Máte pocit, že vaše dovolená nebyla tak úplně dovolená, protože vám sem tam zazvonil telefon, přišel e-mail a vám to prostě nedalo a na práci jste i tak mysleli, ne-li se jí rovnou věnovali? Pokud ano, máme pro vás několik tipů, kam se vydat příště. A telefon můžete rovnou nechat doma, není v nich ani signál, ani wi-fi. Jen klid.
1. Svatý Tomáš: humři, mango a královské krevety
Svatý Tomáš je ostrovní stát v africkém Guinejském zálivu. Je to nejzelenější ostrov na světě a důvody k jeho návštěvě jsou nejméně tři: není tu signál, má překrásné pláže a humry a krevety si zde dopřávají i ti nejchudší lidé.
Ostrov je pro svou odlehlost méně navštěvovaný než Severní Korea, má přitom jednu z nejstabilnějších demokracií v Africe vůbec. Mango a další exotické ovoce tu rostou jako ve skleníku, lidé tančí a baví se, co to jde. Nejbližší pevninou je malá ostrovní tropická zemička Princův ostrov.
2. Patagonie, Torres del Paine, Chile
V jednom z nejkrásnějších národních parků světa, kde skalní věže ční až do nebe, rozhodně nechcete, aby vás rušilo vyzvánění telefonů.
Túra k Torres del Paine a zpět trvá celý den. Do parku je ovšem možné vyrazit i na pětidenní treky. Na mnoha desítkách kilometrů cest v nadmořských výškách od 50 do 3000 metrů můžete vidět pštrosy nandu, lamy guanakoči i majestátní kondory.
My jsme potkali stáda vikuní, rezavou lišku, a dokonce i obrovskou pumu. Skočila nám pod kola auta, řidič musel strhnout volant, aby ji nepřejel.
Instinktivně jsme vyndali mobily, abychom se o zážitek podělili s kamarády alespoň esemeskou, ale nešlo to. Trek k věžím je úžasný.
3. Indie: Ladak
Pracovní problémy vás nezastihnou ani v Ladaku, jedné z nejkrásnějších částí Indie. Mezi ostrými štíty Himálaje si můžete dopřát několikadenní treky v pohoří Zanskar.
Jezdí sem minimum turistů a společnost vám budou dělat jen buddhističtí mniši s modlitebními mlýnky. O Ladaku se ostatně říká, že je tibetštější než samotný Tibet.
4. Ostrov Komodo, Indonésie
Komodo je jedno z několika málo míst, kde se volně pohybují největší ještěři světa – komodští varani. Nachází se půl dne plavby lodí od vesničky Labuan Bajo na ostrově Flores.
To je poslední místo, kde je signál. Poté, co nastoupíte na loď, se už doma či v práci nedozvědí, jestli vás varan náhodou nesežral.
Zda jste přežili, jim můžete zavolat až za dva dny, když se sem vrátíte zpět. Zůstat tu ovšem můžete i mnohem déle, spí se buď na lodi, nebo v chatkách na ostrově.
Varani ale většinou turisty nežerou a na bezpečnost na ostrově dohlížejí strážci parku. Zakázané je ovšem červené tričko, zvířata tuto barvu nesnášejí. A když se varan náhodou za turistou rozeběhne (mně osobně se to stalo), stačí rychle uhnout na stranu. Varan sice běží velmi rychle, ale neumí náhle změnit směr.
5. Aljaška, Brookfalls
Na Aljašce je spousta míst, kam se nelze dovolat. Jedním z nich jsou vodopády Brook v národním parku Katmai, kde můžete zažít jedno z nejúžasnějších pozorování zvířat v divočině vůbec.
Turisté sem vyrážejí sledovat tažení lososů, na které čekají hladoví medvědi a nedočkavě je vytahují z vody. Tohle přírodní divadlo se tu koná dvakrát do roka – v červenci a v polovině září a trvá vždy dva až tři týdny.
Signál je naposledy v Anchorage, 350 km odtud. A pozor na samice s mláďaty – kdybyste byli příliš blízko, tak by se vám nemusel dovolat už nikdo nikdy.
6. Tanzanie: národní park Ruah
Výborná skrýš pro milovníky přírody. V národním parku Ruah není internet a elektřinu pro cestovatele vyrábějí solární panely a dieselové agregátory.
Je tu jen klid (park není tak známý, proto sem jezdí mnohem méně turistů než do jiných parků) a bydlí se v luxusních stanech, v jejichž okolí potkáte slony, hrochy nebo lvy, kteří občas přijdou až k bazénu.
Nulový smog a světelné znečištění umožňují nádherný pohled na noční oblohu.