Plánujete pracovní schůzku a vymýšlíte, jakou zvolit kavárnu? Nebo jen hledáte příjemné místo, kde si odpočinete od ruchu města? A co takhle spojit příjemné s užitečným?
Čtěte také: Brněnská káva za dobrý skutek spustila vlnu dobra napříč Českem
Přinášíme vám tipy na osvědčené sociální podniky. Zakoupením kávy či svačiny pomáháte se začleněním lidem s postižením či členům jinak znevýhodněných skupin.
Nejčastěji v kavárnách obsluhují lidé s psychickým onemocněním. Ale existují i kavárny, kde pracují nevidomí či mladí Romové.
Mezi řádky (Praha, Štefánikova)
Na jednom místě najdete kavárnu, pekárnu a knihovnu. Dojít si sem můžete na fairtradovou kávu, snídani či lehký oběd.
Mimochodem, knihovna pochází z velké části z pozůstalosti Josefa Nesvadby, určitě ji prozkoumejte. A vyberte si z nabídky pečiva – vozí ho sem z vlastní pekárny v Jílovém.
Na pozici číšníků, uklízečů i v kuchyni pracují lidé s lehkým mentálním postižením. Ti jsou tu zaměstnáni na dobu určitou, aby se naučili fungovat v pracovním prostředí. Zaučení pak hledají místo na běžném trhu práce.
Fér Café (České Budějovice, Česká)
Když už odpovědný podnik, tak se vším všudy: Fér Café v Českých Budějovicích dává pracovní příležitost lidem se zdravotním postižením, v nabídce vychází vstříc těm, kteří mají potravinové alergie, připravuje raw zákusky a používá biomaso.
Pyšní se tu i tím, že na úklid používají jen ekologické čističe. Tady si napravíte karmu na tři životy dopředu.
Mléčný Bar NAPROTI (Ostrava, Kostelní)
Handicap není překážkou k práci, snaží se ukázat podnik NAPROTI v centru Ostravy. A navíc přináší nostalgii mléčných barů, kde si můžete koupit mléčné koktejly i drobné zdravé občerstvení z vlastní pekárny. Podnik navíc nabízí čerstvé mléko či tvarohy z lokálních farem.
Roznášejí ho tu lidé se zdravotním či mentálním postižením či psychiatrickou diagnózou. Část z nich je v tréninkovém programu a zaučuje se v pohostinství, aby pak mohli hledat práci v běžném prostředí.
Café Na půl cesty (Praha, Centrální park Pankrác)
Hledáte místo s terasou nebo někde v přírodě? Tak se vydejte do parku na Pankráci, na jeho kraji najdete kavárnu Na půl cesty.
Kavárna funguje jako nácvikový prostor pracovních a sociálních dovedností pro lidi s psychickými poruchami, především pro schizofreniky. Otevřená je už přes 20 let – další doporučení ani netřeba.
Amaro Records (Brno, Milady Horákové)
Z bývalé herny v centru Brna vzniklo nahrávací studio a sociální kavárna, která slouží pro začlenění romské komunity jihomoravské metropole. Za barem tak stojí mladí Romové, kteří tu získávají sociální kontakty a praxi.
„Chceme ukázat, že Romové i Neromové spolu můžou vést podnik, který funguje a který něco generuje, ať už zisk, nebo hodnoty,“ vysvětluje manažerka projektu Petra Borovičková.
Tichá kavárna (Praha, Burešova)
Místo, kde se propojuje život slyšících a neslyšících. Obsluha a pracovníci v kuchyni pocházející z řad handicapovaných tu nabízejí kávu, zákusky či bezlepkové palačinky.
Kromě občerstvení může být pro zákazníky zajímavý i vhled do života neslyšících: ochotná obsluha vás klidně něco ze znakového jazyka naučí. Kavárna nabízí prostor i neslyšícím umělcům – často se tu pořádají výstavy či přednášky.
Bílá vrána (Praha, Ve Smečkách)
Sháníte občerstvení pro soukromou oslavu nebo hledáte catering do práce? Zajděte do Bílé vrány na ochutnávku kávy, dortů nebo pečiva. Tenhle podnik funguje jako kavárna i cateringová služba. A zvládne uspokojit i velké firmy. Vaří a pečou tu z čerstvých surovin a bez chemických dochucovadel.
V Bílé vráně pracují lidé s mentálním postižením. Snahou je, aby v životě fungovali stejně jako jejich vrstevníci.
Foto: archiv jednotlivých kaváren