Měla strach, že ji noví spolužáci ve škole nepřijmou, že se jí budou posmívat. A byla z toho smutná. Bez čepice ani nechtěla vyjít z domu. Šestiletá Jana po ozařování hlavy přišla o všechny své vlasy, ale záchrana přišla celkem brzy. Díky Petře Valentové, která jí vyrobila paruku, a ona si tak mohla opět naplno užívat dětství.
„Prostřednictvím přírodních vlasů pomáhám i dál. Ve výrobě mám právě paruky pro tři uzdravené holčičky,“ říká Valentová, majitelka salonu Dlouhovláska, který na Facebooku sleduje 90 tisíc lidí a která věnovala už několik paruk na pomoc druhým.
Čtěte také: Doma, přitom jako ze salonu. Jak barevný startup obsazuje miliardový trh
Tyto dobročinné aktivity jsou nadstavbou jejího byznysu, ve kterém se měsíčně protočí milion korun, a zvyšují povědomí o značce. Vždyť jen video s malou Janou a jejím příběhem nových vlasů sdílelo na Facebooku 1226 lidí.
Šestiletá Jana s novými vlasy a majitelkou salonu Dlouhovláska Petrou Valentovou.
Dlouhovláska patří mezi největší kadeřnictví v Česku, která se specializují na prodlužování a výkup přírodních středoevropských vlasů, a dlouhovlasá majitelka firmy Čechy učí, že za ostříhání nemusejí platit, ale že za něj naopak můžou dostat zaplaceno. A to celkem slušně.
Za přírodní nebarvené dlouhé vlasy až deset tisíc korun, naopak za prodloužení a zahuštění 145 pramínky zaplatí klientka kolem 16 tisíc korun. Poté stačí zhruba jednou za tři měsíce přijít na opravu, tzn. posunutí spojů kvůli odrostům, a v momentě, kdy vlasy přerostou, zakoupit nové.
Čtěte také: Mistři s břitvou aneb Jak Gentlemen Brothers vedou restart pánského holičství
„Největšími klenoty v naší sbírce jsou pramínky od žen albínek nebo těch, co mají vlasy od přírody vlnité,“ vysvětluje devětadvacetiletá dlouhovláska, jejíž tým každý den ostříhá asi pět lidí, přičemž dost často se stává, že na výkup přijdou i muži. Od její firmy culíky nakupují taky různá kadeřnictví a salony, které se specializují na prodlužování. „Chválí si, že jsou kvalitní, jemné, lesklé a zdravé,“ říká Valentová.
Od roku 2012, co si udělala rekvalifikační kurz, se jí podařilo vybudovat sbírku vlasových culíků v hodnotě tří milionů korun. Ve dvou svých kadeřnictvích v pražských Stodůlkách a na Vinohradech jich má spoustu – kratší, blonďaté, kudrnaté. Stačí si vybrat odstín a kvalitu, která se co nejlépe hodí k vaší kštici, protože tento byznys je hlavně o kráse.
Před pěti lety, kdy začínala s prodlužováním, spousta lidí nevěděla o možnosti prodeje vlasů. „V té době tu byly pouze dvě firmy, které ale nabízely nízké ceny. To se mi podařilo změnit a teď Dlouhovláska patří mezi lídry v určování cen. Dlouhodobě garantuji svým klientům výkup za maximální cenu,“ říká plzeňská rodačka, jež se k této branži dostala vlastně náhodou.
Po základní škole si podala přihlášku na gymnázium, což byla logická volba, protože měla samé jedničky a nevěděla, čím se jednou bude živit. Vždy ji to táhlo k umění, nicméně nakonec vystudovala ekonomii a management na Západočeské univerzitě v Plzni. A dnes coby úspěšná podnikatelka řídí na dvě desítky zaměstnanců.
Začátky vlasového byznysu ale jednoduché nebyly. Protože nechtěla do žádného podnájmu, jezdila za svými klientkami domů a svůj první salon vybudovala ve sklepním bytě, který byl zároveň jejím domovem. Teprve až si získala pravidelné klienty, otevřela větší, reprezentativnější prostor.
„Kdybych po promoci s inženýrským diplomem v ruce nešla touhle nestandardní cestou, nikdy bych nezažila vděčnost všech těch dívek, kterým byly navráceny vlasy a tím i nová chuť do života,“ říká Valentová, která z jednoho culíku během pár let vybudovala milionový byznys.
Foto: Petra Víšková