Abigail Johnson, ve Forbes žebříčku nejbohatších lidí na 58. místě, zdědila svou ředitelskou (CEO) pozici ve Fidelity Investments po svém otci a dědečkovi. Šéf Microsoftu Satya Nadella začínal svou kariéru jako IT inženýr a Mark Testoni, ředitel SAP National Security Services, která poskytuje software a služby pro americký bezpečnostní sektor, zase jako školník na střední škole.
Čtěte také: České školství vaše děti na budoucnost nepřipraví. Tyto projekty možná ano
Jak je z výčtu vidět, cesta na vrchol nemá jeden konkrétní směr. LinkedIn si proto vzal na paškál profily 12 tisíc ředitelů firem s více než 50 zaměstnanci z celkem 20 zemí a sestavil žebříček 10 nejčastějších povolání, kterými si tito CEO prošli na začátku své kariéry.
„Jedna věc je jistá, a to že mileniálové usilují o kariérní postup a tahle analýza jim může ukázat, jaké kroky pro dosažení svého cíle podniknout,“ říká ředitelka výzkumu pro LinkedIn Talent Solutions Sarah O’Brienová.
A tady jsou nejčastější první povolání dnešních šéfů podle průzkumu LinkedInu:
- poradce
- softwarový inženýr
- analytik
- obchodní manažer
- projektový manažer
- account manažer
- manažer
- zakladatel
- společník
- vývojář
To, že většina dnešních šéfů začala svou kariéru na poradenském postu, je podle Sarah O’Brienové příznačné.
„Řeší složité problémy v různých firmách a pracovních prostředích, což je ideální základ pro to, být dobrým CEO, který řeší různé nesnáze každý den,“ říká a hned k tomu dodává, že profily generálních ředitelů často neobsahovaly jejich stáže a juniorní pozice.
S prvním zaměstnáním také souvisí vzdělání, jaké světoví CEO absolvovali. Oslovení ředitelé nejčastěji docházeli na univerzitu ve Stanfordu.
A pokud jde o studované obory, na první příčce stála počítačová věda, za ní ekonomie, byznys a finance, elektrotechnika, účetnictví, marketing, informatika a technologie a byznys management.