Zima v Česku dokáže být alespoň pro mě nekonečná. A tak se každý rok snažím alespoň na pár dní vyrazit do míst, kde dostanu vyšší přísun vitaminu D. S heslem „Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení“ si krátím zimní měsíce kdekoliv po světě.

Jakých 5 míst bych doporučila vám?

76 stupňů Celsia

Budapest

Průměrné teploty na konci zimy se v hlavním městě Maďarska sice stále drží kolem deseti stupňů Celsia, ale i tak je Budapešť místem, kde si pořádně prohřejete celé tělo. Místní lázně tu mají bazény s minerální vodou o teplotě až 76 °C. V Budapešti se nachází 118 pramenů a z vlastní zkušenosti mohu doporučit populární lázně Gellert. Na návštěvu termálů si nechte alespoň tři hodiny. Z Česka do Budapešti se pohodlně dostanete vlakem za sedm hodin a 550 korun nebo za pět hodin spolujízdou.

Kanáry, jak je možná neznáte

IMG_4107-1024x768

Kanárské ostrovy jsou možná to první, co vás napadne, když se řekne teplo v zimě. Najdete je na úrovni jižního Maroka a přitom budete stále v Evropě. My si velmi oblíbili Gran Canarii, kde se teploty pohybují kolem 25 stupňů, a zimní měsíce jsou skvělým časem pro treky po celém ostrově. Naposledy jsme tu šli svatojakubskou pouť, která prý jako jediná neleží na evropském kontinentu. Začnete na úplném jihu ostrova u zlatých dun Maspalomas a pak se vydáte na sever přes dvě sopky, okolo jejich kalder, až ke kostelu v malém městě Santiago de los Caballero. Cesta mezi vulkány je dlouhá jen něco málo přes 77 km. Letenky na Kanárské ostrovy jsou z Česka poměrně drahé, ale pokud jste z východu a nevadí vám popojet, tak zaměřte své hledání spojů na Krakov. Naopak pokud jste ze západu, pak najdete levnější lety z Mnichova nebo Berlína. Zpáteční letenka i se zavazadly vyjde na 4–6 tisíc korun.

Babí léto v Buenos Aires

Mendoza

Pokud máte náladu na latino temperament, pak zvolte Argentinu. Začíná tu sice podzim, ale v těchto zeměpisných šířkách se nemusíte obávat nedostatku sluníčka nebo nízkých teplot. V Buenos Aires to všude příjemně žije, parky jsou zaplněné místňáky, kteří ucucávají maté ze svých kalabas. Až vás hlavní město omrzí, popojeďte do Mendozy, známé vinařské oblasti. My si tu vypůjčili dvojkolo a pak objížděli vinařství, která vyvážejí své víno do celého světa. Jedno z nich, Trapiche, které produkuje výborné červené víno, jsem náhodně objevila i v českých obchodech. Vždy když si ho dám, přesunu se na verandu s výhledem na zelené lány vinné révy rostoucí pod silným argentinským sluncem. Život v Argentině je podobně drahý jako u nás v Česku. Letenku si ale zkuste pořídit v akci, jinak vám ukousne velkou část z vašeho cestovatelského rozpočtu – kolem dvaceti tisíc korun za zpáteční let.

Příslib jara

mercat

Máte k dispozici jen prodloužený víkend a nechce se vám cestovat daleko? Pak nasedněte na přímý let do Barcelony. Gaudího architekturu tu sice nebudete obdivovat v letních šatech, ale teplý mořský vítr vám po celou dobu vašeho pobytu bude připomínat, že jaro je už opravdu za dveřmi. Svůj den začněte v jedné z místních cukráren, paní majitelka vám tu uvaří hutnou teplou čokoládu se šlehačkou. Do ní si můžete namáčet své churros – podlouhlé tyčinky s hvězdicovitým průřezem, chuťově připomínající koblihové těsto. Na oběd nebo večeři si vyrazte na trh Mercat St. Josep La Boqueria, který se nachází u La Rambly. Myslete na to, že opravdové bohatství se tu skrývá v zadní části trhu. Zpáteční letenky z Prahy na konec března se momentálně pohybují kolem 3700 korun. Ubytování hledejte na stránkách, jako jsou Rentalia.com nebo Airbnb.com, kde si můžete za přijatelné ceny pronajmout celý byt nebo alespoň jeho část.

Srí Lanka v tuk-tuku

tuktuk

Za mě doporučení číslo jedna. Před necelým měsícem jsme se vrátili ze Srí Lanky, kterou jsme měsíc projížděli ve vlastním tuk-tuku, motorce s kapotou na třech kolech. Mít vlastní dopravní prostředek na ostrově je zásadní. Díky němu nás pozvali mniši na oběd v klášteře, projížděli jsme jen pár metrů od sloní rodinky, dávali si ty nejlepší obědy v bufetech u lokálů. U moře vás tu bude sluníčko zahřívat teplotami, které znáte z českého léta, a pokud se budete chtít zchladit, pak zamíříte do srílanských kopců a hor. Věřte mi, že po několika dnech na rozpálených plážích se vám bude o chladnějším počasí zdát. Na Srí Lance jsme strávili 30 dní na přelomu prosince a ledna, ale pocitově se nám zima zkrátila o mnohem delší dobu. Na Srí Lanku se dostanete s letenkou do 15 tisíc korun. Život na ostrově je ale velmi levný. Za tradiční „rice and curry“ zaplatíte v přepočtu 24 korun a obyčejný pokoj pro dva stojí 17 eur.