Většina uchazečů o práci se při pohovoru tolik soustředí na to, aby dobře odpověděli na otázky případného zaměstnavatele, až zapomene na to podstatné – že na pohovoru jsou proto, aby se ptali i oni. Pokládat správné otázky je při pracovním interview důležité ze dvou důvodů.
Zaprvé, pokud se správně zeptáte, můžete tím potvrdit vaše kvality pro danou pozici.
Zadruhé, pohovor je příležitost, abyste i vy zjistili, jestli jste ve firmě, ve které chcete skutečně pracovat.
3 věci, kterých byste měli během pohovoru dosáhnout:
- Ujistěte se, že o vás personalista nemá pochybnosti.
- Dokažte zaměstnavateli svůj zájem o práci.
- Zjistěte, zda je práce v této společnosti pro vás vhodnou volbou.
Ideální je si připravit tři až pět otázek ke každému pohovoru a ve skutečnosti se zeptat jen na tři z nich. Můžete si jich klidně připravit více, protože odpovědi na některé možná dostanete, ještě než budete mít možnost začít se ptát.
Tohle je 10 věcí, na které byste se mohli během pohovoru zeptat:
1. Které schopnosti a zkušenosti by měl mít váš ideální kandidát? Tohle je výborná otevřená otázka, která donutí toho, s kým mluvíte, vyložit karty na stůl a vyjádřit, o co přesně usiluje. Pokud zmíní něco (vlastnost, znalost, cokoli), co jste zatím nestihli pokrýt, dostanete k tomu díky téhle otázce šanci.
Čtěte také: 10 nejpodivnějších otázek, které můžete dostat na pracovním pohovoru
2. Jaký je největší úkol, se kterým se potýkají vaši zaměstnanci a byl bych v pozici, abych ho pomohl řešit? Tenhle dotaz nejenže ukáže, že rovnou přemýšlíte o tom, jak týmu pomoci, ale také to zaměstnavatele pobídne, aby si vás v dané pracovní pozici představil.
3. Co se vám na práci v této firmě nejvíc líbí? Touhle otázkou přimějete člověka, který s vámi pohovor vede, aby se vám trochu otevřel i na osobní rovině a podělil se s vámi o své pocity a dojmy. Jeho odpověď vám pak navíc poskytne jedinečný vhled do toho, jak jsou stávající zaměstnanci s prací spokojení. Pokud váš protějšek s odpovědí otálí, mělo by to pro vás být výstražným znamením.
4. Co na téhle pracovní pozici považujete za úspěch? Ukážete, že chcete být úspěšní a dozvíte se, jak se posunout kupředu a jestli je to pro vás správný směr.
5. Máte nějaké pochybnosti ohledně mé kvalifikace? Tímto prokážete, že věříte v sebe a své zkušenosti.
6. Nabízíte další vzdělávání a profesní trénink? Díky tomuto dotazu ukážete, že máte zájem dále si rozšiřovat obzory a touhu růst se zaměstnavatelem.
Čtěte také: Jednoduché tipy, jak se hned teď zlepšit ve své práci
7. Můžete mi přiblížit tým, se kterým bych pracoval? Uvědomte si, jak je tahle otázka postavená – už předpokládá, že danou práci získáte (a odpověď na ni vám to možná potvrdí) a zároveň vám osvětlí, s jakými lidmi byste se mohli denně v práci setkávat, takže dobře poslouchejte.
8. Co mi můžete říct o vašich nových produktech a plánech pro budoucí růst? Při téhle otázce se můžete blýsknout, takže nepodceňujte povinný domácí úkol před každým pracovním pohovorem – projděte si web zaměstnavatele a zjistěte si o něm co nejvíc, hledejte, jestli neplánuje nové produkty nebo služby. Ukážete zájem i iniciativu a dostanete odpověď na to, co zaměstnavatel chystá do budoucna.
9. Kdo byl na téhle pozici přede mnou? S touhle přímočarou otázkou zjistíte, jestli byl předchozí zaměstnanec povýšen, vyhozen nebo zda sám podal výpověď nebo třeba odešel do důchodu. A taky získáte nápovědu, jaká budoucnost by vás na této pozici mohla čekat – existuje možnost povýšení, jsou zaměstnanci nešťastní, zaměstnává firma lidi přibližně ve vašem věku?
10. Co je dalším krokem k tomu, abych místo získal? Ideální poslední otázka, na kterou byste se měli určitě zeptat. Ukážete, že jste ochotni se účastnit procesu a pobídnete personalistu, aby vám řekl, kolik dalších lidí se o pozici uchází.
S trochou štěstí vám odpoví: Další krok už není, jste přijat!
Autor: Joe Konop, Next Avenue