O některá díla je zájem enormní, jiná zase na svou příležitost v galeriích a aukčních síních stále čekají. Na to, jaké umění je zrovna IN, mají vliv nejrůznější světové události.
Podle odborníků z aukčního domu Christie’s sběratelský vkus tříbí míra dosaženého vzdělání, exkluzivita uměleckého díla a příležitost k jeho koupi. Čím větší jsou pak znalosti v oblasti umění, tím větší je prý chuť sběratele experimentovat a pořídit si dílo zatím neznámého autora.
Čtěte také: 48 hodin v Římě. Tipy, co jíst, pít a kam jít, abyste se vyhnuli turistům
V posledních letech ale scénu s uměním výrazně přetvářejí sociální média, na kterých někteří kurátoři sdílejí své názory a poznatky. Můžete prostřednictvím jejich komentářů sledovat, o jaká díla je právě zájem (a vy byste ho tím pádem měli mít také).
Tento trend ale ničí tradiční aukční domy i obchodníky s uměním, kteří zažívají ve svém byznyse ztrátu. Sběratelé umění totiž čím dál častěji napíší oblíbenému malíři napřímo.
I když se ukazuje, že finanční či nemovitostní trhy mohou být nestabilní a umělecké kolekce se dají vnímat jako forma investice, většina současných sběratelů artefakty nakupuje hlavně kvůli svému zájmu o ně, nikoli s jediným cílem vydělat. Za nejdynamičtější trh s uměním je považovánoRusko, některé země Latinské Ameriky a Čína.
Autoři jako Picasso, Warhol, Modigliani a samozřejmě staří mistři budou vždy nejžádanějšími a nejdražšími, ale dovolit si je může málokdo. Čím dál víc také vzrůstá hodnota děl surrealistů Salvadora Dalího a Reného Magritta. A to z velmi prostého důvodu. Stejně jako tvorbu Banksyho, Basquitta či Mattise je lidé sdílejí na sociálních sítích, a proto se stávají čím dál vyhledávanější komoditou.
Čtěte také: Jak si vychutnat rum? Tohle jsou rady ambasadora nejstaršího rumu na světě
Nejvíce vzácných obrazů visí doma americkému investorovi Stevu Cohenovi, který utratil stovky milionů dolarů za Gauguina, van Gogha, Muncha, Pollocka či Damiena Hirsta.
V Evropě jsou to pak manželé Poju a Anita Zabludowiczovi, kteří žijí v Londýně, kde plánují otevřít muzeum moderního umění naplněné vlastními sbírkami. Odhaduje se, že vlastní pět tisíc děl od 500 různých autorů.
Nemusíte se ale řadit k nejbohatším lidem světa, abyste investovali do nějakého artefaktu. Naopak, ukazuje se, že i střední třída si zvyká do umění investovat.
K současným umělcům, o které byste se měli aktuálně zajímat, patří fotograf Wolfgang Tillmans (těší se popularitě především v Saúdské Arábii) či newyorská umělkyně Taryn Simon.
Velkoformátové fotografie Wolfganga Tillmanse vystavené v Andrea Rosen Gallery v New Yorku.
Obrazy Taryn Simon vystavené v galerii Gasogian v Římě.
Mezi mladé malíře, kteří zažívají boom mezi sběrateli, patří například Igor Bleischwitz z Berlína, Natalia Triviňo z Kolumbie či Alon Kedem z Izraele.
Igor Bleischwitz se věnuje abstraktní malbě i portrétům.
Styl Natalie Triviňo poznáte podle geometrických tvarů i kontrastu černé, bílé a často i červené barvy.
Izraelský malíř Alom Kedem používá ke své tvorbě, kterou často poukazuje na absurditu okolí, jasné barvy.