Pokud by dnes jednašedesátiletý zakladatel Microsoftu a miliardář Bill Gates měl možnost vrátit se časem do doby, kdy mu bylo 19 let, nahnul by se a pošeptal by sám sobě pár věcí, které ho naučil sám život a které by dnes udělal jinak.
Nejbohatší muž světa Gates se o pár takových rad podělil v rámci pravidelného eventu s názvem Ask Me Anything, během nějž se uživatelé ptají vybraného respondenta opravdu na cokoliv.
Tady jsou tři věci, které se Gates během svého života naučil a o které by se sám se sebou podělil.
Inteligence není vše
„Vysvětlil bych, že chytrost nemá jen jednu dimenzi a není tak důležitá, jak jsem si v té době myslíval,“ uvedl Gates.
Zatímco dnes už Gates ví, že IQ je samo o sobě mnohdy přeceňované, často naopak zdůrazňuje důležitost toho, být zvídavý. Zájem o celý svět podle Gatese může být a měl by být v každém pěstován. „Mnoho lidí ztrácí zvídavost s věkem, což je ostuda,“ myslí si americký miliardář.
Cestuj
„Pošeptal bych, že bych měl prozkoumat rozvíjející se svět dřív, než mi bude čtyřicet,“ uvedl Gates.
S ženou Melindou se vydal na svou první cestu do Afriky v roce 1993 a ta jim kompletně změnila život. „Jeli jsme do Afriky na dovolenou pozorovat tamní faunu, ale už během prvního výletu jsme se setkali s extrémní chudobou. To na nás mělo hluboký dopad.“
Bill a Melinda Gatesovi na své první cestě po Africe v roce 1993.
I to byl jeden z důvodů, proč manželé o pár let později založili nadaci Bill & Melinda Gates Foundation, která si za jeden z primárních cílů stanovila zmírnění nedostatku jídla a extrémní chudoby ve světě.
Buď lepším manažerem
Gates je známý introvert. Jeho nejznámějším vystoupením na konferenci TED Talks je prezentace s názvem Síla introvertů, kterou jen horko těžko dával dohromady ve své kanceláři.
„Nebyl jsem tehdy příliš sociální typ, ale nevím, zda existuje rada, kterou bych to tehdy mohl napravit – možná jsem musel být nevyzrálý a pak jen vyrůst,“ uvedl Gates.