Každý z nás si odjakživa čmárá do notesu. Zvlášť, když sedí na nekonečné a nudné poradě. Mike Rohde, ilustrátor a UX designér, tomuhle čmárání dal strukturu a povýšil ho na techniku, která vám nejen pomůže spravovat poznámky zábavně a efektivně, ale taky okoření prezentaci. Jak?
Jednoduše. Skečnouting je totiž moderní způsob zaznamenávání poznámek kombinací textu, obrázků, typografie a symbolů. Může ho využívat každý, kdo chodí na přednášky, semináře, porady, panely, píše si deník či prostě pravidelně zaznamenává své nápady.
Za průkopníka skečnoutingu je považovaný už zmíněný Mike Rohde pocházející z amerického Wisconsinu. „Pro skečnouting ale není potřeba být ilustrátor, nejde o umění. Dokáže to každý. Na rozdíl od čmárání je potřeba se víc soustředit, hodně fotit telefonem a zapojit chytré aplikace,” říká Rohde, který za svoje ilustrace ke knížkám Restart a Práce na dálku posbíral řadu ocenění
Skečnouting má v Americe na stotisíce příznivců, je to skvělý doplněk k už zaběhnutým myšlenkovým mapám nebo poznámkové aplikaci Evernote. Ale používá se i v Česku. Jedním z prvních uživatelů byl nakladatel Tomáš Baránek, na jehož prezentaci se můžete podívat zde:
Dalším českým vyznavačem skečnoutingu je marketingový specialista Jiří Plátek, který sestavil Desatero začínajícího skečnoutera.
- Na talentu nezáleží. Nejde totiž o umění, ale o dovednost vizuálního vystihnutí podstaty sdělení. Pokud umíš namalovat čáru, kruh, trojúhelník, čtverec nebo tečku, potom dokážeš nakreslit ikonu tváře, postavy, myši, hrnku, slona a můžeš ve čmárání pokračovat dále… Kdybyste ani tak nevěděli, jak na to, přečtěte si Příručku skečnoutingu od Mika Rohdeho.
- Čmárejte, kreslete a skečnoutujte pořád dokola!
- Inspirujte se na internetu nebo sociálních sítích zajímavými zdroji vizuálních informací. Doporučujeme tyto twitterové profily: @rohdesign, @davegray, @dan_roam, @VizThink, @presentationzen, @DavidSibbet, @SunniBrown, @WorkVisualApp , @sachac, @sketchnotes_cz
- Přečtěte si něco o největších géniích naší historie. Albert Einstein, Thomas Edison, Thomas Jefferson, Isaac Newton, Michelangelo, William Shakespeare nebo Leonardo da Vinci – tihle všichni jsou velkým zdroje inspirace.
- Nezapomeňte na další knihy, které obohatí vaše vizuální myšlení. Tady je několik tipů: Nápady na ubrousku – Dan Roam, Visual Leaders – David Sibbet, Tvorba business modelů – Alexander Osterwalder, Slajdologie – Nancy Duartová. Kraď jako umělec – Austin Kleon.
- Kupte si kreslicí vybavení, které vám bude vyhovovat.
- Přistupujte k životu s nenasytnou zvědavostí a usilujte o celoživotní vzdělávání.
- Neustále rozvíjejte smysly, zvláště zrak, protože jsou prostředkem k rozšířenému vnímání.
- Rozvíjejte rovnováhu mezi vědou a uměním, logikou a představivostí.
- Zdokonalujte ladnost, zručnost obou rukou, kondici i duševní vyrovnanost.
SOUTĚŽ PRO ČTENÁŘE FORBES.CZ
Americký spisovatel Mike Rohde přijede poprvé do Česka na festival iCON Prague koncem dubna. O fenoménu Skečnoutingu promluví na iCONferenci v sobotu 25. 4. a v neděli 26. 4. proběhne trénink Skečnoutingu krok za krokem. Čtenáři Forbesu mají příležitost být u toho. Vstup na nedělní Trénink Skečnoutingu s Mikem Rohdem vyhrají 3 nejlepší odpovědi na tyto dvě otázky:
- Dalším významným hostem konference iCON Prague je světový lektor pro Evernote v byznyse. Jak se jmenuje?
- Jak byste dokázali zapojit Skečnouting ve vaší firmě? Můžete kreslit, můžete psát.
Odpovědi posílejte na [email protected], do předmětu uveďte FORBES. Odpovědi mohou být organizátory soutěže zveřejněné (se souhlasem autora) a zapojením do soutěže souhlasíte s jejími podmínkami.
Pravidla soutěže najdete tady.
Použité ilustrace jsou z knihy Příručka skečnoutingu od Mikea Rohdeho