„Dal bys mi ho, až ho nebudeš potřebovat?“
„Co až nebudu potřebovat?“
„Svoje porsche,“ řekla jsem a přemýšlela, kde má zaparkovaná ta další, a představovala jsem si je vyrovnaná v leskle černé řadě někde na jeho pozemku.
„Absolutně ne,“ odpověděl tak hořkým a kousavým způsobem, že jsem hned pochopila, že jsem udělala chybu. Došlo mi, že povídačky, že si pořizuje nové porsche, hned když se na tom starém objeví škrábanec, jsou nejspíš mýtus. Už jsem věděla, že co se týká peněz, jídla nebo slov, moc velkorysý není: sbírání porsche by mi připadalo jako světlá výjimka.
Přála jsem si, abych to mohla vzít zpátky. Přijeli jsme k domu a vypnul motor. Než jsem se stihla pohnout, otočil se na mě. „Ty nedostaneš nic,“ řekl. „Rozumíš? Nic. Nedostaneš vůbec nic.“ Myslel auto, nebo něco jiného, většího? Nevěděla jsem. Jeho hlas mě zabolel – cítila jsem to až v hrudníku.
Čtěte také: Povinná četba #1: Vzestup a pád dámy, které se říkalo Steve Jobs v sukních
Lisa Brennan-Jobs se narodila Stevu Jobsovi a Chrisann Brenann, když oběma bylo 23 let. Lise je dnes čtyřicet a mluví o ní všechna světová média. 4. září totiž vyjde její kniha Small Fry, ve které mluví o nepříliš šťastném dětství a spoluzakladatele Applu popisuje jako chladného a odtažitého otce.
To se samozřejmě nelíbí jeho druhé ženě Laurene Powell Jobs a jeho sestře Moně Simpson.
Steve Jobs malou Lisu (na snímku) a její matku opustil téměř hned po jejím narození, otcovství dcery dlouho rozporoval. I když Lisu později pravidelně navštěvoval, podle úryvků z knihy publikovaných v časopise Vanity Fair Lisa očividně trpěla nedostatkem jeho lásky a pozornosti.
Druhá žena Steva Jobse, šestá nejbohatší žena světa a dědička Jobsova impéria Laurene Powell Jobs, se kterou má další tři děti, se ale společně s jeho sestrou proti knize otevřeně ohradila.
„Lisu jsme vždy brali jako součást naší rodiny a číst tuhle knihu bylo pro mě velmi smutné, protože se její vzpomínky dramaticky liší od těch našich. Steve, kterého tady popisuje, není manžel ani otec, kterého známe,“ shodují se.
„Steve Lisu miloval a vždy litoval, že v době jejího raného dětství nebyl takovým otcem, jakým měl být. Během posledních dní jeho života byla Lisa s námi doma. To pro Steva moc znamenalo a všichni jsme šťastní za ty roky, které jsme spolu mohli jako rodina strávit,“ říká Powell Jobs.
Laurene Powell Jobs
Lisa Brennan-Jobs to ale vidí jinak a ve své knize uvádí momenty, ve kterých popisuje jako krutého nejen svého otce, ale i svou macechu. Například při rodinné terapii, kdy si jako teenager stěžovala, že se cítí osamělá, a chtěla, aby jí rodiče popřáli dobrou noc, Powell Jobs odpověděla: „Jsme prostě chladní lidé.“
Některé části knihy by se podle kritiků navíc daly označit už skoro za obtěžování. Třeba v části, kdy Brennan-Jobs popisuje, jak její otec objímal nevlastní matku a začal teatrálně předstírat sex. „Když jsem chtěla odejít, otec mě zastavil. Hej, Lis, říká, zůstaň tady. Máme tu takový rodinný moment a je důležité, aby ses snažila stát součástí téhle rodiny,“ píše ve své knize. „Tak jsem klidně seděla a dívala se bokem.“
Je tak očividné, že tuhle knížku si Powell Jobs asi do knihovny nedá, matka Lisy Brennan-Jobs ale za svou dcerou stojí. „Bylo pro mě hrozné tuhle knihu číst. Velmi, velmi těžké. Ale Lisa má pravdu. A to se nedostala k tomu, jak hrozné to opravdu bylo, pokud tomu může ještě někdo věřit,“ tvrdí Chrisann Brennan.
V Americe vychází kniha 4. září, na Amazonu si ji ale můžete předobjednat už teď.