Představte si, že na ruce nosíte náramek, který vznikl stejným způsobem jako speciální efekty v Games of Thrones nebo nových Star Wars.
Ne, není to sci-fi. Za nápadem spojit jemnou šperkařskou práci a 3D technologii, kterou využívají velká filmová studia, stojí česká značka Blueberries, konkrétně šperkařka Markéta Richterová a její partner a designér Zbyněk Krulich.
„Začalo to náramkem Star, který jsme poprvé navrhli v roce 2006. Protože ale tehdy ještě 3D tisk nebyl rozšířený, museli jsme počkat dalších šest let, až bude technologie dostupná a my ho budeme moct doopravdy vyrobit. Je pravda, že to čekání bylo celkem o nervy,“ vzpomínají na společné začátky, kdy se rozhodli spojit šperk a novou technologii, aby mohli vyrábět kousky, které běžné metody nedovolují.
Markéta Richterová a Zbyněk Krulich
Že se jejich trpělivost vyplatila, ukazuje ocenění Czech Grand Design Award za nejlepší šperk v roce 2012, tedy ve stejný rok, kdy značku rozjeli, stejně tak jako zvučná jména jejich zákaznic.
Šperky, které Zbyněk navrhuje ve stejném 3D softwaru, v němž vznikají například požáry a výbuchy v Games of Thrones, nosí Libuše Šmuclerová, která se pravidelně umisťuje na předních příčkách našeho žebříčku nejvlivnějších žen Česka, nebo olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková.
Pro Blueberries to je skvělá reklama, na živobytí to ale zatím není. Značka je pro oba zatím jen koníčkem, do kterého ale vkládají své profesní znalosti – Markétu živí šperkařina, Zbyněk je designér a 3D umělec. A ano, jsou pár i mimo pracovní dobu.
Náhrdelník Fractal z poslední kolekce Infinity
Vedle Blueberries Zbyněk například vytváří projekty pro českou sklářskou značku Lasvit a Markétiny šperky nosí i hollywoodská herečka Susan Sarandon.
Pod hlavičkou Blueberries prodají ročně necelé tři stovky šperků a jejich průměrný roční hrubý zisk se pohybuje od 700 do 900 tisíc korun podle toho, jaké kusy se jim v daném roce podaří prodat. Aby se mohli věnovat Blueberries naplno, potřebovali by minimálně trojnásobek. Z toho důvodu už delší dobu přemýšlejí o vstupu investora.
Blueberries – a to, že díky nim obnovují staré šperkařské metody – je totiž baví. „Vznikl tak třeba zlatý náramek z poslední kolekce, kterou jsme letos uvedli na Designbloku. Snažili jsme se napodobit granulaci, starou techniku, která spočívá ve spojování malých kuliček a dnes už ji skoro nikdo neumí. S počítačem a 3D tiskárnou jsme se k ní ale mohli vrátit, protože velké množství kuliček spojíte během pár kliků,“ vysvětluje Zbyněk, který se 3D tisku věnuje už 15 let.
Náušnice Poly z poslední kolekce Infinity
Tiskárnu byste u nich doma nebo v ateliéru ale hledali marně. Své šperky totiž vyrábějí v Belgii, respektive si je tam vyrábět nechávají. Spolupracují s lovaňskou firmou Materialise, která se 3D tisku věnuje hned na několika úrovních a zhotovuje třeba i protézy a snaží se hledat materiály, které by lidskému tělu co nejvíce vyhovovaly. Zbyněk s Markétou si je vybrali právě díky jejich reputaci.
Pro Blueberries dělají voskové modely návrhů, které jim Zbyněk z Prahy pošle, a ty následně odlévají do drahých kovů. Tyto odlitky pak putují zpět do Prahy, kde se o finální úpravy a ruční opracování stará Markéta.
Vedle pražského showroomu v ulici V Jirchářích můžete Blueberries v nejbližší době vidět i na Lemarketu od 8. do 10. 12 2017 v Galerii Mánes.