Co přijde, když skončí noc? Co se stane, když se nadechnete? A proč je protiváhou levé pravá?

„Hloupé otázky, co?“ usměje Š‘ Cheng I, ale stejně je ze sebe sype dál a studuje obličeje lidí naproti sobě a jejich reakce. Přemýšlíte, kam tím asi míří. A co má všechno tohle společného se silnějším já, o němž tu má vyprávět. Jen trpělivost. Jsme na kurzu Self Empowerment a tento mnich má o konceptu síly co říct. Protože jeho učení přežilo právě díky své síle víc než 1500 let. Tohle je šaolinská cesta (do) vaší mysli.

Pro pořádek – k hloupým otázkám hloupé odpovědi. 1) Den. 2) Vydechnete. 3) Aby na světě byla rovnováha. A o ní Š‘ Cheng I, ten vyholený mnich s korálky na krku a v hnědém hábitu, začíná vyprávět.

Je původem Číňan, ale dnes spolu s dalšími šesti mnichy žije v klášteře v německém Otterbergu, hodinu a půl od Frankfurtu. To aby byl blíže světu, kterému o svém tisíciletém umění silné mysli přednáší. Blíže světu uspěchaných Evropanů, kteří se chtějí nad svým životním sprintem trochu zamyslet.

mnich

Šaolinský mnich Š‘ Cheng I přednáší o síle mysli…

„Tohle je postoj tygra,“ říká Cheng I, když se rozkročí, podřepne a ruce v pěst natáhne před sebe, jako by objímal obří sud. A stojí. Minutu. Dvě. „Tohle je základní cvik pro naše nováčky,“ říká skoro dokonalou angličtinou a ukazuje, jak je v něm stabilní. (Ano, zase ta rovnováha.) Nohy pálí, chcete to vzdát, ulevit si od bolesti. „Ale já vás umím přimět k tomu, že vydržíte ještě další minutu. O tom je síla myšlenky.“

Že pořád nevíte, kam míříme? Vytáhněte z peněženky 15 tisíc a jdeme k jádru. Pražská PwC Academy v minulém roce rozjela tento netradiční kurz, který má být protiváhou všech těch školení soft nebo hard skills, na něž manažeři i jejich podřízení chodí. Ale co nabídnout člověku, který se v tomto kolotoči pohybuje patnáct let a další podobně laděný kurz by se rovnal plýtvání prostředky na obou stranách. Tohle šaolinské sezení ho ale určitě vykolejí.

Populární jsou tyto kurzy hlavně mezi manažery v Beneluxu, ale loni v červnu se dostaly i do Česka. V listopadu se poprvé konal open kurz pro jednotlivce, na začátku února přijedou mniši do Prahy potřetí (kapacita už je skoro naplněna), další šance přijde na začátku dubna. Případně můžete vy za nimi do Německa, protože přímo v klášteře pořádají mniši pobyty.

Jen se připravte, že budík vám bude zvonit v šest a pak vás čeká šest hodin fyzického tréninku denně. Protože jak roky čínského učení dokázaly: Když je silné tělo, je silná i hlava. A naopak. „Dokonalost vychází z opakování, ne z talentu,“ vysvětluje Cheng I a pak předvede, jak vytrénované tělo má. Začíná s kliky na deseti prstech, při každém další dva ubere, až zůstanou jen dva. „Úspěch si nemůžete přát, musíte pro něj trénovat.“

mnich2

… díky které vydržíte víc, než jste si dosud mysleli.

„Znělo mi to nejdřív dost šíleně. Šaolinský kurz? Působilo to silně bulvárně, jako zneužití šaolinského jména,“ vzpomíná Tomáš Řemelka, ředitel divize služeb jedné IT poradenské firmy, která byla první šaolinsky proškolenou společností u nás. Nakonec ale krátké vytržení z operativy on i jeho tým ocenil: „Je sice těžké změřit přesně dopad tohoto školení, ale vidím, že ve stresových situacích se mí lidé umějí lépe orientovat a jdou k podstatě věci, o čemž náš kurz byl. Jistota, sebevědomí a správný přístup nám šetří čas i pracnost. Investované peníze se nám vrátily. Násobně.“

Vlastně na tom dnu stráveném s mnichem není nic vědeckého. Tahle metoda vám ani neposkytne bod po bodu návod na to, jak být lepší. Pouze vám klade podobně laděné otázky, které vás mají na cestě k dokonalosti usměrnit. „Pokud vás potká pád, víte, že se dostaví i jeho protipól, že úspěchy a neúspěchy jsou vždy v rovnováze,“ říká Š‘ Cheng I a vy začínáte chápat, co chce říct. „Žít na jednom extrému není správné. Jít středem, to je cesta šaolinu. Jakékoliv dělení totiž přináší konflikt, a když tohle odstraníte z života, nenarazíte v něm na problémy.“

Možná se taky zeptáte, jaké se asi řeší problémy za zdmi kláštera a co tento šaolinský mnich může vědět o stresech všedního dne. Jenže on nepřišel jako kazatel, on jen nabízí alternativní pohled. A jeho vyrovnanost je nakažlivá, i když vaše hlava se bude nejspíš zprvu tomuto učení bránit. „Ale šaolin není náboženství, nevytváří nějakou další iluzi. My neříkáme nic, co bychom si sami neověřili,“ přesvědčuje.

Takže teď už je jen na vás, co si z šaolinských otázek a odpovědí vezmete. A jestli se zamyslíte třeba i nad tím, že tolik omílané heslo work-life balance vlastně nedává smysl. „Protože život je přece jen jeden,“ říká Š‘ Cheng I. „Nevedete jeden život pracovní a druhý osobní, máte jen jeden život. A v něm musíte najít rovnováhu.“