Přemýšlíte, jaké dobré pití v neděli nabídnete sobě i své rodině, abyste vánoční oslavy zahájili opravdu stylově? Vaše babička možná nedá dopustit na vaječný koňak, tak jí můžete udělat radost a vyrobit ho letos trochu netradičně. Zeptali jsme se totiž pěti úspěšných českých barmanů, jaký drink by si na Štědrý den dali oni, a vaječňák mezi nimi rozhodně nechybí. A nechybí samozřejmě ani tipy na šampaňské, vína a další dobroty.
Tomáš Melzer a jeho vegetariánský vaječný likér
- český barman roku 2016, Hemingway bar a Cash Only
Vaječný likér neboli egg nog se pil už na přelomu 18. a 19. století a hodně typický je kromě našich Vánoc i pro anglosaské země, v Americe se pije už od Díkůvzdání. V originále do něj patří celé vajíčko, cukr, mléko, smetana a nějaký ten alkohol. V Anglii to je whisky, v Americe bourbon a rum.
Vzal jsem tedy tento tradiční nápoj a předělal ho do krapet lehčí podoby a také jsem použil pouze rostlinné produkty. Veganů a vegetariánů přibývá, nevím proč, ale přijde mi, že i alergie na lepek se nějak rozmáhá, takže jsem náš vánoční „vaječňák“ postavil na vegan friendly a gluten free produktech, které navíc seženete velmi snadno.
Umíchat si ho můžete podle tohoto receptu:
- 250 ml Zacapy 23Y
- 1 l mandlového mléka
- 1 l sójového mléka
- javorový sirup – dle chuti
- 1x vanilka, 3x hvězdička anýzu, 3 kousky skořice
Všechny ingredience smíchejte, ideálně nechte pár hodin v lednici a pak už si jen užívejte společný čas… A pokud chcete, dá se podávat i jako teplý drink.
Vítězslav Cirok a vánoční přípitek barmanů
- head bartender, L’Fleur bar
Vánoční chvíle jsou pro barmany mnohem vzácnější tím, že i o svátcích pracujeme. A tak si často připíjíme mezi sebou. Variant je několik.
Když se jedná o vánoční přípitek v barovém týmu (rodině), v L’Fleur vždycky sáhneme po nějaké zajímavé lahvi champagne, která je dělaná spíše na modrých odrůdách.
Když se bavíme o drinku, rádi připíjíme nějakou verzí punče, většinou na rumu, který lze lehce připravit třeba za pomoci rumu Zacapa, mléka, medu, skořice, badyánu, hřebíčku, citronové kůry a restovaných pekanových ořechů. Drink, který vás pohladí a ještě víc vám připomene, že Vánoce už jsou opravdu tady a je čas si odpočinout v rodinném kruhu či s přáteli.
A pokud bych měl dát svůj soukromý tip, připíjel bych klidně i nějakým klasickým drinkem, jako je Negroni. Nádherný aperitiv nebo digestiv v jednom.
Alex Kratěna a jeho speciální koktejl
- zakladatel, (P)OUR, bývalý head bartender, Artesian
Já osobně si letos budu připíjet jednoduchým koktejlem sestávajícím z likéru Italicus & prosecca.
Italicus je styl likéru rosolio: má květnatý buket, jemně hořký s náznakem koření a vůní zralých citrusů. Hlavní ingrediencí je můj oblíbený bergamot. Jednoduše nalijte na led a dolijte dvěma částmi prosecca nebo champagne. Ozdobte třemi olivami.
(Na výrobě likéru Italicus jsem se podílel :-))
Roman Foltán a vaječňák ze Singapuru
- head bartender, Atlas bar
Vaječný koňak je prostě klasika. U nás v Atlasu, což je bar v Singapuru, jsme tento rok udělali menší porci, která byla založena na Old Tom ginu, Becherovce, smetaně, pár celých vajíčkách a trošce cukrového sirupu. Vyrobit si ho ještě stihnete i vy.
Tady je recept:
- 700 ml Old Tom Ginu
- 150 ml Becherovky
- 300 ml cukrového sirupu
- 10 vaječných žloutků
- 2 vaječné bílky
- 300 ml smetany, v níž necháte 24 hodin naloženou skořici, muškátový oříšek a hřebíček
Promíchejte, nechte přes noc uležet v lednici a další den přeceďte přes plátno. Podle chuti doplňte kořením.
5. Václav Vojíř a jeho tip na celý Štědrý den
Byť se celý můj profesní život točí kolem míchání nápojů, míchání různých druhů alkoholu během dne nedoporučuji. Mnohem lepší je se celý den věnovat výhradně vínu, resp. produktům z révy vinné.
Den bych začal šampaňským. Jednak jsou produkty z Champagne neoddiskutovatelným králem mezi víny a jednak mají výhodu, že je lze pít již od snídaně.
Protože si pravděpodobně neodpustíte vánočku, bylo by vhodné víno v kategorii demi-sec, resp. s vyšším dodaným cukrem.
Kolem poledního bych procházku městem obohatil o pár ústřic, které si zaslouží šampaňské naopak úplně suché, ideálně bez gramu cukru, či nějakého šneka a tam hodně záleží na jejich úpravě. Protože den je touto dobou téměř nejkratší v roce a rozsvícený stromek na náměstí má také své kouzlo, nebude chybou ohřát se u dobrého svařáku a již pomalu přemýšlet, co otevřeme ke smaženému kaprovi.
Pokud dáte na mě a nenecháte bublinky stranou ani tentokrát, nebojte se sáhnout po nějakém vyzrálejším Blanc de Noir, tedy šampaňském vyrobeném výhradně z modrých hroznů, ideálně v ročníkové verzi.
Po večeři, k cukroví, přijde vhod sklenka portského, a až děti usnou, asi bych oprášil lahev dobrého koňaku, na který, pravda, je dobré mít svůj klid. Někdo může namítat, že destilát je příliš, ale povšimněte si, že v případě brandy se stále jedná o totožnou výchozí surovinu.