Architektura pro všechny. S tímhle podtitulem vznikl v roce 1992 původně londýnský festival Open House. Dnes se koná v padesáti městech na pěti kontinentech, své zakladatelce Victorii Thornton vynesl Řád britského impéria a do výčtu zúčastněných metropolí patří i Brno a Praha.
Pražská edice běží až do neděle 8. srpna a otevřela osmdesát běžně nepřístupných budov. Vybrat si zároveň můžete z doprovodného programu pro děti a dospělé.
Co na Open House Praha určitě nevynechat?
Palác Ara
Funkcionalistický palác, který byl postaven v roce 1931 na rohu Perlové ulice, často míjíme, aniž bychom znali jeho úžasnou historii. Ocelový skelet přitom využíval stejné konstrukce jako newyorské mrakodrapy.
Pamětníci vzpomínají na obchodní dům Perla, který se zde nacházel a nabízel řadu prémiového zboží.
Městské lázně Žižkov
Ve své době to byly nejmodernější lázně, které navštívil i císař František Josef I. Dům však později zažil opravdový úpadek: nejdřív tu fungoval nevěstinec, později byl neoklasicistní nárožní dům opuštěn a začal chátrat. Nyní je budova před rekonstrukcí, vzniknout by tu měl Dům tance.
Trmalova vila
Kdo z vás tuší, že se ve Strašnicích nachází vila od architekta Jana Kotěry, který ji postavil pro váženého školního inspektora Františka Trmala? Stavba působí jako z jiného světa, protože se zde snoubí lidové prvky, anglická moderna i secese.
Umělecká zahrada
Čekali byste, že jedno z nejpoetičtějších zákoutí Prahy číhá pod Nuselským mostem? Sochař Karel Novák zde na začátku 20. století vybudoval kouzelný ateliér, kde vznikla řada cenných skulptur, včetně sochy amerického prezidenta Woodrowa Wilsona.
Během stavby Nuselského mostu byla většina děl zničena a až v roce 2006 se celý prostor díky jeho současnému majiteli dočkal výrazné revitalizace a některé artefakty restaurátorské obnovy.
Grabova vila
V Libni stojí velkolepé sídlo ztělesňující složité dějiny minulého století. Vilu si nechal postavit klan židovských průmyslníků, kteří vybudovali v okolí usedlosti Košinky největší rakousko-uherskou továrnu na voskované a pogumované plátno, tapety a barviva.
Rodina Grabeových stihla před nacisty uprchnout do Spojených států, jejich místo obsadil Hitlerjugend. Po válce zde byla četnická stanice, kojenecký ústav i zdravotnická škola. Nyní objekt užívá Úřad městské části Praha 8.
Vodní dílo Štvanice
Jedna z prvních pražských elektráren i betonových staveb zároveň. Přelomová budova byla postavena v letech 1912 až 1914 ve stylu francouzské zámecké architektury. Nedávno prošla modernizací, proto stojí za to nahlédnout i do jejího interiéru.
Petschkův palác
Otto Petschek byl nejbohatším mužem první republiky, o jeho vile dokonce bývalý americký velvyslanec Norman Eisen napsal knihu. Bankovní palác, který si nechal postavit Petschkův rod, dodnes obcházejí legendy.
Nacházela se zde vlastní potrubní pošta, telefonní ústředna i klimatizace, ale budovu zahalila temným stínem druhá světová válka – gestapo zde mučilo své odpůrce.
V poválečných časech zde sídlilo ministerstvo zahraničního obchodu, nyní budovu užívá ministerstvo průmyslu a obchodu. Během prohlídky se dostanete i do jedné z nejtajemnějších místností: do Petschovka trezoru.