání.

Poločas rozpadu kofeinu je 6 hodin, takže trvá celých 24 hodin, než ho tělo kompletně vypudí. Dejte si šálek v osm ráno a v osm večer z něj pořád ještě budete mít v oběhu 25 procent. Cokoliv, co vypijete po poledni, bude mít pořád ještě poloviční sílu dobou, kdy půjdete spát. A jakákoliv dávka kofeinu ve vašem krevním řečišti usínání ztěžuje.

A když už konečně usnete, to nejhorší vás teprve čeká. Kofein znehodnocuje kvalitu vašeho spánku tím, že omezuje jeho REM (Rapid Eye Movement) fázi a také fázi hlubokého spánku, kdy se vaše tělo regeneruje a vstřebává emoce. To znamená, že druhý den se probudíte s emočním handicapem. A podvědomě budete vyhledávat šálek kávy nebo energetický nápoj, abyste se cítili lépe. Kofein pak vyplaví vlnu adrenalinu, která ale jen dále váš emoční handicap prohloubí. Kofein a nedostatek spánku vás pak odpoledne zanechají unavené, takže budete pít další kofein a až půjdete spát, budete ho mít v krvi ještě víc. A jste v začarovaném kruhu.

Abstinenční příznaky

Stejně jako jakýkoli jiný stimulant i kofein je návykový. Pokud se rozhodnete ho omezit, měli byste tak učinit pomalu a pod kvalifikovaným lékařským dohledem. Lidé z nemocnice Johna Hopkinse zjistili, že mezi kofeinové abstinenční příznaky patří bolesti hlavy, únava, ospalost a neschopnost se soustředit. Někteří lidé pociťovali i syndromy podobné chřipce, depresi a úzkosti.

Nerozmyslíte si tedy ranní šálek kávy?


Další články Travise Bradberryho:

Jak úspěšní lidé zvládají své emoce a stres

Nejdůležitější věc, která vede k úspěchu v byznyse i životě: hodně spěte