Kontrastnější prostředí pro módní prezentaci si jen těžko lze představit. Holešovická tržnice, která dnes patří mezi památkově chráněný areál, byla postavena jako Ústřední jatka královského města Prahy.
Budovy vybudované v letech 1893 až 1895 podle návrhu architekta Josefa Srdínka k účelu porážky sloužily celých sto let, než byly v roce 1983 přebudovány na pražskou tržnici. Ta dostala na začátku 90. let status kulturní památky.
V areálu, kde se za první republiky nacházela také třeba Řeznicko-uzenářská banka, jateční burza, hostinec, konírna i pomník padlým v první světové válce z řad zaměstnanců jatek, je dnes podivuhodný mikrosvět, kde se je stále hlasitěji slyšet módu a umění.
V sousedství vietnamské tržnice, která tu během porevolučních let vznikla, největšího zeleninového trhu v hale 22, centrály Alzy i divadla pro dospělé i děti tu první zářijový víkend máte možnost vidět to nejlepší z lokální módní scény.
Už podruhé se zde koná Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Přehlídky probíhají v hale 13 a 17, což je lehce paradoxní už proto, že dříve halu 13 obývala právě vietnamská tržnice s nejlevnějším oblečením a doplňky. Nyní se zde promenují modelky a modelové v kolekcích návrhářů, které dokazují, že Česko už dávno nepatří na mapu „módní Sibiře“.
Pražský týden módy se snaží pro své konání neustále hledat netradiční prostory a volba na pražskou tržnici už podruhé padla díky vstřícnému chování a podpoře Městské části Prahy 7.
Už před dvěma lety bylo rozhodnuto, že magistrát investuje do Holešovické tržnice sto milionů korun, aby prostor připomínal berlínskou Markthalle nebo londýnský Borough Market.
„Prezentace jednotlivých oděvních designérů se tak stane přirozenou součástí prostoru, který v následujících dekádách projde zaslouženou revitalizací a ze kterého se stane živý areál slučující kulturu, gastronomii i
obchod,“ říká ředitel Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku Lukáš Loskot.
Pár dnů po skončení nejdůležitější módní akce u nás se v prostorách holešovické tržnice odehraje další fashion akce: tentokrát se jedná o projekt cirkulární ekonomiky.
V hale 17, kde se momentálně také koná část módního týdne, otevře své brány od 13. do 19. září první udržitelný obchodní dům. Akci pořádá Swap Prague, který se zaměřuje na výměnu věcí místo nákupu. Pořídíte zde oblečení, domácí potřeby, knihy či pokojové rostliny. Na výměnu přineste to, co nepotřebujete, ale zároveň je stále v dobrém stavu.
Atmosféra místa, kde bylo kdysi ročně zpracováno až 87 milionů kusů dobytka a celý prostor měl pověst samostatného města ve městě, se tak pozvolna mění.
V Holešovické tržnici se uskuteční i 15. ročník Pražského Quadriennale, který má proběhnout za dva roky. Bylo by ale naivní si myslet, že do té doby bude nějaká viditelnější realizace místa hotová.
Zásadní je, aby se Pražané dočkali takového prostoru, kde vedle sebe budou úspěšně fungovat zeleninová hala, luxusní restaurace, kulturní centrum i slíbená vyhlídková věž.