Pořádek na pracovním stole dokáže podporovat zdravé stravování, velkorysost a konvenčnost. Ta stejná studie univerzity v Minnesotě ovšem dokázala i to, že také nepořádek může přinášet své ovoce – třeba podporovat kreativní myšlení nebo stimulovat neotřelé nápady.
„Zpočátku se ukázalo, že pořádek na pracovním stole přináší samá pozitiva: nízkou kriminalitu, minimální odpad a prokazatelně větší štědrost,“ cituje časopis Psychological Science autorku studie, vědkyni Kathleen Vohs. „Na druhou stranu ale i práce u chaotického stolu může vést k hodnotným výsledkům.“
V prvním z několika experimentů výzkumníci respondenty požádali, aby vyplnili dotazníky v kancelářském prostředí. Někteří je vyplňovali v uklizené kanceláři, jiní v neudržované – papíry i kancelářské potřeby byly rozházené všude možně.
Čtěte také: Hříchy na volné noze: Nepořádek v penězích
Poté mohli účastníci přispět na charitu a na cestě ze sálu jim nabídli svačina, přičemž vybírat mohli mezi čokoládou a jablkem. Ti, co byli v čistém prostředí, se chovali tak, jak se od lidí očekává. V porovnání s účastníky, kteří pracovali v nepořádku, ti z čistého prostředí přispívali vyššími částkami a většina z nich sáhla po jablku.
Výzkum ale zdůrazňuje, že i nepořádek má své ctnosti. V dalším experimentu byli účastníci požádáni, aby vymysleli nové využití pro pingpongové míčky. Účastníci z uklizených kanceláří přišli se stejným množstvím nových nápadů jako jejich kolegové z těch neuklizených, přičemž nápady „nepořádníků“ byly hodnoceny jako kreativnější a neotřelejší.
„Pobyt v chaosu přinesl to, o co firmy, společnost a trh stojí nejvíce. Kreativitu,“ tvrdí Kathleen Vohs.
Výzkum také zjistil, že když si účastníci mohli vybrat mezi zcela novým produktem a nějakým již zavedeným, ti z chaotického prostředí si vybírali spíše novinky. To byl signál, že osoby, které se nacházejí v neuklizeném prostředí, jsou méně konvenční. Účastníci z uklizených kanceláří se naopak drželi zavedených produktů.
„Nepořádek zpřetrhal otěže tradice, z čehož plynul čerstvý nadhled, zatímco pořádek podporoval konvenci a osvědčené postupy,“ vysvětluje Vohs.
Čtěte také: Dělat více věcí najednou ničí vaši produktivitu i váš mozek
Překvapivě samotné umístění nehrálo nijak významnou roli. „Použili jsme celkem šest různých lokací, ale jednotlivá specifika daných místností nehrála žádnou roli. Zásadní rozdíl v lidském chování skutečně závisel na tom, zda v oněch prostorách byl, nebo nebyl nepořádek.“
Badatelé se nyní pokoušejí zjistit, zda se tento efekt může přenést i do virtuálního prostředí internetu. Poznatky poukazují na to, že přehlednost webových stránek způsobuje u uživatele stejné chování. Tyto předběžné údaje spolu s právě zveřejněnými poznatky jsou obzvláště zajímavé, jelikož mohou mít široký dopad a uplatnění.
„Všichni jsme vystaveni nejrůznějšímu prostředí, ať už v našich kancelářích, domovech, autech, nebo dokonce i na internetu. Ať už v tomto prostředí máte kontrolu nad pořádkem, nebo ne, naše studie dokazuje, jak zásadní vliv to může mít na vaše chování,“ říká Vohs.