Každý z nás si odjakživa čmárá do notesu. Zvlášť, když sedí na nekonečné a nudné poradě. Mike Rohde, ilustrátor a UX designér, tomuhle čmárání dal strukturu a povýšil ho na techniku, která vám nejen pomůže spravovat poznámky zábavně a efektivně, ale taky okoření prezentaci. Jak?

Jednoduše. Skečnouting je totiž moderní způsob zaznamenávání poznámek kombinací textu, obrázků, typografie a symbolů. Může ho využívat každý, kdo chodí na přednášky, semináře, porady, panely, píše si deník či prostě pravidelně zaznamenává své nápady.

skecnouty jsou done

Za průkopníka skečnoutingu je považovaný už zmíněný Mike Rohde pocházející z amerického Wisconsinu. „Pro skečnouting ale není potřeba být ilustrátor, nejde o umění. Dokáže to každý. Na rozdíl od čmárání je potřeba se víc soustředit, hodně fotit telefonem a zapojit chytré aplikace,” říká Rohde, který za svoje ilustrace ke knížkám Restart a Práce na dálku posbíral řadu ocenění

umeni done

Skečnouting má v Americe na stotisíce příznivců, je to skvělý doplněk k už zaběhnutým myšlenkovým mapám nebo poznámkové aplikaci Evernote. Ale používá se i v Česku. Jedním z prvních uživatelů byl nakladatel Tomáš Baránek, na jehož prezentaci se můžete podívat zde:

Baranek done

Dalším českým vyznavačem skečnoutingu je marketingový specialista Jiří Plátek, který sestavil Desatero začínajícího skečnoutera.

  1. Na talentu nezáleží. Nejde totiž o umění, ale o dovednost vizuálního vystihnutí podstaty sdělení. Pokud umíš namalovat čáru, kruh, trojúhelník, čtverec nebo tečku, potom dokážeš nakreslit ikonu tváře, postavy, myši, hrnku, slona a můžeš ve čmárání pokračovat dále… Kdybyste ani tak nevěděli, jak na to, přečtěte si Příručku skečnoutingu od Mika Rohdeho.
  2. Čmárejte, kreslete a skečnoutujte pořád dokola!
  3. Inspirujte se na internetu nebo sociálních sítích zajímavými zdroji vizuálních informací. Doporučujeme tyto twitterové profily: @rohdesign@davegray, @dan_roam, @VizThink, @presentationzen, @DavidSibbet, @SunniBrown, @WorkVisualApp , @sachac, @sketchnotes_cz
  4. Přečtěte si něco o největších géniích naší historie. Albert Einstein, Thomas Edison, Thomas Jefferson, Isaac Newton, Michelangelo, William Shakespeare nebo Leonardo da Vinci – tihle všichni jsou velkým zdroje inspirace.
  5. Nezapomeňte na další knihy, které obohatí vaše vizuální myšlení. Tady je několik tipů: Nápady na ubrousku – Dan Roam, Visual Leaders – David Sibbet, Tvorba business modelů – Alexander Osterwalder, Slajdologie – Nancy Duartová. Kraď jako umělec – Austin Kleon.
  6. Kupte si kreslicí vybavení, které vám bude vyhovovat.
  7. Přistupujte k životu s nenasytnou zvědavostí a usilujte o celoživotní vzdělávání.
  8. Neustále rozvíjejte smysly, zvláště zrak, protože jsou prostředkem k rozšířenému vnímání.
  9. Rozvíjejte rovnováhu mezi vědou a uměním, logikou a představivostí.
  10. Zdokonalujte ladnost, zručnost obou rukou, kondici i duševní vyrovnanost.

SOUTĚŽ PRO ČTENÁŘE FORBES.CZ

Americký spisovatel Mike Rohde přijede poprvé do Česka na festival iCON Prague koncem dubna. O fenoménu Skečnoutingu promluví na iCONferenci v sobotu 25. 4. a v neděli 26. 4. proběhne trénink Skečnoutingu krok za krokem. Čtenáři Forbesu mají příležitost být u toho. Vstup na nedělní Trénink Skečnoutingu s Mikem Rohdem vyhrají 3 nejlepší odpovědi na tyto dvě otázky:

  1. Dalším významným hostem konference iCON Prague je světový lektor pro Evernote v byznyse. Jak se jmenuje?
  2. Jak byste dokázali zapojit Skečnouting ve vaší firmě? Můžete kreslit, můžete psát.

Odpovědi posílejte na [email protected], do předmětu uveďte FORBES. Odpovědi mohou být organizátory soutěže zveřejněné (se souhlasem autora) a zapojením do soutěže souhlasíte s jejími podmínkami.

Pravidla soutěže najdete tady.

Použité ilustrace jsou z knihy Příručka skečnoutingu od Mikea Rohdeho