„Nejradši bych postavil celé město,“ říká Jan Černý, který vedle oblečení a populárního redesignu českých tenisek Prestige vytvořil také interiérový design módního butiku nebo potisk na kapotu luxusního vozu Lexus UX.

Aktuálně svůj fashion design transformuje do interiérových objektů, které vystaví DSC Gallery v Praze. Souběžně vstupuje se zvláštním modelem prestižek do světa NFT.

Na dvoudenním pop up eventu v rámci nadcházejícího Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku představí ve fyzickém prostoru galerie závěsné objekty na zeď. „Například objekt z prestižek je jen v sedmi kusech, přičemž každý z nich je unikátní. Jedinečné jsou i prošívané deky zdobené krystaly Preciosa. Jsou velmi pracně ručně zdobené,“ popisuje Černý.

info Foto archiv Jana Černého

„DSC Gallery vnímám jako jednu z nejzajímavějších galerií u nás. Vždycky mě oslovoval jejich výběr umělců, jako jsou Jiří Černický, Krištof Kintera nebo Andrej Dúbravský. Rozhodně se jim nechci stavět na roveň, nedělám umění, ale design, nicméně je to pro mě hodně přitažlivé místo k prezentaci,“ říká jeden z nejsledovanějších designérů mladé generace.

Další objekty jsou z jeho textilu s autorskými motivy. „Rád na látkách pracuji s různými výtvarnými technikami a v tomhle případě jde o můj oblíbený motiv zrcadlení Rorschachova testu. Vždy se mi líbí už samotný materiál, ještě než se rozstříhá do oblečení,“ konstatuje.

Protože přehlídku plánoval až na přelom října a listopadu, přišlo mu ideální připravit teď výstavu zaměřenou na materiály, techniky a proces práce. Vedle fyzických objektů zároveň ve spolupráci s DSC Gallery vznikl zmíněný model NFT tenisek.

„Nejde se vyhýbat trendům a technologiím. Jde o svobodný a otevřený trh, o příležitost, která může podpořit současné umělce a generovat jim další pasivní příjem na sekundárním a budoucím trhu,“ vysvětluje Karolína Juřicová, manažerka DSC Gallery.

„Několik světových značek se pustilo do virtuálních módních kolekcí. Zrovna v době, kdy jsme to sledovali, nás oslovil Jan Černý. Okamžitě nás strhl nápad vytvořit pár tenisek k obutí virtuálního avatara,“ vysvětluje Karolína Juřicová.

NFT prestižky budou k vidění ve virtuální galerii, kterou DSC Gallery zprovozní v kyberprostoru zvaném Decentraland. Vedle Černého tenisek vystaví NFT umění autorů, jako je Jakub Matuška alias Masker, Jiří Černický nebo Jiří Georg Dokoupil.

Osobnost roku 2024
Vydání Forbesu Osobnost roku 2024

„Lákalo nás transformovat reálnou pražskou galerii do světa, kde je možné snad všechno. V dubnu letošního roku jsme na boom spojený s NFT okamžitě zareagovali a koupili pozemek v Decentralandu,“ vysvětluje Juřicová. Digitální budovu tvoří spolu s virtuálními designéry renomovaný architekt Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj.

„Pokud Decentraland navštívíte, v tamním ArtDistrictu poznáte několik světových galerií, například berlínskou König Galerie. V českém prostředí se ale zatím žádná z galerií neodvážila stavět svou metapobočku. Jsme rádi, že jsme první a budeme třeba inspirovat další,“ přibližuje Juřicová.

Janu Černému se tak daří být součástí výjimečné události na české umělecké scéně. Rok 2021 pro něj přitom nezačal úplně růžově. V lednu spolu s řadou dalších zaměstnanců skončil v krachující české značce Kara, dříve než mohl zrealizovat plán na její refresh a přiblížit ji mladším zákazníkům.

Od ledna jsem se nezastavil.

„Když jsem odcházel, tak ve mně trochu hrklo a říkal jsem si, jak to dál bude. Zatím to ale funguje krásně. Věnuji se svým klientům a zakázce, dělám pravidelné dropy limitovaných edic různých produktů přes e-shop a k tomu vedle své kolekce pracuji na různých spolupracích. Od ledna jsem se zatím nezastavil,“ popisuje Jan.

Pracovní vytíženost je jedním z důvodů, proč se rozhodl posunout přehlídku nové kolekce na přelom října a listopadu. „Shows už chci dělat jen jednou za rok nebo tři čtvrtě roku, podle toho, co se zrovna bude dít. Tak, abych měl vedle chystání přehlídky dost času i na reálnou výrobu a přípravu na prodej.“

Kolekce bude připravená tak, aby vybrané kusy oblečení, bot a doplňků byly dostupné hned po přehlídce podle modelu „see now, buy now“. Prodej přímo navázaný na prezentaci se Janovi osvědčil u pravidelných dropů jednotlivých produktů a chce na něj navázat i u kolekce.

„Najel jsem na systém, že dělám každý měsíc limitovaný drop na svém e-shopu. Jsou to věci, které jsou třeba jen po dvaceti kusech a vždy rychle zmizí. Drží si díky tomu exkluzivitu a já mám čistou hlavu a volné ruce na další projekty,“ pochvaluje si.

Novou kolekci připravuje Černý ve spolupráci s grafikem Martinem Tomášem. „Začali jsme spolupracovat na grafice, printech a výšivkách. Martin se podílel na nedávném dropu vlněných koberců s motivem mého loga. Zkusili jsme, jak by se změnilo, kdyby na něj dopadla kapka vody,“ popisuje.

Barevnost a náladu chystané kolekce naznačí výstava VR Dancing gallery by JAN ČERNÝ & DSC GALLERY, kterou můžete navštívit první zářijový víkend v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Sobota 4. září je jen pro zvané hosty, v neděli pátého se prostor otevře široké veřejnosti.