Venku už se roztékají i teploměry, je proto ideální chvíle sáhnout po knihách plných ledu, sněhu a mrazivého větru. Tyhle vám srpnová horka pomohou přečkat s chladnou hlavou.
Peter Høeg, Cit slečny Smilly pro sníh
Hlavní hrdinka, která má inuitské i dánské kořeny, chlapec od sousedů, který zemřel za ne zcela jasných okolností po pádu ze zasněžené střechy kodaňského činžáku, a pátrání, které Smillu zavede – na palubě ledoborce – až k tajuplnému ostrůvku u západního pobřeží Grónska, kde se skrývá nečekané tajemství.
Kolika způsoby se dá popsat sníh?
Stephen King, Osvícení
Tohle je klasika, která neomrzí. Začínající spisovatel a vyléčený alkoholik Jack přijme práci zimního správce v horském hotelu. Dlouhé zimní dny tu tráví pouze se svou manželkou a malým synkem a nadpřirozenými silami, které usilují o jeho příčetnost.
Když je od zbytku světa odřízne sněhová bouře, vypukne boj o přežití. Zvláštními schopnostmi ale vládne i malý Danny. Mráz sílí, napětí se stupňuje.
Gunnar Gunnarsson, Advent
Novela islandského autora předkládá prostý příběh o muži, který se každoročně na začátku zimy vydává shánět zaběhnuté a zapomenuté ovce na rozlehlých pastvinách stále silněji pokrytých sněhem.
Pastýř, kterého na jeho výpravě doprovází věrný pes a starý beran, dává v sázku svůj vlastní život.
Petr Sís, Podivuhodný příběh Eskymo Welzla
Robinson dalekého Severu, Arctic Bismarck nebo prostě jen Eskymo Welzl byl cestovatel, dobrodruh, lovec a zlatokop přelomu 19. a 20. století. Jeho legendární příběhy o věčně zamrzlých krajích se k českým čtenářům dostávaly zprostředkovaně a v převyprávěné podobě.
Výtvarník Petr Sís se ale při práci na knize nespokojil jen s texty a sám příslušná místa prošel a hovořil s pamětníky.
Tak co říkáte, jste připravení se trochu ochladit?