Před 20 lety Vin Diesel roli v Hollywoodu vyhlížel marně. Situace mu tehdy přišla natolik komická, že o ní natočil krátký, napůl autobiografický film.

Mladý, opálený Diesel si v něm nejdřív vyslechne NE od afroamerického režiséra, který točí reklamu na pivo. „Budu k vám upřímný, jste až moc bělošský,“ zklame Diesela režisér a ponouká ho ucházet se o role Hispánců. Klapka, další pracovní pohovor. Teď na Diesela hulákají španělsky a on mlčí. No hablo español, nerozumím španělsky, omlouvá se. A zase dál, tentokrát do role Itala. Zábavné, ale pro Diesela současně bolestné.

„Přesvědčit Hollywood, aby přijal mou víceznačnost, bylo těžké,“ říká Diesel nyní. „Neměl jsem tušení o tom, že ještě nenastal můj čas. Že svět ještě nebyl připraven na multikulturní megastar.“

Nyní už evidentně připraven je. Dieselova Achillova pata se časem proměnila v jeho největší výhodu. Zatímco tržby v pokladnách amerických a kanadských kin loni oproti roku 2013 poklesly o 5 procent na 10,4 miliardy dolarů, globální filmový trh neustále vzkvétá a nejvíc ze všech v Číně, kde zisk biografů vyletěl o 34 procent na 4,8 miliardy dolarů. A čím dál mezinárodnější filmové publikum potřebuje hvězdy, které mohou překračovat hranice.

vin-diesel-stern-2

Vin Diesel, filmová hvězda budoucnosti.

Sedmačtyřicetiletý Diesel (vlastním jménem Mark Sinclair) právě tohle svede. Má svaly, je chytrý, multietnický a rasově nevyhraněný, je akční hvězdou, se kterou se umí ztotožnit mezinárodní publikum – prostě filmová hvězda budoucnosti. Svým multikulturním obsazením je poslední Dieselův film – Rychle a zběsile 7 z dílen Universal Pictures – čtvrtým nejlépe vydělávajícím filmem historie, který už do kasy přinesl 1,5 miliardy dolarů, z nichž 77 procent získal za hranicemi Spojených států. Celkový zisk této série se nyní blíží 4 miliardám, což je o miliardu víc, než kolik vynesl Pán prstenů.

Sám Diesel pak za poslední rok vyinkasoval odhadem 47 milionů (před zdaněním), díky čemuž se zařadil na 43. místo v žebříčku nejlépe vydělávajících celebrit a na třetí v hereckém žebříčku – hned za Roberta Downeyho jr. a Jackieho Chana a hodně daleko před hvězdy první velikosti, jako jsou Bradley Cooper, Tom Cruise nebo Adam Sandler.

„Celá myšlenka filmu Rychle a zběsile spočívala v tom, oživit Hollywood a do jisté míry změnit jeho tvář,“ vysvětluje Diesel svým hlubokým hlasem. Vyrostl na Manhattanu v umělecké rodině bělošské matky a afroamerického nevlastního otce, který učil herectví na Brooklyn College. Sám Diesel začal hrát v sedmi letech. Zanedlouho předváděl breakdance v metru a v parku na newyorském Washington Square, aby si něco vydělal.

Sám Diesel si svým etnickým původem úplně jistý není (svou produkční společnost nazval One Race, Jedna rasa). Ještě v 90. letech ztrácel naději, že by v oboru mohl získat nějakou práci. Dokud mu Steven Spielberg nenabídl roli ve snímku Zachraňte vojína Ryana, který v roce 1998 získal pět Oscarů.

Brzy poté mu na dveře začali klepat producenti a v roce 2001 udělal Diesel díru do světa prvním ze série trháků Rychle a zběsile. Zisk při rozpočtu 38 milionů dolarů činil 207 milionů a nastartoval vznik dalších dílů, od kterých se ale Diesel nejdřív distancoval. „Když jsem dostal scénář druhého dílu, moje obavy se potvrdily,“ vzpomíná.

Diesel sice odmítl hrát ve druhém pokračování, ale kývl na miniroli ve třetím dílu. Ovšem za podmínky, že bude produkovat případné další filmy úspěšné série. Jako producent je pak uváděn u všech Rychle a zběsile počínaje čtvrtým dílem z roku 2009, což znamená, že měl slovo při tvorbě scénářů a taky velký podíl na zisku – u Rychle a zběsile 7 odhadem 25 milionů dolarů. Nos obchodníka v showbyznysu ukázal znovu, když po další vedlejší roli získal od Universal Pictures práva na postavu Riddicka, kterou už hrál ve sci-fi snímku Černočerná tma z roku 2000. „Získal jsem dvě franšízy za čtyři hodiny práce,“ notuje si Diesel.

Jím produkovaný Riddick z roku 2013 vynesl 98 milionů v kinech a dalších 25 milionů z prodeje DVD nosičů. Dieselovi samotnému na účet přiteklo 10 milionů dolarů. To Rychle a zběsile 7 vydělalo ještě patnáctkrát víc, čímž zisk z celé série překonal Jurský park i filmy s agentem Jasonem Bournem. A to není úplně špatné na chlapíka, kterému Hollywood otevřel dvířka až po třicítce.

Takže jak chce, aby se na něj jednou vzpomínalo? Diesel se na chvíli zamyslí, sklopí zrak a deset dlouhých sekund mlčí. Když konečně pohlédne vzhůru, má na krajíčku. „Jak? Jako na osobu, která díky své existenci přinesla světu multikulturalismus.“ A jen tak mimochodem při tom vydělala balík peněz.


Přečtete si také, kolik vydělávají hvězdy The Big Bang Theory? A kdo vede žebříček nejlépe placených seriálových herců?