Na čtenářském blogu Co čtu vyhlašuji každoročně knihy, které mě nejvíc obohatily (nejde nutně o knihy, které v daném roce vyšly jako novinky), a za rok 2017 je to výběr jako stvořený pro každého, kdo na sobě chce zapracovat.

Čtěte také: Tyhle si přečtěte. 5 knih roku 2017 podle Billa Gatese

Během dokončování vlastní knihy jsem totiž intuitivně sahal po titulech, které mě buď enormně bavily, anebo jsem je potřeboval pro práci, a výsledek byl tak či onak skvělý. Na čtení průměrných knih zkrátka nezbyl čas.

Vezmu to popořadě a rovnou od té nejlepší:

1. The Case Against Sugar od Garyho Taubese o epidemii přejídání se cukrem je za mě jednoznačně nejlepší a nejsilnější kniha, jakou jsem letos četl. Neobsahuje žádná konkrétní dietní doporučení, natožpak recepty, a přesto mě vahou své argumentace přiměla omezit již tak malou konzumaci cukru ještě víc. Pá pá, medíčku do kávy, slaďoučké nanuky a doslazovaná jídla v restauracích!

2. Epická čínská sci-fi trilogie Problém tří těles, Temný les a (česky ještě nevydaný) Konec smrti mi vzala dech, protože Liou Cch’-sin ve svém žánru představuje to nejlepší od dob Asimova, Clarka či Adamse. Ve schopnosti předvídat technologickou budoucnost lidstva je možná ještě lepší než knihy, které to dělají zcela vážně.

3. Agassiho tenisová autobiografie Open se četla lépe, než jsem čekal, a až později jsem zjistil, že se na ní jako ghostwriter podílel i držitel Pulitzerovy ceny. Od roku 2009, kdy vyšla, ani trochu nezestárla, a pokud umíte číst mezi řádky, nabízí cenné lekce nejen pro profesionální sportovce a jejich manažery, ale i pro každého, kdo si chce vybudovat podpůrný tým snů.

4. Autobiografie evolučního biologa Richarda Dawkinse Záblesk v temnotě je pro mne nesmírně cenným vyznáním lásky k poznání, dorůstající velikány jako Richard Feynman či Carl Sagan. Pro publikující autory nabízí navíc vzácný pohled do zákulisí vydávání odborných bestsellerů, od přípravy podkladů po spolupráci s rešeršéry, agenty či redaktory.

5. The Undoing Project od Michaela Lewise je jeho další trefa do černého — dvojživotopis Tverského a Kahnemana, čtivější a stravitelnější než vlastní Kahnemanovo veledílo Myšlení, rychlé a pomalé. Pokud jste napoprvé nedokázali Kahnemana vstřebat, Lewis vám to dost ulehčí.

6. Před-svědčování Roberta Cialdiniho je jakýmsi „evidece-based“ návratem ke Zbraním vlivu (což je kniha o tom, jak s námi mohou druzí manipulovat a jak se tomu můžeme bránit) a kupodivu to stále funguje. Pokud vyjednáváte za firmu nebo často jednáte s lidmi, tohle je prostě povinná četba a ignorovat ji můžete jen na vlastní riziko.

7. The Art of Investing Johna Longa je audiokniha ze série Great Courses. Vychází takřka výhradně ze zkušeností a příběhů praktikujících investorů, Grahamem a Buffettem počínaje a méně známými specialisty konče. Pro začínající investory ideální úvod do problematiky.

8. The Way to School od Rosemary McCarney je tenká, avšak mocná knížka s fotografiemi dětí z celého světa na každodenní cestě do školy. Překážky, které musí některé denně zdolávat, nechávají nějaký Spartan Race v prachu za sebou. Takže až budete mít někdy pocit, že nad vaše starosti není, mějte při ruce tuto knihu obyčejného dětského hrdinství. A ono vás to přejde.

9. Orbis Tweetus Otto Bohuše mě coby „1. kniha na světě ilustrovaná fanoušky“ příjemně překvapila. Čekal jsem, že to bude spíš kuriozita, ale Ottovy tvíty nakonec fungují i v knižní podobě. Chcete-li psát jadrněji na sociální sítě, tohle je něco jako učebnice.

10. A konečně, The Economist není kniha, ale časopis s hloubkou, kterou by mu mohla leckterá kniha závidět. Když pominu vědecký tisk, tohle je asi první časopis, u kterého souhlasně pokyvuji hlavou, i když píše o něčem, čemu rozumím — zasvěceně, objektivně a stylově.

Robert Vlach působí jako podnikatel, poradce a provozovatel portálu navolnenoze.cz. Je také autorem knihy Na volné noze: Podnikejte jako profesionálové.