Pokud se chystáte do Berlína, určitě máte po kapsách seznam těch nejlepších muzeí, památek a historických míst, které v metropoli našich západních sousedů nesmíte minout.
Také ale někde musíte přespat. A když si dobře vyberete, může vás čekat podobně zajímavý zážitek. Vedle široké škály butikových hotelů je totiž Berlín domovem také pěti zcela výjimečných staveb, které zvědavé hosty uchvátí luxusem, architekturou, ale hlavně snahou zachovat si nádech dob dávno minulých.
Všechny tyhle hotely vstaly z popela a díky neustálému přílivu zahraničních cestovatelů v nich stále proudí život jako v časech jejich otevření, a to přesto, že ten nejstarší z nich stojí na svém místě již více než 130 let.
Po celodenním objevování německé metropole vám zkrátka návrat do jednoho z těchto malebných útočišť dodá zajímavý pohled na jedinečnou berlínskou identitu, minulost i současnost.
Soho House Berlín
Přímé vazby na nacistický režim činí z budovy Soho House artefakt sám o sobě. Je to také příklad toho, jak jedna stavba může projít mnoha různými inkarnacemi podle toho, kdo je zrovna u moci. Původně židovský obchodní dům se na začátku druhé světové války dostal pod kontrolu říšské organizace Hitlerjugend a sloužil až do konce války jako její hlavní štáb.
Po válce budovu používal Sovětský svaz k ubytovávání členů ústředního výboru nové komunistické strany a budova tak byla svědkem mnoha klíčových událostí, než se vrátila do rukou právoplatných majitelů.
Poté, co ji odkoupila skupina Soho House Group, proměnila se stavba na hotel s pětašedesáti pokoji, kterým je dodnes. Ubytovat se tu mohou členové klubu Soho House, kterým hotel nabízí krátkodobé i dlouhodobé pobyty v podkrovních apartmánech, celodenní občerstvení, střešní bazén nebo dokonce kino.
Je zjevné, že navenek měla fasáda působit zastrašujícím dojmem a měla v očích Berlíňanů symbolizovat moc. Interiér hotelu je naopak velmi propracovaným, lákavým a elegantním místem se společenskými prostorami a příjemnou atmosférou. Soho House, který ubytovává pouze členy klubu, je exkluzivní způsob, jak si vychutnat noční život, pohostinnost a historii Berlína, vše zabalené pod jednou monumentální střechou.
Hotel de Rome
Hotel de Rome s výhledem na náměstí Bebelplatz byl po více než století svědkem dramatických politických i finančních sporů. Budova, ve které hotel sídlí, byla postavena v roce 1889 a až do zformování Východního Německa po druhé světové válce se v ní nacházelo ústředí Dresdner Bank.
Těm, kdo se zajímají o německou historii, zní Bebelplatz zřejmě povědomě, je to totiž místo, kde nacisté zorganizovali nechvalně známé pálení knih s protirežimní tématikou. I po válce zůstala v budově finanční instituce, ale tentokrát to byla centrální banka reprezentující Východní Německo.
Od té doby se ovšem stavba změnila a vstoupila do nové éry, ve které vítá návštěvníky a využívá při tom svého jedinečného designu. Mnoho prvků původní banky zůstalo a stále dokresluje historickou atmosféru Bebelplatz.
Až si například půjdete dopřát léčivou proceduru do hotelových lázní, pořádně se rozhlédněte, protože váš masážní stůl může stát v někdejším vysoce zabezpečeném bankovním trezoru. Bývalé kanceláře se sice proměnily v luxusní apartmá, ale dispozice budovy zůstaly více méně neměnné.
Stále je snadné představit si shon rušného rána na hotelových chodbách i obsah některých nejstřeženějších místností bývalé banky. Když vyjdete na střechu, můžete si užít téměř letecký pohled na berlínskou čtvrť Mitte s panoramatem města v pozadí. A v chladnějších dnech vás uvítá útulný bar La Banca, kde si můžete kdykoli nechat naplnit sklenici lahodným koktejlem.
Hotel Adlon Kempinski
Na rozdíl od Soho House a Hotelu de Rome byl pětihvězdičkový Hotel Adlon Kempinski hotelem již ve chvíli svého vzniku v roce 1907. Slavnostní otevření hotelu bylo vyhlášeno po celé Evropě a na událost se tehdy sjely významné osobnosti z řad herců, vědců, amerických prezidentů i významných evropských lídrů.
Hotel sice přežil druhou světovou válku, ale byl do základů vypálen v květnu 1945. Teprve když se východní a Západní Berlín opět spojily na počátku devadesátých let, hotel převzala síť Kempinski, pod jejíž hlavičkou byl přebudován a znovu otevřen v roce 1997.
Rekonstrukce probíhala v duchu původního záměru s cílem vrátit Adlonu jeho bývalou slávu a věhlas. Hotel dnes dostává nejvyšším standardům a nabízí komplexní lázeňskou péči, dva bary, tři restaurace a osmasedmdesát luxusních apartmánů včetně tří prezidentských. Pokud se tam rozhodnete vyrazit, nenechte si ujít nejnovější nabídku Hotelu Adlon Kempinski, který nabízí do konce září až dvacetiprocentní slevy.
Hotel am Steinplatz
Hotel am Steinplatz je dalším ze základních kamenů berlínského hotelového boomu z počátku 20. století. Hotel byl otevřen Maxem Zellermayerem v roce 1913 a dnes je součástí Autograph Collection, skupiny luxusních hotelů v portfoliu Marriott International.
Budova se pyšní výjimečným secesním designem, můžete očekávat klasická arkýřová okna, klenutý vchod a pokoje s výhledem na odlehlé nádvoří. Odpočinout a občerstvit se můžete v Restauraci am Steinplatz, kde tradiční německou kuchyni pozvedli do nových delikátních výšin díky použití lokálních surovin.
I přestože budova am Steinplatz prošla během dvacátého století různýma rukama, vždy byla využívána výhradně k ubytování a pohostinství. Svým domovem nazývali zdejší apartmány například ruští socialisté a lobby hotelu kdysi sloužilo i jako místo setkávání významných berlínských umělců a kreativců.
Sto let po své výstavbě, v roce 2013, prošel hotel architektonickou proměnou, během které do interiéru přibyly prvky inspirované přírodou s cílem oživit složité sochařské detaily. Hotel nabízí nejrůznější možnosti ubytování včetně Spa Suite, Junior Suite a Superior pokojů, kde se přirozené světlo, prvky vintage designu a dřevěný nábytek snoubí v dokonalé atmosféře. V těsném sousedství Charlottenburgu se zkrátka budete cítit jako doma.
SO/ Berlin Das Stue
SO/Berlin Das Stue začal svou éru jako dánská ambasáda hostící diplomaty a delegáty. Během druhé světové války nacisté budovu zabavili a používali k jiným účelům, ovšem ihned po ukončení války se vrátila zpět do rukou dánské vlády, která ji využívala až do roku 1970.
Pak však Dánové budovu prodali a její kupci z ní chtěli vytvořit rezidentní bydlení pro Berlíňany. Tento plán nicméně nebyl nikdy naplněn a budova celých deset let nezadržitelně chátrala, než ji po roce 1980 nový majitel přeměnil na kanceláře.
Osud Das Stue jako předního hotelu se naplnil až v roce 2009. Přibyly nové prvky zpříjemňující hostům pobyt, ale zachovala se i velká část starších elementů, které dodávají budově osobitý ráz, jako například původní francouzské dveře. Za dvanáct let od svého otevření se stal SO/ Berlin Das Stue v evropské pohostinnosti pojmem a poskytuje z velvyslanecké čtvrti snadný přístup k tomu nejlepšímu, co může Berlín nabídnout.
Hlavní architekt Das Stue Johann Emil Schaut se nechal inspirovat komerční architekturou, což můžete pozorovat například v jemné křivce hotelu, která lemuje okolní ulici. Budova navíc oplývá jedněmi s nejkrásnějších výhledů na německé hlavní město. Zejména pohled ze zdejšího penthousu, Bel Etage Suites nebo z hotelového bazénu spojeného se saunou stojí za to.
Při návštěvě SO/ Berlin Das Stue byste si neměli nechat ujít menu v restauraci The Casual, které si můžete vychutnat na terase obklopené zahradní zelení.
Procházet Berlínem je jako pohybovat se v čase, tajemství města máte na očích, kamkoli se podíváte. Snaha města uchovat si střípky minulosti v kombinaci s jeho kulturní rozmanitostí a proslulým nočním životem zajistí, že vaše návštěva nebude nikdy stejná jako ta předchozí.
Pokud se navíc rozhodnete strávit svůj berlínský pobyt v jednom z výše zmíněných hotelů, bude váš zážitek ještě umocněn o detaily, o kterých jste možná ani nesnili. Můžete se vžít do bývalých obyvatel vašeho hotelu, představovat si, jak před desítkami let procházeli pod jeho lustry, a pak se nechat luxusními lázeňskými procedurami nebo střešními koktejlovými večírky nalákat zpět do současnosti.