Je to sága, která připomíná hollywoodské trháky. Jen v hlavní roli jsou místo herců náramkové hodinky, ale spojené s jedním hodně velkým hereckým jménem.
Aukční síň Phillips totiž kvůli sporům a pochybám stáhla z prosincové aukce model Rolex Submariner, který patřil Stevu McQueenovi.
Čtěte také: Hodinky jsou věčné. Jaké si pořídit na nošení a jaké jako investici?
Jen co přišel Forbes v červnu se zprávou, že McQueenovy rolexky půjdou do prodeje, začal hodinářský svět silně pochybovat o jejich původu. Submariner měl být McQueenovým darem Lorenu Janesovi, jeho oblíbenému kaskadérovi. Hodinky vznikly kolem roku 1964 s výrobním číslem 5513 a na dýnku mají nápis: LOREN, THE BEST DAMN STUNTMAN IN THE WORLD. STEVE. Jsou to jediné známé hodinky nesoucí McQueenovo jméno.
Kromě toho je ale doprovází ještě pozoruhodný příběh: v červnu 2016 se měly ztratit během obřího požáru v Kalifornii, který spálil lesy nad Los Angeles a taky sídlo rodiny Janesových, která měla rozsáhlou sbírku filmových suvenýrů.
Janesově dceři Erice se ale podařilo McQueenovy hodinky zachránit z popela a u Rolexu je nechala odborně restaurovat tak, aby se zachoval rytý nápis. Loren Janes, trpící Alzheimerovou chorobou, mezitím loni zemřel.
Řada odborných serverů včetně Hodinkee nebo Quill & Pad však pravost zrestaurovaných hodinek zpochybnila a vznesla dotaz, jestli je McQueen vůbec kdy nosil a proč měly ciferník s číslem 5512, když všichni vědí, že mělo jít o Submariner výrobního čísla 5513. K téhle záměně se nakonec přihlásil samotný Rolex, který ji prý provedl při restaurování.
„Důvodem byl stav ciferníku, nešlo o autenticitu,“ vysvětluje Paul Boutros, šéf aukční síně Phillips pro Ameriku a hlavní stratég v divizi hodinek. Ale pochyby pokračovaly, protože samotný kaskadér musel odpovídat, nakolik doopravdy za McQueena zaskakoval a jestli byl opravdu jeho oblíbeným dvojníkem.
Zdaleka největší překážkou ale pro aukční síň byli právní zástupci hercovy pozůstalosti, kteří jménem McQueenova syna Chada zapochybovali o pravosti hodinek, které, jak tvrdili, z rodinného majetku Janesových odkoupil sběratel Mike Eisenberg a rozhodně je neplánoval nabídnout k prodeji.
Čtěte také: Hodinky jsou věčné. Jaké si pořídit na nošení a jaké jako investici?
„Od prvního dne tvrdíme, že Steve McQueen by takový nápis nikdy nenechal udělat, hodinky by negravíroval s takovým sentimentálním tónem,“ sdělil právník Arthur Barens. A když měl odpovědět, jestli nezpochybňuje víc než jen nápis na hodinkách, dodal: „Nemáme jediný důvod věřit, že Steve McQueen kdy zakoupil tento model hodinek.“ Pak bez toho, že by přinesl jakýkoli důkaz, ještě tvrději řekl: „Může to být kopie. Protože jak víme, padělání rolexů má svou vlastní bohatou historii.“
Paul Boutros z Phillipsu však kontroval tím, že dokumenty od Rolexu USA připojené ke zrenovovaným hodinkám jsou pravé, a poznamenal taky, že tak vyhlášená značka by se nesnížila k restaurování padělaných hodinek. Sběratel Eisenberg nedokázal reakce hercovy rodiny rovněž pochopit: „Jsem v šoku a nemůžu všem těm informacím, co vyšly na světlo, uvěřit.“
Řada z nově uváděných detailů má původ u Jakea Ehrlicha, který provozuje respektovaný hodinářský blog Jake’s Rolex World a který sepsal vyčerpávající, několikadílnou práci, v níž zapátral po původu McQueenových rolexek.
Aukční síň Phillips vyslovila tvrzení, že McQueen model zakoupil na konci 60. let, sám je pak nosil a Janesovi je věnoval na začátku 70. let. Ehrlich však tuto časovou posloupnost napadl, protože zjistil odlišná fakta, a vrhl pochyby i na to, jestli McQueen hodinky vůbec kdy sám nosil.
McQueen model Submariner zakoupil buď v roce 1965, nebo o rok později v Hongkongu, kde zrovna natáčel snímek Strážní loď Sand Pebbles. Ve skutečnosti zakoupil dva kusy a jeden věnoval Janesovi, který mu ve filmu dělal dvojníka a kterého během natáčení uštkl jedovatý had.
Když šel roky poté do kin poslední McQueenův film The Hunter, Doc Duhame, dlouholetý Janesův přítel, si vzpomněl, jak se při té příležitosti sešel s oběma muži.
„Zrovna jsme jedli,“ napsal Duhame v dopise Erice Janes, „když se Steve rozesmál nad scénou, kterou Loren ve filmu Sand Pebbles zahrál. Loren pak připomněl, že mu Steve věnoval z vděčnosti hodinky, a ten rychle odpověděl: Chlape, ty sis je zasloužil.“
Aby Ehrlich dodal další důvěryhodnosti původu hodinek, zveřejnil fotografii, kterou McQueen pro Janese podepsal: „To Loren. Crackers and cookies and the best damn stuntman in the world. Steve.“
Crackers and cookies podle Janesových přátel odkazovalo k faktu, že nepil, nekouřil ani neužíval drogy, zato miloval čokoládové sušenky a oplatky. To nejzásadnější na autogramu je však část „nejlepšímu kaskadérovi na světě“. Tedy stejná slova, která právníci McQueenových nyní zpochybňují. „A tady můžeme příběh podtrhnout, myslím, že jsem pravost původu ověřil,“ pronesl Jake Ehrlich.
McQueenova rodina však ani tomuto nehodlá uvěřit. Snad i proto, že mají sponzorskou dohodu s rivalem Rolexu – společností Tag Heuer. Přestože McQueen zemřel v roce 1980, dál zůstává ambasadorem značky. Ve filmu Le Mans z roku 1971 měl sice herec na zápěstí model Heuer Monaco a tyto hodinky s ním budou navždy spjaty, byla to však jen rekvizita, mimo plátno nosil Rolex Submariner.
Aukční síň se po všem tom rozhodla hodinky stáhnout z nabídky a ústy Boutrose to vysvětlila tímto: „Navzdory mnoha pokusům zahájit debatu s rodinou McQueenových ve snaze zjistit opravdový původ hodinek jsme se nedočkali odezvy. Phillips věřil, že prodej těchto hodinek by oslavil život obou mužů, ale bez podpory rodiny nemůžeme pokračovat. Dál hodinkám plně věříme a nabídneme je k prodeji, pokud to potomci Steva McQueena podpoří.“
Dalším možným důvodem, proč McQueenova rodina dražbu napadá, je skutečnost, že třetinu výnosu z prodeje získá Erika Janes a další třetina půjde na účet Boys Republic, charitativního projektu, na kterém McQueenovi velmi záleželo.
Pokud by se submariner v aukci jednou skutečně prodal, vynesl by velmi pravděpodobně několik milionů dolarů. Když Phillips prodal model Rolex Daytona patřící Paulu Newmanovi, byl z toho rekord – 17,8 milionu. A hodinky Newmanova největšího filmového konkurenta by mohly cenu vynést až do nebes.
To vše teď ale tvrdě dopadá na Lorenovu dceru Eriku. „Jsem z toho zničená,“ reaguje na zprávy, že hodinky jejího otce do prodeje nepůjdou. Matka samoživitelka chtěla výnos použít při výchově svého syna Braylona a čas pak věnovat charitativnímu projektu Face Forward, který pomáhá s plastickými operacemi obětem domácího násilí a dalších zločinů. „Už jsem doufala, že budu mámou na plný úvazek,“ posteskla si. Místo toho bude Rolex Submariner dál odečítat čas pochyb.